Lima – metropole Peru
Lima dnes sice už neodpovídá své dřívější nádheře, představuje však mnohem více než jen zastávku pro ty, kdo míří na Inckou stezku nebo do Amazonie. Kdysi byla jedním z nejvýznamnějších měst ve španělské říši, zatímco dnes je to změť moderní architektury a městská aglomerace ležící pod téměř stále šedivým nebem. Má téměř 10 milionů obyvatel (což je asi třetina populace celé země) a je nesporným srdcem Peru.
Metropole Peru ležící na vrcholu skály se nachází mezi Tichým oceánem a podhůřím And zhruba v polovině prašného peruánského pobřeží. Leží v blízkosti tektonické desky, takže zde došlo k řadě zemětřesení, která zničila velkou část její historické architektury. Naštěstí ale ne všechnu, jak potvrzuje historické centrum Limy (které je památkou chráněnou UNESCO) s jeho majestátním barokním Klášterem sv. Františka.
U mořského pobřeží leží pár vlivných módních okrsků, které se mohou rovnat kterémukoli v Latinské Americe, co se týče charakteru a nočního života. Bohémský a přitom velmi elegantní okrsek Barranco je domovem nejrůznějších umělců, jako jsou výtvarníci, fotografové a hudebníci sídlící mezi pěknými starými domy, módními bary, příjemnými kavárnami a pár fantastickými restauracemi.
Právě zde v gurmánských restauracích před pár desetiletími započala peruánská „revoluce“ v oblasti jídla, která se pak odtud šířila přes Atlantik. Milovníci latinskoamerického rybího ceviche z Londýna či New Yorku naleznou u zdroje peruánskou kuchyni v její nejlepší podobě.
Nedaleko Barranca nabízí módní okrsek Miraflores luxusní hotely, špičkové nakupování a řadu luxusních klubů. Surfaři mají dobrý přístup na pláže, kde k velmi oblíbeným sportům patří paragliding z útesů. Ve čtvrti Miraflores naleznete také hliněnou pyramidu z 3. století Huaca Pucllana, která pochází z doby ještě před Inky.
Přestože se turisté většinou drží u pobřeží, stojí za to se vydat autobusem do centra města, kde můžete spatřit skutečný život v Limě. Oblast je chudší než Barranco či Miraflores, najdete tu však tradiční bary, působivé koloniální budovy a velkolepé centrální náměstí s obrovskou katedrálou z 16. století.
Cestování do Limy
Letecky
British Airways nabízí přímé lety do Limy, kromě toho je zde několik dalších možností s přestupem, např. letět s Air France přes Paříž, s KLM přes Amsterdam nebo s Iberia přes Madrid. K aeroliniím nabízejícím přímé lety z USA patří LAN a United.
Nejdražší bývají letenky v době od června do srpna kvůli školním prázdninám v Evropě a v Severní Americe; nejvíce horké je v Limě období od prosince do března. Mimo tato období můžete seznat výhodnější ceny letenek.
Doba letu: z Londýna 15 hodin 30 minut (včetně mezipřistání), z New Yorku 8 hodin, z Los Angeles 8 hodin 30 minut, z Toronta 10 hodin 30 minut (včetně mezipřistání), ze Sydney 20 hodin (včetně mezipřistání).
Po silnici
Jízda autem v Peru bývá riskantní kvůli bezohlednému řízení místních a špatnému stavu silnic, z nichž mnoho je nezpevněných. Hlavní silniční tepna Peru, Panamerická dálnice, vede po celé délce pobřeží a obecně je v dobrém stavu, stejně tak jako hlavní trasy vedoucí k Andám (ne však už v nich). Některé silnice podléhají mýtnému.
Doprava jezdí vpravo a minimální věk pro řízení je 18 let. Maximální povolená rychlost je 100 km/h na dálnicích, 80 km/h na dalších hlavních silnicích a 30-60 km/h v zastavěných oblastech; dodržuje je však jen málo místních řidičů. Zahraniční ŘP jsou platné po 30 dní od data příjezdu, na delší pobyt je potřeba mezinárodní ŘP.
Automobilový klub Touring y Automóvil Club del Perú – TACP Vám může poskytnout další informace, ŘP i poruchovou službu.
Trasy: hlavní trasy v Peru jsou Panamerická dálnice a Okrajová dálnice, která vede z džungle na severu až téměř k hranicím s Bolívií. Od pobřeží do vnitrozemí vede Centrální dálnice, která začíná v Limě, pokračuje do centrální vysočiny a pak dolů do údolí v džungli Chanchamayo. Interoceánská dálnice spojuje Peru s Brazílií.
Autobusy:
Cruz del Sur je doporučovaná autobusová společnost s pravidelnými spoji do měst Cusco, Puno, Arequipa a dalších významných destinací.
Ormeño je další spolehlivá společnost, která nabízí pravidelné spojení do ekvádorského Quita (cesta trvá 30 hodin) a do Santiaga (54 hodin).
Meziměstské autobusy obvykle odjíždějí z některého z hlavních autobusových terminálů nacházejících se mezi Hotelem Sheraton a parkem Parque Universitario v centru Limy nebo z terminálů v okrsku La Victoria na ulicích Avenida 28 de Julio a Prolongacion Huanuco.
Vlakem
Vlak z města Huancayo (www.ferrocarrilcentral.com.pe) přijíždí do Limy na železniční nádraží Los Desamparados. Je to odysea dlouhá 591 km, která vede přes 27 stanic, 58 mostů a 69 tunelů a trvá 12 hodin. V době od dubna do listopadu jezdí dva spoje měsíčně, v době od prosince do března však není spojení v provozu kvůli hrozícím sesuvům půdy. Vlaky obvykle odjíždějí z Limy v pátek ráno a z Huancaya v neděli večer.
Některé atrakce Limy:
Turistická kancelář: Iperú Lima, www.peru.travel
- Circuito Mágico del Agua – vodní show v Parkové rezervaci
- Klášter sv. Františka (Monasterio de San Francisco)
- Barranco – čtvrť
- Miraflores – pobřežní čtvrť
- Plaza de Armas or Plaza Mayor – hlavní náměstí
- Muzeum španělské inkvizice (Museo de la Inquisición)
- Klášter bosých karmelitánů (El Convento de los Descalzos)
- Peruánské muzeum zlata (Museo Oro del Perú)
- MATE – Asociace Maria Testina, galerie fotografií předního fotografa narozeného v Limě
- Museo Larco – muzeum předkolumbovského umění