Vydejte se do Indonésie
Indonésie je jednou z nejrozmanitějších zemí na světě. Tvoří ji zhruba 17 000 ostrovů, a celá se rozkládá v délce 5 200 km. Indonésie je největší souostroví na světě, a zároveň je i čtvrtou nejlidnatější zemí světa.
Obyvatelstvo je zde velmi různorodé. Můžete zde nalézt jak moderní vyspělou společnost, tak i kmeny, které žijí skoro mimo vliv moderní civilizace.
Příroda v Indonésii je velmi rozmanitá, a mnoho z oblastí je zcela nedotčených civilizací. Samozřejmě zde najdete i místa, která jsou civilizací naprosto změněná. Po pobřeží se táhne mnoho bělostných písčitých pláží, které vás budou lákat k odpočinku, a ve vnitrozemí najdete husté deštné pralesy, činné sopky a divokou přírodu, která vás bude volat za dobrodružstvím.
Moře zde nabízí nádherný a rozmanitý podmořský svět vyzývající k potápění a šnorchlování. Žije zde mnoho endemických druhů jak fauny, tak i flóry, kvůli kterým sem přijíždí turisté z celého světa.
Střední Jáva
Borobudur
Borobudur je největším buddhistickým chrámem na světě, který se nachází na střední Jávě zhruba 60 kilometrů na severozápad od města Jogjakarta. Chrám se nachází v malebném údolí jménem Kedu, a je obklopený ze tří stran stromy porostlými vulkány a ze čtvrté strany skalisky. Vulkány, které obklopují Borobudur z východu, mají tvar spícího Buddhy. Borobudur je nejznámější turistickou atrakcí na Jávě.Je to kolosální několikastupňová stúpa, která byla již v minulosti součástí rozlehlého areálu mnoha chrámů. Borobudur se rozléhá na ploše 200 m2, a je vysoký 34,5 m. Tento chrám pochází z devátého století. Při západu slunce vám nabídne chrám velmi kouzelnou atmosféru. Chrám je zapsán na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
Spodní část chrámu znázorňuje pozemský svět, horní část vrchol buddhistické víry - nirvánu. Prvních pět stupňů má přesný tvar čtverce, a na stěnách chrámu jsou bohaté reliéfy, které znázorňují výjevy z pozemského života, a ze života Buddhy. Nirvánu symbolizuje velká stúpa, která je do kruhu v několika patrech obklopena 72 malými stúpami, a každá z nich v sobě skrývá sochu Buddhy. Je taková pověra, že kdo se rukou dotkne jednoho z Buddhů, kteří jsou uvězněni ve stúpách, splní se mu přání.
Celý tento areál je doplněný tržištěm, muzeem a dalšími atrakcemi jako např. jízdou na slonu. Mějte napaměti, že cizinci zde platí vstupné v dolarech, a téměř patnáctkrát vyšší než místní lidé.
Jogjakarta (Yogyakarta)
Jogjakarta je město na střední Jávě. Je to kulturní centrum země a oficiálně má 4 miliony obyvatel. Jelikož v Jogjakartě sídlí 17 univerzit a vysokých škol, včetně té nejstarší a neprestižnější v Indonésii, žije tu navíc ještě několik tisíc studentů z celé Indonésie, což počet obyvatel nabude.
Velkou zajímavostí Jogjakarty je, že v ní stále sídlí sultán, přesto, že jeho funkce má již jen kulturní význam.
Co se týká historie, je toho v tomto městě k vidění celkem dost, protože bylo město po dlouhou dobu kulturním centrem ostrova. Město je také považováno za centrum indonéské batiky a stříbrotepectví. Najdete zde mnoho obchodů a škol, které provozují kurzy batiky pro cizince. Navíc zde naleznete i mnoho uměleckých škol, které nabízejí cizincům kurzy indonéského tradičního tance a tradiční hudby. Jogyakatra je velmi dobrou základnou pro výlet k chrámům Borobudur a Prambanan.
V Jogjakartě určitě navštivte:
Keraton
Keraton je název používaný na Jávě pro sultánský palác, který se nachází v centru starého města, a je největším a nejzajímavějším keratonem na Jávě. Palác pochází ze 17. století a i v dnešní době v něm sídlí místní sultán. V paláci je pro veřejnost zřízeno muzeum pojednávající o historii sultanátu a samotného paláce. O víkendu se v Keratonu pořádají i umělecká představení.
