Streetfood na Mauricius : Které delikatesy ochutnat?
Kuchyně ostrovního Mauritia rozhodně nepatří mezi nejznámější na světě a tak zde cestovatele čeká několik zajímavých překvapení. Vždyť schválně, vybavíte si nějaké jídlo, uslyšíte-li název ostrova? Máte alespoň jako takovou představu? Mauritius a jeho kuchyně to je změť indických, čínských, kreolských, afrických i evropských představ a za nás můžeme říci, že se jim to docela podařilo. Místní kuchyně je chutná, lepší než na Seychelách či Réunionu a dominantní stopou v ní je právě Indie. Možná i proto nám tak moc chutnala. Mauritius má svou streetfood scénu, najdete zde vozíky s jídlem, malé podniky, tržiště, kde se dostanete k perfektnímu, čerstvému jídlu, ale pokud máte chuť, můžete si posedět i v lokálních restauracích či drahých restauracích evropského typu. Ty nám na ostrově nic neříkali a tak jsme se raději stravovali lokálně na ulici či v rodinných podnicích a jen občas jsme udělali výjimku hledajíc jídla, která jsme dosud nenašli. Mauritius je podle nás rozhodně nejchutnější zemí jižního Indického oceánu. Podívejme se společně na plejádu jeho chutí od Dholl Puri přes Boulettes až po vanilkový čaj!
FARATA
Farata patří společně s Dholl Puri k nejtradičnějším streetfoodům ostrova a velmi často je prodávají i ve stejných stáncích. Na první, letmý pohled dokonce vypadají víc, než podobně, ale bližší pohled vám napoví víc. Farata je chlebová placka (cítíte zde podobnost s indickou Parathou?), která se naplní směsí kari a chilli omáček. Zkuste si najednou dát i Dholl Puri i Faratu a budete cítit ten rozdíl. Obě jídla jsou však skvělá. Na ostrově najdete i verzi Farata Manioc, kdy se placka připravuje z maniokové mouky, ale nenajdete je všude.
BOULETTES
Streetfood na Mauritiu patří mezi nejlepší v regionu díky tomu, že se zde mísí čínské, indické, evropské i kreolské vlivy. Zatímco Dholl Puri zastupuje indické vlivy, ty čínské nenechá zahanbit Boulettes. Čínská komunita zde není moc silná, ale je velmi stará, protože Číňané sem přicházeli již od 18.století z Kantonu přes Sumatru a později se na ostrově objevili i Číňané z regionu Hakka. Dnes najdete v Port Louis zajímavý Chinatown, ale čínské podniky naleznete roztroušeny po celém ostrově. Boulettes je polévka, silný vývar, který je základem jídla, ale duší jídla jsou knedlíčky či dimsum. Když přijedete do podniku na ulici, tak se před vámi otevře obrovský hrnec plný různých knedlíček. Na výběr budete mít masné, rybí, některé jsou z mořských plodů či zeleniny. Nejoblíbenější jsou „boulette chouchou“, tedy zeleninové knedlíčky ze zajímavé zeleniny zvané chayote. Platíte jen za počet knedlíček a polévkový vývar dostáváte zdarma. Když si dáte Boulettes s pěti kousky, tak počítejte, že za porci zaplatíte cca 40 rupií, tedy méně než euro!
DHOLL PURI
Dholl Puri představuje nejtypičtější a nejcharakterističtější jídlo celého ostrova. Na Mauritius se dostalo z Indie ještě v 19.století, kdy jím prošlo ostrovem více než půl milionu lidí z Indie a ten vliv zde dodnes cítit. Dholl Puri je jednoduché jídlo, ale to často streetfood bývá. Představte si placku z těsta do které se vmíchá čočka (dhal nebo zde na Mauritiu dholl). Už sama o sobě má velmi zajímavou chuť a mohli byste je klidně jíst i takové. Pointou Dholl Puri je ovšem to, že do placky vám dají několik neskutečných omáček. Jednou z prvních otázek, kdy si Dholl Puri kupujete je to, jestli ji chcete mít pikantní. Pokud ano, přijde lžíce chilli, po ní naběračka kari omáčky a nakonec ještě další naběračka s dušenou zeleninou v omáčce. Tady se fantazii meze nekladou a do Dholl Puri můžete opravdu dát cokoli, ale s těmito třemi ingrediencemi jsme se zde setkali nejčastěji. Za Dholl Puri na ulici zaplatíte v průměru 15 rupií, tedy cca 0,33 €.
