Pardubice a lázně Bohdaneč
Krásný renesanční zámek, koňské dostihy, lázně a spousta zajímavých míst v okolí. Pardubice jsou městem spojovaným s vůní perníku a se světově proslulou Velkou pardubickou. Město leží v nížinách Labe v krajině s loukami, opadavými lesy a historickými kanály připomínajícími velký zámecký park.
Zámek v Pardubicích
V samém centru Pardubic se nachází Perštýnské náměstí obklopené renesančními domy. Vyšplhejte na vyhlídkovou terasu Zelené brány, odkud budete mít výhled na město a okolí včetně nedalekého renesančního zámku z přelomu 15. a 16. století v celé jeho kráse. Interiéry zámku obsahují nejstarší renesanční fresky v Čechách, expozice Východočeské galerie v PU a Východočeské muzeum v PU. Zámek také slouží jako místo konání různých společenských akcí, divadelních představení a koncertů.
Nejnáročnější koňské dostihy v Evropě
Pardubice jsou městem koní. Můžete se vydat na návštěvu Národního hřebčína Kladruby nad Labem, kde chovají plemeno starokladrubských koní, a podívat se na dostih na závodišti, na kterém se každoročně koná Velká pardubická. Přitom se také můžete projít po trase nejnáročnějšího dostihu v kontinentální Evropě a zblízka se podívat na obávaný velký Taxisův příkop, který se přeskakuje pouze jednou za rok a při jediném závodu.
Zábava při cestách
Po celý rok se můžete bavit v Aquacentru Pardubice, vodním parku s několika vnitřními a vnějšími bazény, vodními atrakcemi a wellness centrem. Když se vydáte ven do okolí, nenechte si ujít Kunětickou horu se stejnojmenným hradem. Na úpatí hory se nachází moderní Golf Resort Kunětická Hora s 18jamkovým golfovým hřištěm a cyklistickou stezkou. Za návštěvu stojí také Slatiňany se jejich zámkem, koňským Hippologickým muzeem, parkem, hřebčí farmou a Muzeem starokladrubského koně (Švýcárna).
Velká pardubická
Nejstarší a patrně nejobtížnější koňský dostihový závod (steeplechase) v kontinentální Evropě se od roku 1874 koná v Pardubicích. Koně a žokejové musí zvládnout dráhu o délce 6900 m a překonat 31 překážek. Nejobávanější z nich je Taxisův příkop, který se přeskakuje pouze jednou ročně při závodu, který se koná druhou neděli v říjnu.
Lázně Bohdaneč – léčení a relaxace ve funkcionalistickém stylu
Lázeňské město leží 8 km severně od Pardubic. První písemný záznam se datuje z roku 1264, ale podle neoficiálních zdrojů zde stál dřevěný kostelík už ve 12. století. Lázně byly založeny v roce 1897. V roce 1963 získala Bohdaneč status lázeňského města, v roce 1971 status města a v roce 1981 změnila své jméno na Lázně Bohdaneč. Ve 20. století vytvořil známý český architekt Josef Gočár nový design města, kterým získalo svoji jedinečnou lázeňskou atmosféru. Okolní rovina láká k tichým procházkám, nenáročným výletům na kole po značených stezkách nebo k jízdě na koni. Oblíbeným cílem je Bohdanečský rybník nacházející se v Národní přírodní rezervaci. Avšak nejen příroda, ale také historické centrum města s jeho kašnami a bohatou zelení, pomáhá vytvářet poklidnou atmosféru lázeňského města.
Hrad Kunětická hora
Hrad se proslavil během náboženských válek v 15. století. Usídlil se zde uznávaný husitský velitel Diviš Bořek, který s pomocí místních obyvatel postavil geniální systém opevnění během pouhých dvou let.
Zřícenina gotického hradu na dobře viditelném kopci se tyčí nad úrodnou plání údolí Labe ve východních Čechách. Kdysi býval kopec ještě vyšší, ale během staletí se zde těžil kámen, který byl použit např. na stavby v nedalekých Pardubicích. Nakonec se lom sesunul spolu s částí prostoru hradu. Ve 20. století umožnil Muzejní spolek v Pardubicích rozsáhlou rekonstrukci podle projektu vynikajícího architekta Dušana Jurkoviče.