Dovolená v San Franciscu
Podle domácích patří spontálnost k typickým znakům San Francisca. Nikdo nemůže s jistotou potvrdit platnost schůzky, která se má konat třeba za týden, ale každý se pohotově objeví, když se na radnici u příležitosti homosexuální svatby rozdávají dortíky zdarma nebo když je třeba v ulicích protestovat proti válce.
Krkolomná rychlost života v tomto městě není pro každého, ale existuje několik zážitků, které by žádný návštěvník města neměl vynechat.
Muzeum moderního umění
Vazelína a video, kterými zde v roce 1935 debutoval umělec Matthew Barney, byly pouze začátkem pro San Francisco Museum of Modern Art. Od té doby se instituce stala pro současné umění centrem dění a sesbírala nespočet hodnotných artefaktů, které sem chodí obdivovat milovníci umění z celého světa. Kromě toho má množství zajímavých součástí, například Cartoon Art Museum, které představuje politické karikatury příliš horké pro tisk a Electric Works zase prezentuje severokorejské propagandistické plakáty.
Výhled z kopečků
Ať už si je vyšlápnete sami nebo nasednete na některou z tramvají, napříč celým městem je několik kopců, více i méně strmých, které vám nabídnou jedinečný výhled na město obklopené vodou. Corona Heights, Buena Vista Park, Russian Hill nebo dalších 40 městských vrcholků vám nabídnou zajímavou vyhlídku spojenou s příjemnou procházkou.
Golden Gate Park
Určitě jste už slyšeli, že ve městě trůní míli široký a 4,5 míle dlouhý pás čiré divočiny. Golden Gate Park vám i místním lidem umožňuje bavit se na nejpřirozenější způsob, a to nejen procházkami v této divoké přírodě. Je zde prostor i pro volnočasové aktivity jako disco, bruslení či pouliční hraní hudby. Těžko uvěřit, že celý tento prostor byl v minulosti pokryt zarostlými písčitými dunami, které měšťané od roku 1866 úspěšně chránily před rozrůstajícími se kasiny a zábavnými parky.
Mořský život
V rybářské zátoce najdete skutečně leccos, od medúz až po dravé žraloky. Největším překvapením ale jsou tuleni, které sem lodě přivezli v roce 1989, a kteří zde dvacet let žili svůj běžný život. Pak záhadně zmizeli, ale už o rok později vítali návrat celé smečky místní obyvatelé i s dechovkou. Dění pod hladinou moře umožňuje sledovat i několik akvárií s prosklenými podmořskými uličkami.
Alcatraz
Od založení v 19. století, kdy zde věznili dezertéry během Občanské války a indiánské disidenty, až po zavření za ministra spravedlnosti Roberta Kennedyho v roce 1963, byl Alcatraz nejznámějším americkým vězením. Neví se o jediném vězni, který by přežil útěk. No, stačí pouze jediná minuta o samotě v bloku D, kam přes 2 km širokou zátoku doléhá živý ruch velkoměsta, a pochopíte ten pocit, když se zdá, že útěk bude stát za kulku. Za zkoušku stojí populární noční prohlídky, po kterých si cestou trajektem zpět uvědomíte, že svoboda nikdy nechutnala lépe.
Soboty ve Ferry Building
Monument vzdávající hold jídlu se každou sobotu promění v dějiště ochutnávání kulinářských specialit a vyměňování těch nejlepších receptů. Hvězdní šéfkuchaři sem chodí po nejkvalitnější suroviny z farem místních zemědělců a běžní smrtelníci s gurmánskými choutkami si zase mohou nechat poradit.
Golden Gate Bridge
Hodně mostů ve světě poutá pozornost inženýrským mistrovstvím, které sestrojilo, sanfranciský Golden Gate Bridge. V slunečné dny okouzluje pozorovatele jasným žárem, a to i díky odvážným malířům pracujícím ve výškách, kteří na konstrukci aplikují tisíc galonů nové barvy týdně, aby ji udrželi v bezvadném stavu. Polední mlha zase most zahalí do mystického oparu a při západu slunce nabízí zase absolutní romantiku.
Butiky v sousedství
Nakupování v indických obchůdcích může v San Francisku občas připomínat procházku galerií s podivnými uměleckými instalacemi. Ačkoli právě zde vyrostlo několik světových módních řetězců, ve čtvrtích stále panují spíše malé butiky. Tam, kde by jiná města povolily vybudování nákupního centra, zde najdete obchůdky s viktoriánským průčelím, které nabízejí ten nejoriginálnější sortiment od islandské hudby až po šperky a lokální designéři mají čestné místa ve výlohách.
Tramvaje
Lety opotřebované madla a vyseděné dřevěné lavice vytvářejí efektní starodávný dojem na vozidlech absolutně typických pro sanfranciskou hromadnou dopravu. Viktoriánské mechanismy se již věky nemění a i brzdy jsou stále ovládány ručně, ale nic vám neusnadní život v tomto kopcovitém městě více než tramvaje.
Noci na Barbary Coast
V polovině 19. století se milí barmani a levná whisky v pobřežních barech San Francisca stávaly mimořádně nebezpečnými. Řádil zde totiž James 'Shanghai' Kelly, jehož úkolem bylo naverbovat muže na zaoceánské parníky, ale on je místo lákavých nabídek raději opil a posadil na loď. A když se nešťastníci ráno probudili na půli cesty například do Patagonie, již nebylo návratu. Dnes už takový únos nehrozí, a z pobřežních podniků se proto staly oblíbené místa místních lidí i turistů.