Indonéský ostrov Sumatra
Sumatra nabízí závan čerstvého vzduchu pro cestovatele, kteří chtějí uniknout z chaosu panujícího na Jávě. Je to ráj pro objevitele, jehož velká část zůstává neprozkoumaná. Většina hlavních atrakcí se nachází na severu v místech, jako je Bukit Lawang, zatímco řeka zahalená džunglí nabízí nejlepší příležitosti v Indonésii spatřit orangutany ve volné přírodě. Dále je zde Danau Toba, největší jezero jihovýchodní Asie a kouzelné místo, kde můžete strávit pár dní relaxací v některém z letovisek na ostrově Samosir, a pak úžasné kráterové jezero Danau Maninjau. Na západním pobřeží leží Padang, který byl nedávno přestavěn po strašném zemětřesení v září 2009, a snadno dosažitelné jsou z něj desítky idylických ostrovů, včetně odlehlých Mentawai s potenciálem pro dobrodružné aktivity. Nedaleko jižního výběžku Sumatry a jen kousek cesty trajektem z Jávy se nachází město Bandar Lampung s výhledem na Krakatau, a také surfařské centrum Krui.
Cestování na Sumatru veřejnou dopravou může být vyčerpávající, protože vzdálenosti jsou veliké, cesty komplikované a řízení děsivé. Dobrou zprávou však je, že řada indonéských domácích aerolinií klade stále větší důraz na bezpečnost a nabízí dnes cenově dostupná spojení do všech významných center. Přestože se většina cestovatelů přesouvá na sever Sumatry, kdo disponuje dostatkem času, měl by využít v jihovýchodní Asii rychle mizící jev, kterým je cestování po méně obvyklých trasách.
Bukit Lawang
Oblíbené turistické letovisko Bukit Lawang ukryté na nejvýchodnějším okraji Národního parku Gunung Leuser 78 km severně od města Medanu je lokalitou, kde se nachází Rehabilační centrum pro orangutany.
V listopadu 2003 se prohnala blesková povodeň samým srdcem letoviska a zanechala za sebou více jak 200 mrtvých, z toho 5 turistů. Proces rekonstrukce je dnes dokončen a do zničené oblastí naproti centru pro orangutany se vrátila většina dřívějšího ruchu. Díky úžasnému výběru stezek pro trekking v džungli, možností dobrodružství na divoké vodě a vynikajícím příležitostem spatřit divoké orangutany jistě stojí za Vaši návštěvu.
Bukit Lawang má úžasnou polohu pod hustou džunglí na březích řeky Bohorok. Kromě relaxace v některém z řady kaváren a barů patří k hlavním atrakcím krmení zvířat v Rehabilitačním centru pro orangutany a pěší túry v Národním parku Gunung Leuser.
Danau Toba a Pulau Samosir
Přímo uprostřed provincie leží klenotu se podobající Danau Toba, největší sladkovodní jezero jihovýchodní Asie, které se svými 525 m patří také k nejhlubším. Jezero vzniklo před asi 80 000 lety díky obrovské vulkanické erupci, vzniklá kaldera se postupně pod tlakem prohnula a zřítila se dovnitř, čímž vznikla pánev s vysokými stěnami, která se zaplňovala vodou, až vzniklo jezero. Ke druhé menší vulkanické erupci došlo o dalších 50 000 let později, díky níž uprostřed jezera vznikl ostrov o velikosti Singapuru. Ostrov se jmenuje Pulau Samosir, je kulturním a duchovním centrem Toba Bataků a jedním z nejpozoruhodnějších a nejkrásnějších odlehlých míst v Indonésii.
Pulau Samosir je nepochybně nejlepším místem na Sumatře, kde můžete pár dní relaxovat v houpací síti u azurově modrých vod. Většina turistů zamíří na východní břeh Samosiru, kde se nachází řetězec letovisek, mezi nimiž hlavní je Tuk Tuk, vybavený spoustou hotelů, restaurací a barů. Odtud se můžete vypravit na pěší túru do odlesněných kopců v centru ostrova nebo objet jeho pobřeží na motorce, přitom zastavovat ve vesničkách místních Bataků, kteří staví typické domy s prohnutými špičatými střechami a okázalé hrobky, a pak navštívit Simanindo, kulturní centrum ostrova ležící na severním břehu.
Danau Maninjau
Danau Maninjau (jezero Maninjau), kterému předchází 44 ostrých zatáček klikatících se z výšky 400 m dolů, je ideální pro odpočinek a relaxaci na cestě k Danau Toba. Přestože je vzdáleno pouze 15 km západně od města Bukittinggi, cesta veřejnou dopravou měří ve skutečnosti 37 km (1 hod. 30 min.). Jezero ležící v nadmořské výšce 500 m je dlouhé 17 km a široké 8 km, se srázy dávného vulkanického kráteru porostlými džunglí. Pod strmými stěnami se rozprostírají rýžová políčka a pole porostlá palmami na okrajích jezera. Oblast turistického zájmu sahá od vesnice Maninjau, kde silnice z Bukittinggi sahá až ke břehu jezera, k vesnici Bayur 4 km severně odtud.
