Kazachstán a jeho zajímavosti
Kazachstán je jeden z nejrozlehlejších států světa, který se rozkládá ve střední Asii a menší částí území zasahuje též do geografické Evropy. Má plochu 34krát větší než ČR. Je to největší vnitrozemský stát na světě.
Cestovatelé si ho za cíl většinou vybírají nejčastěji kvůli přírodě, která je zde poměrně různorodá.
Většinu země tvoří nízko položené plošiny, směrem na východ naleznete poušť Kyzylkum, která se pozvolna zvedá až k vysokému pohoří Altaj, který Kazachstán odděluje od Sibiře, a k Nebeským horám Ťan-šan na hranici s Čínou.
Na západě se zase rozkládá Kaspické moře, nebo li největší vnitrozemské jezero světa. Na severu leží zase nížiny.Ve středozemí najdete pouště, polopouště a stepi.
Kazachstán je velmi bohatý na jezera a řeky. Za zmínku jistě stojí sladko-slané jezero Balchaš. Jezer je zde cca 48 tisíc. Většina z nich ale nemá rozlohu větší jak jeden kilometr čtvereční. Řek se v Kazachstánu nachází cca 11 tisíc.
Největší rozlohu zde zabírají pastviny, obdělaných je pouze 13 procent území.
Kazachstán je drsnou průmyslově-zemědělskou zemí s obrovskými zdroji nerostných surovin.
Na cestovatele, kteří se do této obří a zcela nezkrotné země vydají, čeká nejdůležitější kazašské muslimské poutní místo ve městě Turkestán, dále dech beroucí kaňony a ve stepi kvašené kobylí mléko kumis. No dobrou chuť:-).
Kazachstán má jen jedno velkoměsto, a tím je Alma ata, která v minulosti bývala hlavním městem. Dnes již není hlavním městem, ale je komerčním centrem nejbohatší země centrální Asie nejenom pro Kazachy, ale také pro Číňany, Uzbeky, Rusy, Turky a ostatní.
Od roku 1997 je hlavní město Astanay. V Astaně žije zhruba půl milionu obyvatel z celkových 16-ti milionů.
Složení obyvatelstva je poměrně pestré. Nejvíce jsou samozřejmě zastoupeni Kazaši, dále Rusové, Ukrajinci, ale také i Němci.
Města samotná nejsou až tak ničím moc zajímavá. Najít můžete jen mešity nebo jiné církevní chrámy.
Kazachstán byl dlouho dobu součástí SSSR. Svou autonomii získal v roce 1991, po rozpadu tohoto kolosu.
Bohužel se zde toho ale tolik nezměnilo. Pokrok jako by se zastavil a oslavují se dávno padlí hrdinové, které navíc civilizovaný svět považuje za vrahy.
Kvalita zdejších služeb je srovnatelná s Československem v 70 tých letech. Je možno se ubytovat v poměrně drahých hotelech. To také doporučujeme, protože jinak je to bída a děs.
Personál je sice hodně ochotný, ale neschopný. Počítejte s tím, že zde často najdete v pokoji šváby a toaletní papír si musíte mnohdy sami dokupit.
Nesmíte být také překvapeni chaosem, který v zemi vládne. To poznáte již na letišti. Nejsou tam např. pevné řády a nařízení pro odbavení zavazadel. Na co se ale můžete spolehnout, jsou velmi přesné letové řády, a na dochvilné piloty.
Pokud budete cestovat autem, určitě si dávejte pozor na silnice, které jsou v katastrofálním stavu. Pozor, horší než v ČR. Proto raději místní lidé jezdí ve velkých autech typu jeep.
Auta jsou zde levná, protože obyvatelé neberou velké mzdy a prodejci musí prodávat.
Na co si dále musíte dávat pozor? Na pouliční zloděje, kterých je zde celkem hodně. Díky nim je kriminalita v Kazachstánu poměrně velká.
Je až s podivem, že je v této zemi spousta věcí ve špatném stavu, a přitom Je Kazachstán velmi bohatá země, která nejvíce vydělává na vývozu mnoha surovin. Nejčastěji kovů, tedy i zlata, ropy a uhlí.
Do Kazachstánu můžete vyrazit za netradičním dobrodružstvím. Tím může být kupříkladu horolezectví. Jak jsme uvedli již výše, jsou zdejší hory vysoké, a mezi horolezci oblíbené. Ale pozor, jsou i velmi nebezpečné.
Pokud vám ale stačí porozhlídnout se po zemi a nemusíte šplhat, tak vězte, že i zdejší příroda vám má co nabídnout. Stačí se jen rozhodnout, kdy vyrazit.
Nejstudenějším měsícem je zde leden, nejteplejších naopak červenec. Pro cestu si musíte zařídit vízum na kazašské ambasádě nacházející se v Praze.