Vydejte se na cestu do Grónska
Zdá se Vám cesta do Grónska být nedosažitelný sen? Není tomu tak. Tato arktická země je sice obrovská, ale už cesta do západního Grónska Vám může nabídnout úžasnou škálu pohledů: od vody poseté kusy ledovce v zálivu Disko Bay po údolí tak rozlehlá, že se zde budete cítit jako poslední turista na Zemi. Začít můžete s deseti následujícími tipy na zážitky a než se nadějete, budete mžikat údivem pod grónským půlnočním sluncem.
Vydejte se na pěší túru k ledovému fjordu chráněnému UNESCO
Ilulissat je určitě jedním z nejzajímavěji položených měst na světě. Pestrobarevné domy a zářící přístav třetího největšího města Grónska mají v pozadí obrovský ledovec Jakobshavn. Ledovým fjordem u Ilulissatu každým rokem propluje kolem 35 mld tun ledovců, ze kterých se drolí kusy, které padají do zálivu Disko Bay. Jakobshavn je největší ledovec mimo Antarktidu s délkou 55 km, který se posouvá denně o 19 m, přičemž tvoří 1/10 všech ledovců Grónska.
K ledovci se dostanete za pouhých 40 minut pěšky z centra Ilulissatu. Modrá turistická stezka jasně vyznačená podél pobřeží přestavuje nejpřístupnější cestu ke skvělým výhledům na tuto přírodní památku chráněnou UNESCO. Je však přitom potřeba přitom mít na nohou kvalitní turistickou obuv, protože stezka je místy kamenitá. Udržujte si vzdálenost min. 20 m od břehu, především tam, kde spatříte varovné nápisy: i vzdálený drolící se ledovec může vytvořit vlny tak vysoké, že Vás smetou do vody.
Pokud budete hledat ubytování doporučujeme :
IceCap Apartments - 7 nocí / 2 osoby od 15 217 Kč
B&B Geisler - 7 nocí / 2 osoby od 26 630 Kč
Icefiord Apartments - 7 nocí / 2 osoby od 21 558 Kč
Vydejte se na plavbu mezi ledovci
Ještě blíže k ledovcům v Ilulissatu se dostanete při plavbě na lodi – kusy ledovce o velikosti terénního auta zde plují po stovkách. Některé z nich přesahují výšku 100 m, takže lodě v zálivu vedle nich působí jako trpaslíci. Z paluby spatříte ledové bloky fantastických tvarů vytvarované vlnami, které se pohupují kolem a svojí vahou se převracejí do vody. Tyto prastaré ledovce vypadají, jakoby vyrůstaly přímo z vody, a ve zdejším trvalém denním světle září levandulově fialovým a chrpově modrým odstínem.
Vypravte se na půlnoční plavbu lodí, abyste spatřili ledovce, jak září modře a zlatě ve slunci, které se jen tak tak schová za obzor, a už začne nový den.
Vyhřívejete se při půlnočním slunci
Na arktickém severu letní slunce nikdy nezapadá. Návštěva Grónska v době mezi červnem a srpnem znamená dlouhé surrealistické dny, proto se posilněte známou silnou grónskou kávou (s trochou whisky, likérů Kahlúa a koňaku Grand Marnier) a připravte se na zmatek, který trvalé denní světlo způsobí ve vnitřních hodinách Vašeho organismu. Budete se sice nejspíš cítit užaslí a vzrušení z nekončících dnů, ale vezměte si s sebou také černou obličejovou masku. I když budete sebevíc uchváceni obdivováním přístavu zářícího v půlnočním slunci, spánek bude časem nezbytný.
Pokud se v pozdních hodinách vydáte ven na túru, v každém případě sdělte ve svém hotelu, kam jdete a v kolik hodin očekáváte, že se vrátíte.
