Další informace o Zanzibaru
Obyvatelé Zanzibaru se považují za samostatný národ a jejich jazykem je svahilština (KiSwahili).
- Zanzibar byl v minulosti největším producentem hřebíčku na světě a tato aktivita velmi ovlivnila jeho dějiny.
- Zanzibarské rajské pláže jsou lemovány spoustou kokosových palem. Na rozdíl od většiny turistů však pro místní lidi znamenají mnohem více než jen příjemnou zeleň. Nic z nich nepřijde nazmar a kromě ořechů dává kokosová palma celou škálu dalších produktů, jako je materiál na pletení rohoží apod. nebo na stavby. Střechy mnoha domů v Zanzibaru (především ve venkovských oblastech) jsou pokryty došky z palmových listů palmy makuti. Díky svému mnohostrannému využití je kokosová palma jednou z nejvšestrannějších rostlin.
- Freddie Mercury, zpěvák hudební skupiny Queen, se narodil na Zanzibaru 5. září 1946. Jmenoval se tehdy Farouk Bulsara a jeho otec byl účetní pracující pro britskou vládu v Domě divů (House of Wonders) ve městě Zanzibar Town. Jeho rodinu přišla na Zanzibar z Indie a byla párského původu.
- Vzácní kočkodani guerézy zanzibarské žijí pouze na Zanzibaru, především v rezervaci Jozani.
- Zanzibar byl první zemí ve východní Africe, která měla parní lokomotivu. Vláček s rozchodem kolejí pouze asi 60 cm vozil v 80. letech 19. století sultána do jeho letního paláce a zpět. Zanzibar se také mohl chlubit 11 km dlouhou železniční tratí do sídla Bububu postavenou v roce 1905, která se neblaze proslavila zapálením a požárem země.
- Metropole Stone Town byla prohlášena jednou z mála památek chráněných Spojenými národy.
- Nejkratší válka v historii proběhla v Zanzibaru v roce 1896. Dne 25. srpna zemřel sultán Hamid bin Thuwaini a o dvě hodiny později vtrhl do paláce uzurpátor, který se prohlásil za panovníka. V duchu tehdejší politiky bylo požádáno britské královské námořnictvo, aby ho odtud vyhnalo. Přesně v 9 hodin 27. srpna zahájily palbu tří válečné lodi, během 45 minut proměnily palác v ruiny a uzurpátor byl sesazen. Ostřelování je od té doby nazýváno „nejkratší válka v historii“, jak potvrdila i Guinnessova kniha rekordů.
- Při posledním sčítání bylo v Zanzibaru napočítáno 560 vyřezávaných dveří. Nejstarší objevené dveře pocházejí z roku 1694 n.l.. Když se na Zanzibaru stavěl dům, dveře byly tradičně první vztyčenou částí. Čím větší bylo bohatství a společenská pozice majitele domu, tím větší a lépe vyřezávané byly jeho vchodové dveře. Mnohé z nich jsou pobité mosaznými hroty. Zřejmě se jedná o verzi indického zvyku okování vnějších dveří ostrými železnými hroty, které mají zabránit válečným slonům v jejich rozbití. V roce 915 n.l. zaznamenal arabský obchodník, že „na ostrově je hojnost slonů“, a kolem roku 1295 napsal cestovatel Marco Polo, že „na Zanzibaru žije mnoho slonů“. Dnes zde však žádné slony nenajdete a mosazné hroty na dveřích už mají čistě dekorativní účel.
Pokud budete na Zanzibaru hledat ubytování, můžete se zkusit podívat na portály HotelsCombined.cz nebo Booking.com