Jižní Hebridy – divoké skotské ostrovy
Abyste si udělali obrázek o kráse Skotské vysočiny a ostrovů, stačí se podívat na vlak mířící do fiktivních Bradavic přes skutečný viadukt Glenfinnan nebo na obrázek na plechovce se skotskými sušenkami. Když se však přijedete podívat na originál, zjistíte, že zdejší velkolepá scenérie, malebná krajina a rozmanitá příroda plně kompenzují stálou hrozbu deště.
Skotské ostrovy působí dojmem konce světa. Nemusíte však cestovat až na ostrov Skye nebo dokonce Shetlandské ostrovy, abyste se mohli ponořit do jejich kouzla. Z rušného města Glasgow stačí jen vlakem a pak trajektem (což může trvat jen 2 hodiny), abyste se dostali na jižní Hebridy. Při plavbách trajektem mezi ostrovy pak budete míjet tuleně, sviňuchy a další živočichy, zatímco na větších ostrovech spatříte jeleny a typické skotské krávy. Zde uvádíme některé z ostrovů, kdy každý z nich nabízí vlastní divoké kouzlo.
Vystupte na horu Goat Fell na ostrově Arran
Brožury nazývají Arran „miniaturou Skotska“. A přestože Arran není technicky součástí Hebrid, protože leží jižně od poloostrova Kintyre, představuje dobrý úvod a seznámení s ostrovy. Jih, kde žije většina obyvatel, je zalesněný, zatímco sever je hornatý a nabízí spoustu možností pro pěší turistiku (mnohé trasy jsou poměrně náročné), včetně Goatfell („Kozí hory“), nejvyššího vrcholu ostrova (pěší túra tam a zpět zabere 5-6 hodin). Na jiném místě si můžete prohlédnout hrad Brodick, vydat se pěšky do soutěsky nebo na plavbu na mořském kajaku. Všechny uvedené aktivity vyžadují značné množství energie, ale také můžete usednout v některé z útulných hospod, ochutnat skvělé pivo v Arran Brewery nebo whisky v Arran Distillery.
Jak na to: trajekty připlouvají (po hodině) z města Ardrossan (na skotské pevnině), které je vzdáleno 50 minut vlakem od Glasgow; společnost Arran Adventure Company nabízí outdoorové aktivity.
Mořští ptáci a vír na ostrově Islay
Možná znáte ostrov Islay (vyslovuje se „ajla“) díky jeho rašelinné whisky (jako je Laphroaig a Ardbeg), a spousta návštěvníků sem přichází jen kvůli ní. Ostrov samotný je tvořen kombinací močálů, lesů, křovin a luk macchair (typické písčité louky porostlé trávou, kde často spatříte luční květiny a mořské ptáky). Nepřichází sem mnoho turistů, ale jedná se o vynikající místo pro pozorování ptactva; bylo zde spatřeno 250 druhů ptáků a hromadně sem míří v zimě bernešky bělolící. Při výletech do přírody můžete po celý rok zahlédnout orla skalního. Výletní lodě míří k nedalekému mořskému víru Corryvreckan nebo k sousednímu ostrovu Jura, kde George Orwell napsal svůj román 1984.
Jak na to: můžete letět přímo z Glasgow nebo plout trajektem (2 hodiny) z vesnice Kennacraig, kam se dostanete autobusem (2 hodiny 30 minut) z Glasgow; prohlídky nabízí např. Lady of the Isles.
Projděte se kolem posvátných míst na ostrově Colonsay
Také ostrov Colonsay leží trochu mimo obvyklé trasy turistů. Naleznete tu kopce a divoké králíky, pěkné písečné pláže, příležitosti k rybaření a formální zahrady. Hlavní pozornost však přitahuje krásné středověké převorství Oronsay Priory, které leží na odděleném ostrůvku a je spojeno se svatým Columbou z Iony a jeho žákem Oranem, irskými misionáři z 6. století pověřenými obrácením Skotska na křesťanství. Je možné se sem dostat autem, ale procházka při odlivu po blátivém pobřeží posetém lasturami představuje skvělý zážitek pro každého návštěvníka.
