Greenwichský poledník
Poledníky jsou pomyslné polokružnice, které spojují severní a jižní pól, a zároveň spojují body se stejnou zeměpisnou délkou. Kromě slova poledník se můžete setkat také s pojmem meridián, což je geografický název poledníku. Ze všech poledníků hraje hlavní roli greenwichský poledník, známý také jako nultý nebo mezinárodní poledník.
Greenwich je městským obvodem v jihovýchodní části Londýna, a právě touto londýnskou částí, konkrétně přes Královskou observatoř, prochází nultý poledník. Nachází se na zeměpisné délce se souřadnicemi 0 stupňů, a spolu se svým bratrem - 180-tým poledníkem rozděluje Zemi na východní a západní polokouli. Nultý poledník je základem Greenwichského středního času (GMT). Jde o střední solární čas, což znamená, že poledne je definováno jako čas, kdy slunce prochází 0 stupňů délky. Nultý poledník je tedy východiskem pro počítání délky, a zároveň pro počítání pásmového času.
GMT - Světový čas - Greenwich Mean Time - je odvozen od rotace Země. Zkratka UTC, moderního nástupce GMT, znamená Coordinated Universal Time, je to čas založen na atomových hodinách, proto se nazývá také jako atomový čas. I když jsou atomové hodiny velmi přesné zařízení, rotace Země se zpomaluje např. vlivem Měsíce, a proto je nutné sladit atomové hodiny po dosažení určité odchylky podle GMT. O tomto harmonizaci rozhoduje International Earth Rotation and Reference Systems Service.
Nultých poledníků bylo v minulosti několik. V letech 1634 -1884 byl například světovým nultým poledníkem ferrský meridián, který vedl přes západní mys ostrova Ferro Hierro ve skupině Kanárských ostrovů v Atlantiku. Až v roce 1884 na konferenci ve Washingtonu se greenwichský poledník stal světově akceptovaným základem moderních map, dohodou byl potvrzen v roce 1911. Nesouhlasně se k této dohodě stavěla například i Francie, která si osvojila univerzální čas až v roce 1978.
Pokud bychom sledovali linii nultého poledníku, vypátrali bychom, že kromě Velké Británie prochází i Francií a Španělskem, v Africe pokračuje přes Alžírsko, Mali, dále přes stát Burkina Faso, Togo a přes Ghanu, razí si cestu přes Atlantský oceán a následně prochází i Antarktidou.
Královská observatoř v Greenwichi je oblíbenou turistickou atrakcí. Nultý poledník je označen červenou čarou na budově observatoře a na chodníku. V noci se zase označuje laserovým paprskem, který je vysílán z budovy observatoře. Visí zde i hodiny s 24 hodinovým ciferníkem. Pocit, který sem turisty láká je potěšení z představy, že jednou nohou můžete stát na západní polokouli a tou druhou na východní polokouli.
Muslimští učenci jsou zase přesvědčeni, že nultý poledník by měl procházet Mekkou, jejich svatým místem. Podle nich je právě Mekka středem světa a greenwichský poledník je jim jen vnucen západním světem. V Mekce si postavili největší hodiny na světě, co mnozí muslimové považují za dostatečný důvod na to, aby se nultý poledník přestěhoval z Londýna do arabského světa. I když se asi nedočkají zrealizování své představy, prvenství v největších hodinách na světě jim patří.