Marocká Casablanca
Bergmanové ve slavném klasickém filmu Casablanca (1942), a totéž jistě napadne mnoho turistů i dnes.
Ať už se jedná o proslulý Marrákéš na jihu, opevněný Fás (Fez) na severu nebo tajemnou poušť Saharu za pohořím Atlas, Maroko se stalo velmi oblíbenou turistickou destinací. Casablanca však zatím stojí mimo jejich hlavní trasy a většinou se zde návštěvníci dlouho nezdrží. To je však škoda, protože se jedná o město s pozoruhodnou historií. Jeho medina, což je nejstarší část města, možná postrádá kouzlo starých tržišť (souků) v Marrákéši, ten však může působit skoro jako tematický park, zatímco Casablanca je autentické severoafrické město.
Za medinou se nachází příjemné nové město s elegantními arkádami a s bulváry lemovanými palmami postavené v době francouzského protektorátu před sto lety. Jeho secesní architektura patří k nejkrásnějším v severní Africe, především pak kolem náměstí Place Mohammed V. s jeho Velkou poštou (Grande Poste), charakteristickou zvonicí a Justičním palácem (Palais de Justice).
Casablanca je komerční centrum a největší město Maroka a žije zde více jak 7 mil. obyvatel. Lidé sem přicházejí ze všech koutů země a přidávají další vlivy k přetrvávajícím evropským.
Atmosféra francouzské kultivovanosti proniká kavárnami a restauracemi, to je však pouze jeden aspekt zdejší scény restaurací a nočního života. Protože se podniky nezaměřují na dočasné hosty, chutě, které nabízejí, jsou tradiční a stálé a můžete zde najít vynikající jídlo, nemluvě o nejliberálnějším postoji k alkoholu, jaký naleznete v celé zemi.
Řada nových projektů je pak znamením modernosti města. Stavbu mešity Hassana II. zadal král země a jedná se o nejvyšší náboženskou budovu na světě, kde každý její centimetr je pokrytý tradiční řemeslnou výzdobou. Nedávno byl dokončen fantastický nákupní komplex Anfa Place od architekta Normana Fostera, zatímco stále probíhá odvážná výstavba nábřežního obchodního komplexu Casablanca Marina.
Díky těmto inovacím spolu s příjemnými plážemi a živou kulturní scénou, se město může brzy stát vyhledávaným cílem turistů
Cestování do Casablanky
Letecky
Royal Air Maroc poskytuje přímé lety do Casablanky z Velké Británie i z USA. Alternativou při cestování z Londýna je letět přes Madrid s aeroliniemi British Airways a Iberia.
Doba letu: z Londýna 3 hodiny 15 minut, z New Yorku 6 hodin 50 minut, z Los Angeles 14 hodin (včetně mezipřistání), z Toronta 9 hodin 30 minut (včetně mezipřistání), ze Sydney 25 hodin (včetně mezipřistání).
Mezinárodní letiště Mohammed V. Casablanca (CMN)
Po silnici
Doprava v Casablance jezdí vpravo a minimální věk pro řízení je 18 let. Silnice v Maroku většinou mají dobrý povrch i technický stav a doprava je jen mírná. Maximální povolená rychlost ve městech je 60 km/h, mimo města 100 km/h a na dálnicích 120 km/h. Na cestování po nezpevněných svazích pokrytých štěrkem, které vedou do odlehlých oblastí v horách a poušti, se doporučuje terénní vozidlo 4WD. Dále je potřeba stále u sebe mít ŘP a cestovní pas.
Poruchová služba: není; avšak místní autoopravny a autoklempířství, které se nacházejí v každé vesnici, mívají skvělé mechaniky, kteří Vás obvykle znovu přivedou do chodu.
Trasy: do Casablanky můžete přijet z Evropy vlastním vozidlem přes Francii a Španělsko, a pak použijít přepravu trajektem, který vyplouvá ze španělského Algecirasu a za 2 hodiny připluje do marockého Tangeru nebo do španělské enklávy Cueta v severní Africe. Trajektové společnosti nabízejí několik spojů denně a není nutné mít rezervaci předem.
Doba cesty: z Marrákéše 3 hodiny, z Tangeru 3 hodiny 35 minut.
Autobusy: Národní operátor CTM a řada soukromých společností nabízí dálkové autobusové spoje mezi Casablankou a dalšími místy v Maroku. Stojí za to si zakoupit jízdenky předem, abyste měli zajištěné místo. Společnost ONCF provozuje také pohodlné expresní autobusy Supratours, které navazují na železniční spoje v terminálu CTM na 23 rue Léon l’Africain. Nádraží Ouled Ziane Gare Routière nacházející se 4 km jihovýchodně od centra města je hlavní terminál pro soukromé dálkové autobusy.
Po železnici:
Casablanca je obsluhována poměrně rychlými, výkonnými a pohodlnými meziměstskými vlaky z Tangeru, Marrákéše, Meknesu a Fásu; vlaky přijíždějí na nádraží Casa Voyageurs 2 km od centra města.
Většina vlaků z Rabatu přijíždí na nádraží Casa Port v centru Casablanky, kde je k dispozici ubytování I. a II. třídy. Označení „expres“ zde obvykle znamená míru pohodlí, ne rychlost. Jízdenky do II. třídy jsou o něco málo dražší než odpovídající jízdné při cestě autobusem. V nočních spojích jsou k dispozici lehátka.
Právě probíhá výstavba rychlé linky mezi Tangerem a Casablancou, ta však bude fungovat nejdříve v letech 2017-2018.
Meziměstské vlaky do Casablanky provozuje národní železniční společnost ONCF. Existuje mnoho možností a cenových tarifů pro cestování vlakem do Maroka z evropských zemí; informace a rady můžete získat u společnosti Rail Europe.
Doba cesty: z Rabatu 1 hodina, z Marrákéše 3 hodiny 20 minut, z Fásu 3 hodiny 30 minut, z Tangeru 5 hodin.
Některé atrakce Casablanky:
- Mešita Hassana II.
- Katedrála Sv. Srdce (Cathédrale Sacré-Coeur)
- Muzeum marockého judaismu (Musée du Judaïsme Marocain)
- Náměstí Mohammeda V.
- Sidi Abdel Rahman – svatostánek kousek od pobřeží
- Casablanca Twin Center – výškové domy
- Habous – čtvrť a postavená Francouzi ve 30. letech 20. století
- Centrální tržnice (Marché Centra)
- Medina – stará část města
- Villa des Arts – muzeum umění umístěné v secesní vile
Ubytování:
Pokud se budete chtít v Casablance ubytovat, můžete se obrátit například na portály HotelsCombined.cz nebo Booking.com