Dovolená na ostrově Dominica
Pozor, Dominika není Dominikánská republika. To by si měl člověk párkrát zopakovat předtím, než vystoupí z letadla na jediném místním letišti, neboť místní obyvatelé jsou totiž na tuto chybu velmi nevrlí. Oba státy sice leží v Karibiku, ale Dominika je tím méně známým, divočejším a podle zdejších místních lidí samozřejmě krásnějším místem. Člověk zde narazí na pláže s černým pískem, sirné prameny, barevné potoky i na jezero, ve kterém neustále vře voda.
Ostrov Dominika se nachází v Malých Antilách mezi Guadeloupe a Martinikem, a na mapě světa je jen malou tečkou. Cestovní kanceláře ji bohužel dlouho přehlíželi. Zatímco na okolních ostrovech se stavěly první větší střediska, na Dominice se nedělo nic.
A ani v dnešní době není Dominika nijak zvlášť turisticky vytížená. Někteří dokonce hovoří o tom, že vypadá téměř stejně, jako když ji v roce 1493 poprvé uviděl Kryštof Kolumbus, který ji objevil v neděli a podle toho i tento název. Dominica je latinský název pro neděli.
Ostrov Dominika má zhruba 70 tisíc obyvatel. A 17 tisíc z nich žije v hlavním městě Roseau. V tomto městě najdete přístav, kde kotví i zaoceánské lodě, a starobylý trh, kde seženete to nejčerstvější ovoce. Roseau je příjemným mixem koloniální a moderní architektury. Druhým největším městem je Portsmouth na severozápadě ostrova. A asi jen málokdo by čekal, že zde najde i univerzitu. Je levná, a proto i oblíbená.
Věděli jste, ža Dominika je ostrov vulkanického původu? Pod zemskou pokličkou to dodnes bublá a vře. Hlavní vulkán Morne Diablotins se od objevení ostrova k životu neprobudil, ale dávná vulkanická aktivita je zřejmá na zdejších plážích, neboť jich část pokrývá černý vulkanický písek. Najdete zde i termální prameny, místa, kde na povrch unikají sirné výpary nebo horká pára
Vulkanického původu je i vařící jezero, "Boiling Lake". Vodní plocha s průměrem šedesát metrů ve svém středu bublá a vře, a neustále se nad ní vznáší oblak páry. Člověk si tu musí dávat velký pozor, aby se mu nepodklouzla noha, a nespadl po příkré stěně do vody. U břehu je sice voda chladnější, ale koupel v devadesáti stupňové kapalině by jistě nebyl příjemný zážitek.
I pro vysokou teplotu vody a vzduchu vlnícího se nad vodní hladinou se dosud nepodařilo zjistit přesnou hloubku jezera. Zatím se podařilo naměřit hloubku šedesát metrů.
Mějte na paměti, že cesta k vařícímu jezeru není zrovna jednoduchá a určitě se nedá začít tak, že se před obědem zvednete na pláži z lehátka, nandáte si sandále, a takto nalehko vyrazíte. K jezeru totiž nevede žádná cesta což, ale není s podivem, protože na ostrově je vlastně cesta jediná, a to ta která vede po pobřeží. Ten, kdo chce jezero spatřit na vlastní oči, si ráno musí přivstat a připravit se na zhruba třináctikilometrovou túru vnitřkem pralesa.
Doporučujeme se nespoléhat na vlastní schopnosti a raději vyrazit s průvodcem. Ten totiž přesně ví, kde je nejlepší přebrodit řeku, kde si na chvíli odpočinout a upozorňuje na zajímavosti během cesty. Ta největší zajímavost, teda kromě vroucího jezera, samozřejmě, na vás bude čekat asi ve třech čtvrtinách výletu. Bujná zelená vegetace ustupuje a člověk se ocitne v poměrně pusté zemi.
Říká se tam tomu Údolí prázdnoty, protože vegetaci zničila z velké části vulkanická aktivita asi před sto dvaceti lety. Z rozbrázděné země zde vyfukují sirné plyny, barva vody pod nohama se mění podle toho, jaký minerál v ní právě převažuje. Najdete zde i malé přírodní bazény s horkou termální vodou, do kterých člověk může vlézt. Musíte si ale opravdu dávat pozor, neboť voda je někde opravdu pořádně horká. A s opařenými chodidly se jde k vařícímu jezeru poměrně špatně.
Dominika nepatří k ostrovům, kde se vedle sebe tísni středisko vedle střediska. Naopak spíše přeje těm, kteří chtějí klid. A také je pro dobrodružnější povahy, které ráno nazují pevné boty a vyrazí na celodenní túru po džungli, případně se navlečou do neoprenu a zmizí na celé odpoledne pod mořskou hladinou. Vyrazit se zde dá i do skanzenu Karibů, původních obyvatel ostrova, kteří dnes za poplatek předvádějí, jak žili jejich předkové v minulosti. Poměrně novou atrakcí jsou místa, kde se natáčely některé ze scén z filmu Piráti z Karibiku. Je prostě na co koukat.
Pokud jde o jógu a meditaci na tomto ostrově, vězte, že na ostrově stojí i luxusní ekorezort, kde je vše vyrobeno z recyklovaných nebo recyklovatelných materiálů. Člověk v něm může střídavě polehávat u bazénu či si posedávat u vodního baru s hodinami, nebo se pod dohledem lektora věnuje józe, nebo meditacím. Zdejší klid je na podobné aktivity totiž ideální.
rezervace ubytování zde