Filadelfie – metropole státu Pensylvánie
Když se Filadelfie v roce 2015 jako první město v USA dostala na seznam světového dědictví UNESCO, byla to pocta jejímu nesmazatelnému otisku v americké historii a v širším měřítku i v moderním světě. Pocta pro město patřící k nejstarším v zemi byla navíc dobře načasovaná: přestože jeho historie, architektura i ikonografii byly už předtím uznávané a vážené, město kromě toho právě zaznamenávalo nový rozmach scény restaurací a nočního života.
Po oznámení rozhodnutí bylo možné postřehnout mírné projevy nelibosti v okolí New Yorku a Bostonu, což je rivalita mezi městy amerického Severovýchodu tak stará, jako jsou města samotná. „Město bratrské lásky“ si tehdy mohlo dopřát trochu hrdosti a přípitek pivem Yards Pale Ale.
Taková je Filadelfie: když sem přijedete, setkáte se s typickými klišé, jako je cheesesteak (houska plněná plněné masovou směsí), a také se setkáte s postojem odmítání hrát druhé housle, ať už v čemkoli.
Přestože umístění se na seznamu UNESCO nepřineslo Filadelfii hmatatelný prospěch, nepřímo jím bylo vyjádřeno uznání významu města a posíleno sebevědomí celé oblasti. Pensylvánský senátor Robert Morris vyjádřil něco z toho už v 18. století: „Filadelfie je pro Spojené státy tím, čím je srdce pro lidské tělo ve smyslu krevního oběhu“.
Prohlídka Starého města
Spojené státy by neexistovaly v současné podobě nebýt Filadelfie založené roku 1682. Zde v Síni nezávislosti došlo k podpisu Prohlášení nezávislosti, které zhmotnilo touhu Američanů po sebeučení, a byla projednána a schválena americká Ústava, která stanovila způsob vlády.
Síň se nachází v Národním historickém parku nezávislosti (Independence National Historical Park) ve filadelfském Starém městě, který bývá považován za historicky nejvýznamnější míli čtvereční v zemi. Je to okrsek dlážděný kameny, s městskými domy z červených cihel a s podniky, které přijímají typickou estetiku koloniální malebnosti (ta však bezpochyby mizí v noci, protože se zde nachází také pár oblíbených barů).
Nedaleko odtud spatříte Muzeum Benjamina Franklina věnované tomuto výstřednímu „Otci zakladateli“, vynálezci, velvyslanci a známému milovníkovi pouštění draků. Necelý 1 km odtud stojí Národní ústavní centrum, vynikající interaktivní muzeum, které se zabývá celou historií a ideologií hlavního dokumentu Spojených států a zachází přitom do hloubky.
Západně od Starého města leží jeho Centrum, nejhustěji obydlená část Filadelfie. Je to oblast plná typických domů známých jako „Trinity Homes“, které se skládají ze tří poschodí (včetně přízemí) propojených schodištěm a v každém patře se nachází jedna místnost. Vypadá to sice zajímavě, bydlet v takovém domě, ale jen do chvíle, než si u vchodových dveří uvědomíte, že jste zapomněli klíče na nočním stolku a dvě patra výš…
Zde naleznete také nádhernou Filadelfskou radnici, která je zahrnuta na seznamu Amerického institutu architektů. O kus dál pak objevíte tržiště Reading Terminal Market, multietnický trh s potravinami a jídlem, kde rychle seženete něco na občerstvení.
Kuchyně různých národů se zde setkávají s městskými trendy
Když je řeč o jídle, Filadelfie v kulinářské oblasti určitě nestrádá. Je sice spojovaná především s pokrmy, jako je cheesesteak a scrapple (připomínající vepřovou tlačenku – je to tradiční snídaně či rychlý oběd). Avšak městské okrsky, které rychle podléhající gentrifikaci, skýtají také hojnost současné kvalitní kuchyně, která se často nachází hned vedle tradičních stálic.
Okrsek Fishtown představuje typickou položku na seznamu míst čekajících na gentrifikaci: dřívější okrsek pracující třídy dnes stále více zaplavují lidé mezi 20 a 30 lety, kteří opouštějí předměstí. Pochutnávají si zde na mořských plodech v záměrně strohém podniku Kraftwork nebo zamíří do Paesano’s na obměněné verze klasických sendvičů. Pokud Vás zajímá, proč k těmto obměnám dochází, důvod je prostý: ačkoli je italský sendvič s masovým karbanátkem výborný, když je připraven z nejlepších vybraných surovin, bývá ještě lepší!
Přestože tu fronty bývají dlouhé, Pizzeria Beddia funguje na odlišné úrovni než obvyklé pizzerie. Nabízí klasickou pizzu z východního pobřeží, avšak připravenou s ohledem na aktuální čerstvé plodiny. Pokud si pak budete přát pití a k tomu živou hudbu, zamiřte do gastrobaru Johnny Brenda’s, který kombinuje jídlo s místní touhou po hudbě bez vší domýšlivosti a okázalosti.
Třída Passyunk Ave je už dávno proslavená svými podniky jídlem, v současnosti to ale vypadá, že se kolem East Passyunk nové restaurace vynořují snad každý týden. Losos, korýši a tmavý chléb z podniku Noord dobře reprezentují skandinávskou kuchyni. A pokud se raději chcete podívat na opačný konec světa, dejte si aromatické pokrmy z rýže a bohaté indonéské kari v restauraci Ramayana.
USA spojují s Evropou dvě zdejší významné restaurace. Laurel je vynikající francouzská restaurace používající ingredience pocházejících z nejlepší americké produkce. Filadelfie je také plná italských podniků s jídlem, které jsou skvělý zdroj rychlého občerstvení. Restaurace Brigantessa s kozím masem připraveným v troubě na dřevo či s křepelkami plněnými klobásou však posunuje tuto klasickou „imigrantskou“ kuchyni na novou úroveň.
Když budete v oblasti, nenechte si ujít Mr. Martino’s Trattoria (1646 E Passyunk), tradiční italskou restauraci, která působí jako z filmu Rocky. A pokud si pak budete chtít dát něco sladkého, pekařství-cukrářství Artisan Boulanger Patissier (1218 Mifflin St) ve vlastnictví Kambodžana je skvělým zdrojem čerstvého pečiva.