Vandr na Falklandy
Zamuchlaní ve spacáku ležíte pod černou oblohou plnou hvězd. Mléčná dráha na dosah ruky a z dálky slabé švitoření kolonie tučňáků. A naopak, na kolonie turistů zde můžete klidně zapomenout - souostroví Falklandy totiž leží kousek od polárních oblastí a ročně sem zavítá jen 500 návštěvníků. Neznají totiž to velké tajemství, a to že v létě je zde i 20 ° C a v panenské přírodě se dá beztrestně stanovat.
Vandrácky ráj a eldorádo biologů, asi tak by se daly nazvat Falklandy. Také se jim říká Galapágy jižní polokoule, protože tolik exotických druhů zvířat na malých ostrovech se snad nikde jinde nedá najít. Navíc, když je tu léto, tedy během naší zimy, užijete si zdejší krásy dvakrát tolik, což je dlouhý den a jen pár hodin krátká noc vás totiž spát nenechá.
Otázkou je, zda budete schopni usnout i v noci. Hvězdná obloha je zde lákavá, a člověk se na ni dokáže dívat i celou dvouhodinovou noc. Proč? No protože, řídce obydlené Falklandy se totiž vyznačují absencí tzv. světelného smogu a pozorování hvězd, planet či mléčné dráhy zde nabývá ale zcela jiné rozměry, než na jaké jsme zvyklí z Evropy.
Tučňáci vám zde přichystají nevídaný pohled. Krvavé bitvy samců o samice, námluvy nebo starost o mláďata, to je pastva nejen pro oko biologa. I tak sem většina turistů zavítá jen v rámci poznávacích zájezdů do blízkého Chile. Mořské fjordy, unikátní národní parky a tradiční červené víno zde lze objevovat i několik týdnů.
Když se dostatečně pokocháte životem na mořských skaliskách a plážích Falklandů, domluvte si v hlavním městě Stanley průvodce a nechte se zavést do zdejších hor, v nichž se odehrál nejeden boj. Kromě četných výtvarných monumentů zde naleznete také roztroušené pozůstatky zbraní a vybavení vojáků. O historii tohoto území se také dozvíte více v muzeu v Stanley.
Falklandy si zaslouží intenzivní pozornost těch, kteří mají rádi vandrování a cestování na vlastní pěst. Během kempování zde totiž nenarazíte na kemp, ale pouze na čisté pláně a oblé vrcholky hor. Někdy nechají místní obyvatelé putující přespat na zahradě, ve volné přírodě je zas nutné počítat s tím, že většina Falklandských území je soukromá a je tedy třeba domluvit se s konkrétním majitelem.
Jedinou nevýhodou Falkland tedy stejně jako v nedalekém Chile zůstává velmi proměnlivé počasí, na které se musíte důkladně připravit. Rozhodně se ale nenechte odradit - toto opuštěné a krásné souostroví vám přinese nejen divoké dobrodružství, ale i romantický pohled.
Falklandy nebo Malvíny?
Falklandy můžete také znát pod názvem Malvíny - tak je totiž nazývají Argentinci, kteří si na ně dělají nárok. Ostrovy jsou však pod britskou správou a své jméno získaly od britského lorda Falklandy. Název Malvíny zase odkazuje k francouzským rybářům ze zálivu Saint Malo, kteří se stali prvními známými ostrovními osadníky. A čí tedy ostrovy jsou? V roce 1820 byly připojeny k Argentině, v roce 1833 k Velké Británii. Argentina však britskou správu nikdy neuznala a v roce 1982 se pokusila ostrovy vojensky obsadit. Válku o Falklandy, trvající 2 měsíce, vyhráli Britové.
Falklandská fauna
Falklandy jsou známé především koloniemi tučňáků, které sem přicházejí pozorovat lidé ze všech koutů světa. Během vyvádění těchto nelétavý ptáků v moři i na souši zde můžete rozpoznat hned několik druhů. Tučňáci skalní, oslí, magellanští, patagonští a žlutorozí ale tvoří pouze část z množství zvířat, které zde žijí. Tyto ostrovy jsou totiž také domovem albatrosů, tuleňů, delfínů, kosatek, kormoránů a mnoha dalších živočichů.