Jak poznávat New York s omezeným rozpočtem
Vydejte se na vodu
I přes pověsti o turistech, kteří museli zaplatit až 200 USD za plavbu podvodníkům, trajekt na Staten Island byl a stále je zdarma a nabízí úžasný výhled na jižní výběžek Manhattanu, na Ellis Island a na Sochu svobody, zatímco pluje přes Newyorský záliv k 5. obvodu a zase zpět. O víkendech je zdarma také doprava trajektem Ikea (ve všední dny se platí 5 USD za cestu), který pluje z Wall Street až k obchodnímu domu IKEA v okrsku Red Hook v Brooklynu. Další možností jsou pak trajekty East River z Manhattanu do Brooklynu (ve všední dny 4 USD, o víkendech 6 USD). A pokud byste se rozhodli si „vyhodit z kopýtka“, vyhlídkový trajekt Circle Line, který při 2 a půl hodinové plavbě (41 USD) obeplouvá ostrov Manhattan, Vám poskytne komplexní pohled na panorama města.
Ekonomické ubytování
Ceny ubytování v New Yorku mohou být stejně závratně vysoké, jako jeho slavné mrakodrapy, přesto zde jsou také výhodné nabídky mezi širokou škálou nemovitostí nabízených k pronájmu na internetových stránkách – především, pokud se vyhnete Manhattanu; přesto je možné považovat za výhodnou cenu 100 USD za noc v apartmánu. Pokud byste chtěli bydlet v pokoji v něčí nemovitosti, ne mít menší byt/apartmán jen pro sebe, je možné cenu snížit na méně než 60 USD. Pokud však nechcete bydlet v bytě/apartmánu, ceny pokojů v hotelu Bowery House v okrsku Nolita začínají od 109 USD za noc za dvoulůžkový pokoj, zatímco letní sazby v Chelsea International Hostelu na West 20th Street začínají od 75 USD za pokoj pro jednoho se společnou koupenou, 140 USD za dvoulůžkový pokoj s příslušenstvím a 62 USD na osobu, když se ubytujete ve společné ložnici v ubytovně.
Nezapomínejte na spropitné
Pokud budete chtít zažít večeři v tradičním americkém stylu, usaďte se v jednom z boxů s červenými sedačkami v restauraci Waverly (cheeseburger za 8,05 USD) v Greenwich Village. Nebo pokud chcete větší výběr, zamiřte v sobotu do okrsku Williamsburg nebo v neděli do Brooklyn Bridge Parku, kde navštívíte Smorgasburg, stále oblíbenější venkovní samoobslužnou jídelnu. Restaurace však mohou být v New Yorku drahé, zvlášť když připočtete povinné spropitné 15%-20%, ale Gruppo v okrsku Alphabet City je dobrou možností, kde si můžete dát cenově dostupnou a velmi chutnou tenkou pizzu, a také Cafe Argentino (499 Grand Street) ve Williamsburgu, kde nabízí snídani (brunch) za 10 USD.
A pokud na tom opravdu nebudete finančně nejlépe, většina lahůdkářství nabízí různé druhy připraveného masa, které se obvykle prodává na váhu. Levné pití dostanete v Peter McManus Cafe v Chelsea, což je přátelská irská hospoda, kde Vám personál často nabídne „rundu“, anebo Jimmy’s Corner nedaleko Times Square, což je nejlepší bar v této oblasti.
Vydejte se na střechu
Na New York byste se v každém případě měli podívat z výšky, ale návštěva vyhlídkové terasy na Empire State Building (32 USD), Rockefellerova centra (30 USD) či v novém 1 World Trade Center (32 USD) Vás však vyjde poměrně draho. Další možností je zavítat do střešního baru a dát si zde drink či dva, zatímco se budete těšit z výhledu. Asi nejlepší se nachází v Standard Hotelu v okrsku Meatpacking District, kde se v nejvyšším patře nachází krásný bar v barvě mědi a rušná střešní zahrádka s výhledem na řeku Hudson. Personál však můžete být večer opatrný, koho pustí dovnitř, odpoledne však bývá vstřícnější. Za vyzkoušení stojí také bar 230 Fifth v centru (Midtown), zatímco ve Williamsburgu nabízí Wythe Hotel široký výhled přes řeku East River na panorama Manhattanu; bezkonkurenční je především kvečeru, když zapadá slunce.
Procházka parkem
Desetiletí trvající úsilí dvou obyvatel Chelsea o přeměnu opuštěného a zarostlého prostoru na vyvýšené trati pro nákladní vlaky podél západní strany města na „park u nebe“ přineslo své plody v podobě parku High Line, který dnes patří k nejoblíbenějším atrakcím New Yorku. Procházení se nad dopravou mezi lučními květinami (což má evokovat navrácení trati přírodě) skýtá klidný oddech od velkoměstského ruchu a hluku dole.
Kromě toho je něco evropského na procházení se z jednoho konce na druhý, ne za účelem někam dojít, ale prostě pro radost. Central Park Vám pak ještě více dá pocit, že jste se náhle přenesli pryč z velkoměsta: na jeho 840 akrech se nachází vodní nádrž, jezero se čluny, sportovní hřiště, zoo atd., a linie mrakodrapů v centru (Midtown) rámující jeho zalesněné části, louky a zahrady na jihu představuje pohled typický právě pro New York. Prospect Park v Brooklynu je mnohem menší a zahrnuje krásné třešňové stromy v Brooklynské botanické zahradě.
