Nebezpečné námluvy
Shuara, kmen který žije v amazonském deštném pralese jako jeden z posledních přírodních národů na této Zemi, se asi nejvíce proslavil tím, že dokážou zmenšit vaši hlavu na velikost většího jablka. Tato hlava pak slouží vítězi jako trofej, podobně jako skalpy severoamerickým indiánům.
Je to národ mírumilovný a pracovitý, s velmi jasnými a občas tvrdými pravidly. Pokud se například někdo zatoulá na území kmene Shuara a neovládá jejich jazyk, může to být dost vážný problém. To, že se s vámi místní bojovník nedomluví, je pro něj dostatečný důvod pro to, aby vás považoval za vetřelce a nepřítele. A tím pádem i další příležitost rozšířit svou sbírku trofejí. Shuara praktikují mnohoženství a obvykle mají 3 a více žen, pod jednou podmínkou - že všechny budou sestry. Nevíme, jestli je to tím, aby si s každým novým sňatkem nevyženili i novou tchýni, ale je to prostě tak.
Pokud se mladík přijde ucházet o některou z dcer pána domu, musí mít připravený vlastnoručně postavený dům s mužskou a ženskou částí (do té ženské části nemá přístup žádný muž, ani ten vlastní). Pak může žádat otce o ruku dcery. Ohlásí se před vchodem a čeká na reakci. Pokud si hlava rodiny, která sedí uvnitř pouze třikrát pořádně odplivne, mladík ví, že u této rodiny nepochodil. Pokud však otec vezme svou bojovou kopí a ve dveřích začne tančit bojový tanec, věci jsou na dobré cestě.
Uvnitř příští nadějný ženich ještě jednou zopakuje svou žádost a během celého rozhovoru musí sedět pokorně se skloněnou hlavou. Pokud by se totiž co jen na chvíli podíval na některou z manželek pána domu, znamenalo by to, že má zájem také o ni a je špatně. To by otec řešil velmi rázně a přestal by kopí používat pouze na tancování. Pokud jde všechno dobře a mládenec uspěje, zůstane v domě svých budoucích nastávajících tři měsíce pracovat a pak si může odvézt svou první manželku domů.
Dívky zde mají věk 12 let, když odchází do domu svého muže, ale pohlavně spolu začínají žít, až když dovrší 16 let. Od té doby se rodina začíná rozrůstat, sestry si pomáhají při domácích pracích a dětech, a muž se stará o bezpečnost rodiny a potravu.
Pokud by se mu jiný muž pokusil ukrást některou z manželek, muž si připraví "Nápoj pravdy" z cizopasné rostliny, a vydá se do pralesa hledat svou ženu. Tento nápoj mu má pomoci vypátrat svého protivníka, protože prý zostřuje smysly a otevírá mysl. No a když ho najde, následuje souboj, z něhož se domů vrátí pouze jeden.
Shuara nejsou krvelačné bestie, ačkoliv tyto řádky vypadají místy krutě, ale je to pouze zákon, kterým se tento národ řídí od nepaměti. Každý z místních lidí tento zákon zná a každý také ví, co se stane v případě, že tato pravidla nebude dodržovat. A ty jejich slavné "minihlavičky", které je tak nechvalně proslavily, najdete nyní po celém světě díky americkému obchodnímu duchu.
Když totiž území Shuara navštívil první Američan, koupil od nich několik těchto trofejí, připravených dlouhým, složitým a hlavně tajným procesem a úspěšně je prodal bohatým sběratelům. Začal se tedy potom do pralesa vracet, kupovat za babku více a více zmenšených hlav nepřátel. A Shuara vida, že se na tom dá výhodně vydělat, začali shánět stále více a více těchto "suvenýrů" pro fajnšmekry z celého světa. Tato éra se ale naštěstí ukončila a podobné praktiky i obchod již jsou oficiálně zakázány. No aby nevymizela tato shuarská tradice pro další generace, mají povoleno trénovat zmenšování hlavy na opicích.:-)
Při toulkách pralesem buďte ale i tak opatrní. Kdo ví, jak v praxi probíhá uplatňování tohoto zákona, hluboko v lesích Amazonie.