Vnímejte burácení ledovce Eqip Sermia
Po 5 hodinách plavby z Ilulissatu se dostanete k Eqip Sermia, drolícímu se ledovci dlouhému 4 km. Poté, co opatrně proplujete úžinou Ataa, se loď bude zmítat ve vodách ucpaných kusy ledu tak blízko stěně ledovce, jako je to jen možné a bezpečné. Dření ledovce o kovový trup lodi a šumění vzduchových bublinek vycházejících z plovoucího ledu bude přitom strašidelnou zvukovou kulisou – opravdové vzrušení však skýtá až aktivita ledovce. Zblízka spatříte, jak se obří bloky ledu hroutí ze stěn ledovce do vody (pokud uslyšíte nejprve hromové burácení, už jste podívanou zmeškali). Také se dívejte po živé přírodě: často lze spatřit zvědavé tuleně, jak vystrkují hlavy z vody poté, co se ozval hukot drolícího se ledovce.
Podívat se na ledovec Eqi je možné při jednodenním výletu lodí (pouze pro ty, kdo dobře snášejí plavbu na neklidném moři). Pěší turisté a osamělí návštěvníci by se měli zdržet přes noc, aby se mohli projít po okolní divočině.
Vydejte se mimo civilizaci do Glacier Lodge Eqi
Když budete cestovat k ledovci Eqip Sermia, půjdete po stopách neohroženého francouzského polárníka Paula Emila Victora. Proč tedy nevystoupit v přístavišti Port Victor a chvíli se zde nezdržet v blažené samotě? V ekologické chatě Glacier Lodge Eqi Vás zaručeně nebude obtěžovat zvonění mobilu. Těm, kdo jsou závislí na sociálních sítích, může chvíli trvat, než si zvyknou, ale brzy také budou chodit po zamrzlé laguně, zkoumat ledovec a popisovat své zážitky nad pivem v přátelské táborové restauraci Cafe Victor.
K chatě Glacier Lodge Eqi plují lodě denně. Rezervujte si ubytování a dopravu předem a vezměte si s sebou potraviny v konzervách, pokud se nebudete chtít stravovat v Cafe Victor.
Ubytování v této oblasti najdete přes portál booking.com
Vydejte se do vzduchu
Pokud jste si nepřipadali nepatrní už vedle tyčících se ledovců, až vzlétnete do vzduchu, zmenšíte se ještě více. Z letadla jasně vynikne rozlehlost Grónska (je to největší ostrov světa, který není kontinentem) a jeho prázdnota (má nejmenší hustotu osídlení na světě). Hledači vzrušení se mohou vypravit na vyhlídkový let nad ledovcovým fjordem v Ilulissatu, např. s Air Zafari, stejně inspirující jsou však i vyhlídky při vnitrozemských letech.
Cestovat malým letadlem je nutností, pokud chcete v Grónsku navštívit více jak jedno město. Postavte se do fronty hned ráno, abyste dostali místo u okna (vnitrozemské lety s Air Greenland nemají přiřazená sedadla) a připravte se na nezapomenutelné výhledy, jak se pod Vámi budou rozevírat pustá údolí.
Ochutnejte nezvyklé chutě
Ryby, zvěřina a bobule jsou základními surovinami grónské kuchyně. Supermarkety zde sice bývají plné dovezených dánských sýrů, salámů a předraženého ovoce, pokud se však budete stravovat podle místní kuchyně, zažijete příjemnou změnu. Připravte se na doznívající kouřovou vůni masa pižmoně a nechejte své chuťové buňky ocenit superčerstvého halibuta a jikry z lososa.
Aromatický kořen anděliky (děhele) a nasbíraný tymián dodávají chuť máslu a omáčkám, zatímco bobule šichy černé zdobí vše, od masa až po dezerty. Vegetariáni zde budou mít menší výběr, ale i bezmasá jídla zde už dokáží připravit lépe než v dřívějších letech. Dejte jasně vědět, co budete jíst a co ne, protože ve zdejší kuchyni bohaté na ryby mohou být vegetariáni mylně považováni za rybožrouty. Svoji gastronomickou odyseu začněte ve dvou nejlepších restauracích v Ilulissatu, kterými je Ulo a Mamartut.
