Festival Burning Man v Nevadě
Místo: poušť Black Rock Desert, Gerlach, Nevada, USA
Datum: týden před americkým Svátkem práce včetně něj (první pondělí v září); 29. srpna-5. září 2015
Úroveň účasti: 5 – přežít v poušti a přispět Black Rock City
Burning Man je víc než jen festival: je to utopická společnost, která se vždy vynoří v rozpraskaném terénu nevadské pouště Black Rock Desert. Survivalistické hnutí má svých 10 principů, které zahrnují radikální spoléhání se na sebe, radikální sebevyjádření, společné úsilí a především účast. Těchto deset přikázání vede ke vzniku „města silných 45 tisíc“ (což je páté největší město v pusté Nevadě), kde se zábrany nechávají za branami, a kde si výstřednost vykračuje prašnými ulicemi.
Tábor má na délku přes 8 km a bývá postaven do půlkruhu kolem neonem osvícené podobizny Člověka (Muže), která se tyčí 12 m nad stany. Okolní oblast, kterou tvoří prehistorické jezero, a dnes nazývaná „playa“, dříve sloužila jako místo pro testování bomb a jako závodní dráha, kde byl překonán pozemní rychlostní rekord. Procházka po pláni při západu slunce je nepřekonatelným zážitkem z tohoto festivalu.
Nováčci mezi návštěvníky, kteří jsou zvyklí na hudební festivaly, bývají uneseni vizuálním dojmem festivalu Burning Man. Týmy podnikavých umělců se sem sjedou z celých Spojených států spolu s kamiony materiálu, který pak složí při zdejších teplotách dosahujících až 40°C. Výsledkem jsou obří skulptury vytvořené ze dvou nákladních aut nebo emotivní Chrám odpuštění. Tato překližková stavba se poslední noc zapálí, zatímco ji do té doby pokryjí tisíce zpráv od lidí, kteří doufají, že tak v poušti zanechají něco ze své emoční zátěže.
Mezi skulpturami se pohybují nejrůznější druhy umělců, od bavičů až po vysloveně surrealistické typy. Někteří komentují svět mimo Black Rock City, avšak většina se prostě snaží odpoutat mysl ostatních od horka. Když se budete potulovat ulicemi z chatrčí, potkáte nejrůznější typy a individua v těch nejšílenějších a nejnepředstavitelnějších kostýmech. Po parném dni se obyvatelstvo „města“ vydá bavit. Upravená vozidla, od alegorických vozů až po vynálezy pro jednu osobu, zalévají neony a LED světélka a zdá se, že je pohání všudypřítomná hudba psytrance, která se zde nese mezi monumentálními skulpturami rozesetými po pláni. Skvělý způsob, jak si tato díla prohlédnout, je z korby vozidla, na které si přitom zároveň zatancujete.
Ke konci festivalu tu probíhá jízda na kolech „nahoře bez“ Critical Tits, kterou následuje velmi populární afterparty. Podobně jako tato akce pro ženy se pak koná i „Critical Dicks“, která zde může proběhnout jen proto, že mnoho z účastníků zde pobývá polonahých či zcela nahých, což má často jen jediný důvod: kompletně se opálit.
Samozřejmě je zde také spousta hudby. Zvukové systémy, jako je Opulent Temple uspokojují tančící teenagery a lidi ze Silicon Valley, kteří se sem často sjedou k nemalé radosti pravých účastníků festivalu a vyznavačů jeho ideje. Než začnete tančit pod hvězdami, vyrazte do baru: v nabídce jsou tu anglické, irské a německé hospody. Právě v této oblasti vstupuje festival Burning Man do další dimenze, protože nápoje jsou zde zdarma; jediné, za co se v Black Rock City platí, je káva a led. Předpokladem v barech, stáncích s palačinkami, s grilovanými potravinami a se svítící barvou na tělo je, že návštěvníci také přispějí svým dílem: ať už tím, že darují barmanovi svítící tyčinku, posbírají odpadky, vyzdobí přenosné záchodky nebo si prostě vyrobí a oblečou kostým a budou na pláni šířit úsměvy.
Týden pak vyvrcholí zapálením podobizny Člověka, což je vhodný závěr festivalu, kde návštěvníci pravidelně zapalují ohně vstříc nočnímu nebi. Tento rituál je nezbytnou součástí festivalu: zakladatel jeho Larry Harvey s přáteli zapálili Člověka (velkou dřevěnou sochu) na sanfranciské pláži Baker Beach při příležitosti letního slunovratu, ale pak z důvodu naléhání městské policie v roce 1990 změnili místo i datum konání.
Podstatné informace: vezměte si s sebou ochranné brýle a šátky proti prachu (prašným bouřím); dále 10 litr vody na osobu a den; zahradní konev s růžicí, protože ke sprše se zde nedostanete; balzám na rty a ocet na nohy, aby Vám nepraskaly v suchém zásaditém prostředí pláně; nepromokavou celtu na odpařování špinavé vody (jinak byste ji museli odnést s sebou domů - tohle je akce, po které nesmí v přírodě zůstat žádné stopy); jízdní kolo se zámkem; dárky pro laskavé lidi v baru; a samozřejmě co nejšílenější kostým.
Místní atrakce: než vstoupíte do vřavy, dejte si „poslední večeři“ mezi neony ozářenými kasiny v Renu, které bývá nazýváno „největším malým městem na světě“.