BYL RENVERSÉ
Byl Renversé někdy přezdívají také jako Magic Bowl. Je to jednoduché jídlo, ale díky tomu jak se připravuj a servíruje, tak to bude lákat zkusit. Ve své podstatě jde o jídlo s rýží, zeleninou, masem a volským okem. Specialitou však to, že se celé jídlo připraví ve vrstvách do misky a tedy začnete pouhým okem, na něj dáte směs masa se zeleninou a nakonec misku zaplníte rýží. Na stole nám sluší talíř a na něm miska, kterou si musíte sami dát pryč. Zvednete ji a před vámi se zjeví perfektní jídlo. Šťáva z masa a zeleniny se rozteče tak, abyste neměli suchou rýži a můžete se do toho pustit!
GATO TEOSA
Skvělá chuťovka, kterou naleznete zejména v oblasti čínských čtvrtí nebo měst, kde mají Číňané své obchůdky. Přesně proto jsme pro tyto koláčky zajeli do Chinatownu v hlavním městě Port Louis. Jedná se o koláčky z těsta, které se podobá listové a jsou plněné sladkou pastou z červené fazole. Nedejte se oklamat náplní, dejte jim šanci a uvidíte jak jsou chutné.
FISH CURRY
Přestože je kuřecí kari docela oblíbeným jídlem, kari s kousky ryb je něco, co ho v našem žebříčku překoná. Kousky ryb (často se používá tuňák nebo merlin) se připraví v kari omáčce s příjemnou chutí. Cítit v ní exotické koření, ale ani rybí kari (měli jsme ho několikrát) nebylo pikantní a chilli si k němu musíte zeptat. Dejte si jej s rýží nebo chlebovými plackami jakými je naan nebo farata.
CHICKEN CURRY
Kuřecí kari je na Mauritiu jako doma a pro mnohé patří k nejtypičtějším jídlům ostrova. Kari najdete v končinách Indického oceánu téměř úplně všude a ačkoli by se mohlo zdát, že „všude bude stejné“, opak je pravdou. I proto jsme si ho chtěli vychutnat i tady, protože kari na x způsobů patří mezi naše oblíbená jídla. Lahodná omáčka nebyla vůbec pikantní a v naší verzi jsme dokonce měli i kousky krevet. Je to zajímavé splynutí, ale o tom je Mauritius.
MINE BOUILLE
Mezi jídla, která byste měli určitě ochutnat patří Mine Bouille, tedy mauricijské nudle se zeleninou či masem. Je to lokální odpověď na různá nudlová jídla z Asie a tak v sobě nese výraznou čínskou stopu. Hlavním „čínským“ jídlem ostrova je polévka Boulettes, ale jídlem číslo dvě je právě Mine Bouille. Vezmou se nudle, ty se připraví ve woku a přidá se k nim nakrájená zelenina, zejména jarní cibulka, cibule ale fantazii se meze nekladou. Pokud máte chuť na masovou verzi, tak oblíbený Mine Bouille je s kuřecím masem, ale najdete ho i vepřovým či hovězím. K tomu můžete dostat skvělou chilli omáčku, abyste byli pány své vlastní pikantnosti. Porce Mine Bouille v malých pouličních stáncích stojí cca 50-80 rupií, tedy stále se bavíme o částce někde mezi 1,10 - 1,80 euro.
GATEAUX PIMENTS
Klasikou na poli streetfoodu jsou i smažené kuličky Gateaux Piments, které naleznete často na tržištích nebo u pouličních prodejců. Kuličky vyrábějí z čočkové směsi, která se promíchá se sušeným chilli, koriandrem nebo cibulkou. Vezměte si jich několik, nechte si je zabalit a můžete si být jisti, že vás docela zahloubí. Vynikající jsme je jedli na tržišti v Port Louis.
FRITTERS (BAJE, BRINGELLE…)
Podobně jako v případě Gateaux Piments i zde jde o mimořádně jednoduchý a tedy oblíbený streetfood, který naleznete téměř v každém mauricijském městě. Je mimořádně levný, kus dostanete často za 5 rupií (cca 0,12 euro) a pokud jste na budgetu, tak se euro se nejen, že najete, ale rovnou přejete. Mezi ty nejčastější a nejchutnější patří lilky vysmažené v těstíčku (Bringelle) nebo koláčky plněné bramborami. Ze všech „fritters“ nás nejvíce okouzlily ty se jménem Baja, které představují koblihy z cizrnové mouky vytažené z vařícího oleje. Baja se vezme, natrhne tak, aby se dovnitř vešla pikantní a kari omáčka a přestože jde o kalorickou bombu, nechte ji v ústech explodovat. Stojí to za to!