Taman Sari
Tento sultánský vodní palác nechal postavit v 18. století sultán jako kulturní doplněk svého vládního paláce. Taman Sari není tak mohutný a ozdobený jako Keraton, ale je mnohem klidnější a malebnější.
Pevnost Vreedenburg
Jedná se o starou holandskou koloniální pevnost. Je bohužel méně navštěvovaná než oba předcházející sultánské paláce, ale je udržovaná a pěkná. V pevnosti naleznete muzeum historie Jogjakarty, a v létě se zde pořádají umělecká představení. Pevnost se nachází na sever od starého města na jižním konci ulice Malioboro.
Malioboro
Malioboro je dvoukilometrová hlavní nákupní třída Jogjakarty. Po celé ulici najdete obchody, a po celé dva kilometry vede po obou stranách chodník určený jen chodcům. Toto je jediný udržovaný chodník v Indonésii, po kterém nesmí jezdit motorky.
Na Malioboru si můžete koupit skoro cokoliv. Jsou tu obchody s pevnou cenou i stánky, kde můžete smlouvat o ceně zboží. Malioboro není z turistického hlediska ničím výjimečným, ale místní považují tuto ulici za hlavní atrakci města, a každému turistovi ji doporučují navštívit.
Prambanan
Prambanan je komplex buddhistických chrámů z 10. století, který je vzdálený zhruba 20 km na východ od Jogjakarty. Tento komplex ale utrpěl značné škody při zemětřesení v květnu 2006. N yní stojí již jen čtyři malé chrámy, které jsou oplocené, a návštěvníci mohou chrámy jen obcházet, bohužel nemůžete do nich vstoupit. Ostatní chrámy cca deset je tu k vidění již v rozpadlém stavu.
V okolí můžete navštívit ještě dalších deset chrámů ze stejné doby. Tyto chrámy jsou ale menší než chrámy v Prambananu. Veškeré chrámy můžete objet během jednoho dne, ale musíte si půjčit auto či motorku.
Východní Jáva
Hora Bromo
Sopka Bromo je součástí národního parku Bromo Tengger Semeru. NP je nádhernou vulkanickou krajinou, a v jejím středu leží kráter. Z jeho dna pokrytého pískem vyčnívá několik činných sopek. Jednou z těchto sopek je Bromo (2 392 m n.m.). Je to jediná sopka v Indonésii, na kterou je jednoduchý přístup bez speciální přípravy, vybavení a najímání průvodce.
Z okraje kráteru ve vesničce Ceromo Lawang budete mít nádherný výhled na kráter a široké okolí. Velmi populární se zde mezi turisty stalo pozorování východu slunce nad kráterem, denně sem za pozorováním východu slunce přijíždí až několik desítek lidí.
Mějte napaměti, že si máte vzít teplé oblečení, neboť okraj kráteru leží dost vysoko nad mořem, a před rozedněním zde bývá teplota jen několik stupňů nad nulou.
Z vesnice je také pěkný výhled na nejvyšší horu Jávy - Semeru, která měří 3 676 m n. m. Semeru je stále činnou sopkou, která vypouští páry v 10 – 15 minutových intervalech. Výstup na ní je ale náročný a několikadenní. Je ale lepší najmout si na výstup průvodce.
Bromo je pro místní horou posvátnou, a každým rokem se tu konají oslavy, při kterých obyvatelé z dalekého okolí prosí bohy o požehnání.
Národní park leží jen 50 kilometrů na východ od města Malang a vede do něj několik přístupových cest.
Vesnice Ceromo Lawang na okraji kráteru, odkud je nejhezčí výhled na Bromo a východ slunce, leží 120 kilometrů od Malangu. Až do vesnice vede asfaltová silnice, takže můžete dojet autem až ke kráteru. Veřejná doprava zde nejezdí, proto soukromou dopravu ke kráteru ze vstupních bodů parků nabízí mnoho místních obyvatel. Od kraje kráteru až na úpatí hory Bromo cca 4 km vede nezpevněná cesta, po které vozí turisty terénní vozidla. Od konečné těchto vozidel u kláštera pod Bromem vám zabere výstup po schodech na vrchol Broma zhruba půl hodiny, a na cestu kolem kráteru je potřeba počítat nejméně s jednou hodinou.