Za umění zaplaťte, kolik chcete
Nemá se to sice příliš říkat, ale vstupné 25 USD do prestižního Metropolitního muzea umění v Central Parku je ve skutečnosti pouze „doporučené“ - můžete tedy zaplatit, kolik chcete. V současnosti jsou zde vystaveny portréty aristokratů od amerického malíře Johna Singer Sargenta, včetně portrétů Moneta, Rodina a spisovatele Henry Jamese, zatímco stálá sbírka pokrývající Řecko, Řím, Egypt a evropské a americké umění rovněž stojí za zhlédnutí.
Whitney muzeum amerického umění, které nedávno otevřelo svůj provoz ve zcela nové budově na jižním konci parku High Line, Vám rovněž umožňuje zaplatit, kolik chcete, ale jen v pátek od 19 do 22 hod.. Zahajovací výstava zahrnuje úžasný přehled americké umělecké scény od začátku 20. století až po dnešek, zatímco pohledy na New York a New Jersey jsou samy zarámované a představují umělecká díla, která spatříte přes obrovská skleněná okna na východní a západní straně budovy.
Muzeum moderního umění na 53rd Street má vstup zdarma vždy v pátek po 16 hod.. Nenechte si ujít pozoruhodnou Migrační sérii od Jacoba Lawrence: je to příběh o cestě Afroameričanů na sever v době na počátku I. a II. světové války vyprávěný temperami na 60 deskách.
Běžte si zacvičit
Během parného léta se ve všech pěti obvodech otevírají desítky venkovních bazénů a koupališť se vstupem zdarma, z nichž mnohé jsou obrovské. Bazén Asser Levy na East 23rd Street může být dobrým místem, odkud začnete. Pokud se však raději projedete na kole, můžete mít kolo od Citi Bike, což je program zapůjčování jízdních kol. Jeho stanice jsou rozmístěny na Manhattanu pod 60th Street a na několika místech v Brooklynu, jako je Williamsburg, Brooklyn Heights a Fort Greene. Jsou přístupné 24 hodin denně za poplatek 9,95 USD, pokud Vám však jedna cesta bude trvat déle než 30 minut, zaúčtují Vám navíc příplatek. Na delší cesty je proto lepší si vypůjčit kolo z některého z řady cyklistických obchodů ve městě.
V NYC Velo na 2. Avenue v East Village nebo na 11th Avenue v okrsku Hell’s Kitchen ceny začínají od 30 USD za 24 hodin. Nejpříjemnější a nejbezpečnější cesta vede po cyklistické stezce, která se táhne po celé západní straně Manhattanu a podél řeky Hudson – je to stezka s výhledy, která končí u mostu George Washingtona, pod kterým naleznete Malý červený maják známý z dětské knížky od Hildegarde Swift.
Vydejte se na pěší prohlídku
Společnost Free Tours by Foot nabízí řadu pěších prohlídek po Manhattanu a Brooklynu, jako je Stezka duchů, výlet za street artem ve Williamsburgu nebo prohlídky Harlemu, Italské čtvrti (Little Italy) a Čínské čtvrti (Chinatown). Doporučujeme Vám především výlet do Greenwich Village, při kterém se dozvíte o historii založení této pestré mozaiky městských ulic Holanďany v 17. století (původně jako Groenwijck, tj. Zelený okrsek) až po jeho vrcholné období v 60. letech, kdy byl domovem folkové hudební scény (včetně Cafe Wha? a bytu, kde napsal Bob Dylan slavnou píseň Blowin’ in the Wind). Prohlídka se zaměřuje také na klíčovou roli čtvrti v boji za práva gayů následujícím po Stonewallských nepokojích v roce 1969. Jako u všech „bezplatných“ pěších prohlídkách se i zde doporučuje na konci dát průvodci příspěvek cca 10-20 USD.
Přejděte Brooklynský most
Jeden z nejtypičtějších symbolů New Yorku, Brooklynský most, byl postaven v roce 1883 a se svými neogotickými věžemi z vápence a žuly je mnohem působivější než ocelové mosty, které ho následovaly na jiných místech na řece East River. Stezka pro pěší a cyklistická stezka na mostě je vyvýšená, takže nabízí fantastické výhledy na panorama Manhattanu a na centrum Brooklynu.
Někdy zde však bývá tlačenice, protože turisté se zde zastavují a fotografují, anebo připevňují „zámky lásky“ ke kovovému mřížoví, takže přejití mostu může trvat déle, než byste čekali. Pokud budete přecházet ve směru z Manhattanu do Brooklynu, projděte pak okrskem Dumbo a dejte si kávu či zmrzlinu v Brooklyn Bridge Parku, který se táhne podél břehu.
Navštivte Památník 9/11
I když útoky 11. září 2001 už vstoupily do historie coby geopolitický mezník na počátku 21. století, památník 9/11 Memorial (vstupenka do muzea pro dospělého stojí 24 USD, v úterý po 17 hod. je vstup zdarma) od architekta Michaela Arada a krajinářského architekta Petera Walkera je zaměřen na téměř 3000 lidí, kteří při katastrofě zahynuli. Památník se skládá ze dvou obrovských vodopádů, které padají do hlubiny v místech, kde dříve stály budovy WTC, a jména obětí jsou vyrytá do kovového okraje kolem. Památník sděluje silný pocit ztráty.
Rezervace letenek:
Letenky do New Yorku si můžete rezervovat na two-wings.cz