Jak na to: vlaky z Glasgow jedoucí po úžasné železniční trase West Highland line (3 hodiny) zastavují v přístavním městě Oban na pevnině, které nabízí vynikající dary moře; odtud je to tak 2 hodiny trajektem. Na ostrově je jen pár zařízení, takže ubytování byste si měli rezervovat předem (vynikající je Colonsay Hotel).
Pozorujte orly a plejtváky na ostrově Mull
Mull ležící severně od Colonsay nabízí nádherné pláže (jako je např. písečná Calgary Bay) a rozjasňují ho barevná průčelí domů, především v hlavním centru, městečku Tobermory. Mull má dobré trajektové spojení, takže představuje skvělou základnu pro poznávání dalších ostrovů, jako je tajemná Iona. Kopce podobné těm na pevnině se tyčí nad nízko položenými plážemi, zvlněnými lesy a zemědělskou půdou. Naleznete zde však také působivější pohledy: na ostrově hnízdí obrovští orli bělohlaví, kteří zde byli znovu nasazeni ze Skandinávie poté, co zdejší populace vyhynula. Můžete je spatřit, jak sedí vysoko v korunách stromů, nebo - pokud budete mít štěstí - jak se snášejí dolů při lovu ryb. Také je možné podniknout výlety za pozorováním plejtváklů a dalších velryb; tito zvědaví tvorové občas zastíní loď, takže budete pochybovat, kdo se na koho přišel podívat.
Jak na to: trajekt z přístavního města Oban sem pluje 40 minut; na celém ostrově je k dispozici ubytování, avšak většina zařízení se nachází v centru Tobermory, včetně příjemné restaurace/hospody MacGochans.
Setkejte se s papuchalky, alkouny a kormorány na ostrově Lunga
Zvětralé útesy a řídká populace divokých králíků na neobydleném ostrově Lunga jsou samy o sobě zajímavé, ale když sem přicestujete v době hnízdění mořských ptáků, spatříte něco opravdu zvláštního. Maličcí papuchalkové sem míří po tisících, slétávají ze svých hnízd na útesech dolů k moři, kde loví drobné rybky, a pak se vracejí zpátky na zem se zběsilým třepotáním se. Zdá se, že jsou zcela lhostejní k návštěvníkům, kteří na ně zírají v údivu, a má to svůj důvod: turisté totiž plaší dravé mořské ptáky, kteří by je jinak ohrožovali. Na jiném místě na ostrově se můžete setkat s kormorány a alkouny (kteří jsou půvabní na vodě, ale páchnoucí, když sedí natěsnaní vedle sebe na útesech pokrytých trusem).
Jak na to: od dubna do října vyplouvají z ostrova Mull či z Obanu lodě umožňující jednodenní návštěvu ostrova; vyzkoušejte CK Turus Mara nebo Gordon Grant Marine, které často zastavují také na ostrově Staffa.
Obdivujte Fingalovu jeskyní na ostrově Staffa
Fingalova jeskyně hluboká 60 m, mořem bičovaná strž s hexagonálními sloupy na větrném ostrově Staffa, vznikla při stejných velkých vulkanických posunech, jako Obrův chodník (Giant's Causeway) v Severním Irsku. Podle místních pověstí se jedná o domov obra Fingala, který házel kameny na své soupeře přes Irské moře. Ve viktoriánské době požívala jeskyně značné úcty, kdy ji navštívil spisovatel William Wordsworth, zatímco skladatel Mendelssohn o ní napsal symfonii. Když přijdete po vyvýšeném chodníku do úžasného nitra jeskyně, můžete šplhat na útesy, dýchat mořský vzduch a obdivovat majestátní krajinu.
Jak na to: na ostrově Staffa toho kromě jeskyně není mnoho; vydejte se sem při jednodenním výletu lodí z Mullu či Obanu.