Dovolená v Cuzco-peruánskem pupku světa
Zrozeni bohem Slunce kráčeli Manco Capac a Mama Ocllo světem, dokud nepřišli na místo, kde se jim zlatá hůl zabořila do země. Tam vzniklo podle legendy Cuzco, hlavní město slavné Říše Inků, dnes právě díky tomu nejnavštěvovanější město Peru.
Nejprve Inkové, pak Španělé
V jazyce Kečua znamená Cuzco pupek světa, tím pro Inky město opravdu bylo. Setkávali se v něm všechny důležité cesty, které impérium protínaly a své místo měly v Cuzcu i nejvýznamnější stavby obrovské říše. Tou nejdůležitější byl určitě chrám Qorikancha, který byl zasvěcený nejvyššímu bohu Inků, jehož jméno zní zjednodušeně Wiracocha. Pokud bylo Cuzco centrem Incké říše, Qorikancha bylo centrum této oblasti. Chrámový komplex vynikal dokonalou antiseizmickou architekturou a zdobily ho kilogramy stříbra, zlata a drahých kamenů.
Právě to vedlo později k jeho konci. Když v roce 1532 přicházejí do Cuzca španělští kolonizátoři, chrám vyplenili a na místě inckého posvátného místa vznikl první dominikánský klášter v Peru. Tento klášter vidí turista při návštěvě Cuzca i dnes, křesťanský chrám, stojící na pevných inckých základech. Důkaz, že lidská touha po moci a bohatství byla na světě od nepaměti.
Katedrála plná překvapení
Chrámem Qorikancha se ale atrakce charismatického města Cuzco ani zdaleka nekončí. Stačí projít o několik ulic dál po hlavní třídě, Avenida del Sol a je tu srdce města, náměstí Plaza de Armas. Dominují mu dva kostely, katedrála a jezuitský kostel. Oba stojí za návštěvu, ale zajímavější je bezkonkurenčně katedrála. Ukrývá totiž hned několik vzácností.
Tou první je patron města, Señor de los Temblores, který podle legendy v roce 1650 utišil obrovské zemětřesení, co město postihlo. Druhá cennost katedrály v Cuzcu jsou pozůstatky španělsko-inckého kronikáře Inky Garcilaso de la Vega. Díky jeho zápiskům si dnes dokážeme představit, jak vypadal život původních obyvatel dnešního Peru v době příchodu prvních Evropanů, a na ty další se určitě dojeďte podívat také.
Potrava pro tělo i ducha
Přestože je Cuzco plné křesťanských staveb postavených na inckých základech, nevládne mu religiózní atmosféra. Právě naopak, zejména po setmění patří město světským radostem. Tehdy zde ožijí místní restaurace s nabídkou vynikající peruánské kuchyně, zaplní se bary, kde se přiťukává lahodným místním pivem Cuzqueña, a od dveří ke dveřím přecházejí muzikanti v barevných krojích a s flétnou v ruce.
Všudypřítomná koka
Pokud platí, že kdo nebyl na Machu Picchu, jako by nebyl v Peru, tak potom ten, kdo neokoštoval koku, jako by nebyl v Cuczu. Čaj z lístků koky patří k základní nabídce každého ubytovny, hotelu a restaurace. Ve městě v nadmořské výšce přes 3 400 metrů totiž tato rostlina pomáhá eliminovat problémy z vysoké nadmořské výšky.
Zatímco pro mnohé z nás je koka synonymem kokainu, pro místní obyvatele je to posvátná rostlina, dar od bohů. Jak to s kokou vlastně je, vám prozradí Muzeum koky. Nachází se v pohodové čtvrti umělců San Blas plné klikatých uliček, kde není žádným uměním ztratit se. Ale, je to příjemné ztrácení, neboť i v Cuzcu platí, že pokud zabloudíte, objevíte jeho nejkrásnější zákoutí.