Není zde příliš co dělat kromě relaxace a plavání v jezeře; můžete se však vydat do kopců porostlých džunglí za vesnicí a pátrat po obrovských květech raflézie, anebo navštívit nedaleký vodopád.
Padang
Přímořské město Padang je významným dopravním centrem pro celý zbytek Sumatry. Je známé svojí kořeněnou kuchyní Makanan Padang (kuchyně Padang), avšak klima ve městě je rovněž extrémní: je horké a vlhké s nejvyšší mírou srážek v Indonésii (4508 mm ročně). Většině cestovatelů město poslouží pouze jako zastávka při cestě dále do Bukittinggi nebo na nedaleké ostrovy Mentawai, tím spíše po devastujícím zemětřesení a tsunami v roce 2009, které usmrtilo 1300 lidí a zanechalo dočasně asi milion dalších bez domova. Některé škody byly nevratné, např. zničeno bylo více jak 80 % expozic v Muzeu Adityawarman. Patrná svědectví o zemětřesení zůstávají na některých místech, jako je centrální tržnice Pasar Raya, dnes obrovská masa zříceného betonu, kolem níž prodejci postavili stovky provizorních obchodů. Padang se však z velké části zrekonstruoval vlastními silami a město je dnes plné ruchu jako kdysi. Takže lze říci, že Padang s jeho vyhlášenými restauracemi, stinnými bulváry, pobřežím lemovaným kavárnami a spoustou nedalekých atraktivních pláží a idylických ostrovů (jako je Sikuai jižně odtud), je znovu cenou zastávkou při Vašich cestách.
Ostrovy Mentawai
Lákavé ostrovy Mentawai porostlé deštným pralesem ležící 100 km od západního pobřeží Sumatry jsou domovem etnické skupiny, která usiluje o uchování své identity v moderním světě. V řetězci se nachází více jak 40 ostrovů, z nichž 4 hlavní jsou Pulaus Siberut, Sipora, North Pagi a South Pagi. Pouze největší z nich, Pulau Siberut s délkou 110 km a šířkou 50 km, je přístupný turistům (nočním trajektem z Padangu); všichni návštěvníci se musí nejprve zaregistrovat na úřadě. Tradiční kultura obyvatel ostrovů je založena na společném bydlení v „dlouhých domech“ (uma) a zemědělství pro vlastní obživu a jejich náboženská víra je soustředěna na soužití s neviditelnými duchy, kteří obývají hmotný svět. S příchodem křesťanských misionářů a koloniální správy na počátku 20. století bylo mnoho místních náboženských praktik zakázáno, avšak spousta jich přežila a některé vesnice si postavily nový „dlouhý dům“. Obyvatelé ostrovů jsou však i nadále v ohrožení, v neposlední řadě ze strany indonéské vlády, která se je snaží integrovat do života většinové společnosti.
Organizované výlety na ostrovy Mentawai jsou nabízeny a propagovány ve městě Bukittinggi jako „výlety za primitivními lidmi s kulturou doby kamenné“. Obyvatelé Mentawai obecně turistiku vítají jako způsob uznání a uchování své vlastní kultury, přestože z ní mají jen malý finanční prospěch. V každém případě si přečtěte a dodržujte pravidla chování, která obdržíte, protože místní lidé mají komplexní systém chování a tabu. Většina výletů míří na jihovýchod ostrova, kde budete moct pozorovat místní při jejich každodenních aktivitách, jako jsou zemědělské práce, rybolov a lov. Kromě toho se pořádají pěší túry do džungle a šamanské obřady na ostrově Siberut, které představují další atrakci, ačkoli se mnohé z nich inscenují právě pro turisty.
Bandar Lampung
Bandar Lampung ležící na úžasném místě na kopcích s výhledem na Lampung Bay, odkud za jasného dne uvidíte až na Krakatau, je spojením tradičního přístavu Teluk Betung a administrativního centra Tanjung Karang. Místní lidé ho stále nazývají jako Tanjung Karang, a když sem přijedete z jiných částí Sumatry, místo bude nejspíš označováno jako Rajabasa (což je název konečné stanice autobusu).
Cestovatelé se jen málokdy zdrží v Lampungu delší dobu, místo toho zamíří na jih na trajekty na Jávu, nebo na sever k dálkovým autobusům. Milovníci dobrodružství však mohou ocenit pár méně známých atrakcí Lampungu, např. vydat se na pěší túru přes bažinatý Národní park Way Kambas, na plavbu po řece v regentství Way Kanan, charterovou lodí se podívat na delfíny v zálivu Teluk Kiluan nebo na ostrovy Sebuku a Sebesi s bílými písčitými plážemi s výhledem na Krakatau. Oproti tomu surfaři mohou zamířit do Krui na západním pobřeží, což je celoročně jedno z nejlepších míst pro surfing.