Vydejte se po stopách pižmoňů
Cestovatelé se vydávají na pobřeží Grónska za pozorováním velryb, ale ve vnitrozemí budete potřebovat také dalekohled. Když pak náhodně zahlédnete stádo funících pižmoňů, střapatých polárních savců nazvaných podle jejich charakteristického pachu, bude to pro Vás zajisté vzrušující zážitek! Není náhoda, že pižmoni se svými vysoko umístěnými rohy a obrovským tělem (až 450 kg) pokrytým hustou srstí evokují představu doby ledové: po tundře totiž běhají už více jak milion let. Naleznete je na jihozápadním a severozápadním pobřeží Grónska, ale také na kopcích obklopujících Kangerlussuaq, hlavní centrum letecké dopravy v zemi (kam se snadno letadlem dostanete z Ilulissatu).
Pižmoně běžně zahlédnete kolem silnic, ale svoji šanci na jejich spatření můžete maximalizovat při pěší túře s odborným průvodcem. Pižmoni představují hlavní atrakci, budete však mít také značnou šanci na zahlédnutí polární lišky, zajíce měnivého (sněžné) a sobů polárních (caribou).
Vystupte na ledovou čepici u Kangerlussuaqu
Výpravy za živou přírodou nejsou jedinou atrakcí v odlehlém Kangerlussuaqu. Toto maličké město s 512 obyvateli nabízí snadný přístup na rozsáhlou ledovou plochu Grónska (druhou největší po Antarktidě, která je největší ledovou plochou na světě). Když budete cestovat na sever od města směrem k vysočině Isunngua, krajina se náhle změní z luk porostlých růžovofialovou vrbovkou na zdánlivě nekonečnou ledovou plochu.
Tato změna znamená místo setkání grónského pobřeží, které je obyvatelné, i když má drsné klima, a nepřístupné ledové plochy pokrývající 80% země. Šplhání přes led posetý jezírky roztáté vody v letním období je naprosto neskutečný zážitek - v klidných dnech zde jediný pohyb představuje pramínek vody z roztátého ledu tekoucí ve zmrzlých brázdách v ledu.
Vyberte si zážitky odpovídající požadované míře Vašeho pohodlí, od nenáročné odpolední pěší túry až po dvoudenní dobrodružství s kempováním.
Obdivujte zdejší řemesla
Život v Grónsku se řídí tempem přírody. Při trvalém světle v době léta obyvatelé Grónska pracují a baví se až do časných ranních hodin, kdy loví a pilně sbírají bobule šichy černé. Drsné počasí v zimě zahání lidi do jejich domovů, kdy se zdrojem potravy stává mrazák plný letní zvěřiny. Štědrost přírody zde sklízí nejvyšší respekt a plýtvání je minimální. Zdejší ohleduplnost k přírodě je patrná v celé kultuře Grónska, nejvíce však v místních řemeslech.
Malé butiky po celém obydleném Grónsku prodávají oblečení utkané z vlny pižmoňů a doplňky vyřezané z rohů pižmoně či soba polárního (caribou). Suroviny se sbírají ze země nebo jsou vedlejšími produkty ze zvířat ulevených Inuity pro maso.
“V případě pižmoně můžete použít úplně vše,“ říká Nini Frydkjær Holstebro, která tvoří oděvy, šperky a ozdoby z přírodních produktů, a pak je prodává ve svém Butiku Frydkjær v Kangerlussuaqu. “Dává nám maso, můžete použít jeho kůži, vlnu, kosti i parohy… využijete ho celého a nic nepřijde nazmar.“
Jak na to: jak naplánovat cestu do západního Grónska
Když si svoji cestu rozdělíte na návštěvu Ilulissatu a Kangerlussuaqu, budete mít snadný přístup k výše uvedeným zážitkům, a ještě něco navíc. Aerolinie Air Greenland létají do Kangerlussuaqu přímo z Kodaně v Dánsku. Také můžete letět z Reykjaviku na Islandu přes Nuuk, který je hlavním městem Grónska. Nechejte si pár dní v Kangerlussuaqu na pěší turistiku, pozorování živé přírody a na průzkum ledové čepice, než nastoupíte na vnitrostátní let do Ilulissatu, kde se budete plavit po moři, pozorovat velryby a navštívíte ledový fjord chráněný UNESCO.
Letenky do této oblasti si můžete rezervovat na two-wings.cz