Zanzibar v kostce
Zanzibar je souostroví tvořené ostrovy Zanzibar a Pemba a několika menšími ostrůvky. Leží v Indickém oceánu asi 40 km od pobřeží Tanzanie a 6° jižně od rovníku. Ostrov Zanzibar (v místě známý jako Unguja) je dlouhý 96,5 km a široký 32 km, s celkovou rozlohou přibližně 2 461 km². Typické jsou pro něj krásné písečné pláže lemované korálovými útesy a kouzelné historické město Stone Town, které je prý jediné fungující starověké město ve východní Africe.
Divoká zvířata
Na Zanzibaru sice nežijí velká zvířata, avšak lesní oblasti, jako je rezervace Jozani, jsou domovem opic, prasat štětkounů šedých a malých antilop. Dále zde žijí cibetky a prý také plachý zanzibarský levhart. Na ostrově naleznete také různé druhy promyk. Žije zde široká škála ptactva a velký počet motýlů ve venkovských oblastech. Korálové útesy, které obklopují východní pobřeží, jsou domovem řady mořských živočichů, takže je Zanzibar ideálním místem pro šnorchlování a hloubkové potápění.
Lidé, náboženství a jazyk
Obyvatelstvo Zanzibaru je neuvěřitelnou směsicí etnických skupin, což odpovídá pestré historii ostrova. Převažující náboženství je islám, který vyznává většina obyvatel, kromě toho jsou zde však také křesťané a hinduisté. Počet obyvatel se odhaduje na 800 000 osob, nejvyšší koncentrace je v Zanzibar City (asi 100 000 obyvatel). Obyvatelé ostrova hovoří svahilsky, což je jazyk, kterým se mluví ve velké části východní Afriky. Mnoho lidí věří, že nejčistší forma svahilštiny se dochovala právě na Zanzibaru, kde se jazyk také zrodil.
Kultura a festivaly
Nejproslulejší událostí na Zanzibaru je Mezinárodní filmový festival na Zanzibaru, který je znám také jako „Festival zemí dhow“. Každý červenec přináší festival to nejlepší z umělecké scény Svahilského pobřeží včetně na Zanzibaru oblíbené hudby Taarab.
Vláda a státní správa
Zanzibar je ostrovní stát v rámci Sjednocené republiky Tanzanie a má vlastní poloautonomní správu tvořenou Revoluční radou a Komorou zastupitelů. V čele současné vlády stojí prezident Amani Karume. Orgán státní správy zodpovědný za podporu turistiky je Zanzibarská komise pro turistiku.
Hospodářství
Hlavní ekonomické aktivity místních lidí jsou rybolov a zemědělství. Zanzibar byl kdysi největším producentem hřebíčku na světě a jeho hospodářství bylo založeno na velkých příjmech z něj. Přestože je i dnes hřebíček významným exportním artiklem země (spolu s produkty z kokosové palmy a kořením), za hlavní zdroj zahraničních příjmů byla považován turismus, kdy každým rokem přijíždí na Zanzibar více a více návštěvníků. V tomto stádiu je jejich počet stále poměrně nízký (méně než 100 000 ročně) a potenciál pro turistiku je relativně nevyužitý. Soukromý sektor pro turistiku na Zanzibaru je reprezentován Zanzibarskou asociací pro investory do turistiky (ZATI).