Největší přírodní divy USA
Spojené státy jsou třetí největší zemí světa a zahrnují na svém území úžasnou biodiverzitu. Mezi Atlantickým a Tichým oceánem naleznete horké solné pláně (playa) a náhorní plošiny, závratně vysoká pohoří s vrcholky pokrytými ledovcem, ploché travnaté pláně, po kterých se kdysi toulaly miliony bisonů, tropický deštný prales, aktivní vulkanické zóny i polární tundru.
USA plní svůj příslib majestátních modrých hor a krásného prostorného nebe, a to především ve zdejších cenných národních parcích. Mnohé z nejúžasnějších přírodních divů jsou dnes chráněny Národní parkovou službou, která v roce 2016 oslaví sto let svého fungování. Tyto speciálně chráněné oblasti také nabízejí bezpečné útočiště pro úžasné množství druhů, sahajících od maličkých slepých rybek žijících v temných koutech Mamutí jeskyně až po obrovské medvědy grizzly v Národním parku Denali. Pokud tedy chcete žasnout nad rozmanitostí a mocí přírody, zavítejte do některého z následujících deseti přírodních parků, které jsou roztroušeny od jednoho pobřeží kontinentu ke druhému, ale i mimo ně.
Yosemitský národní park
Ochránce přírody a spisovatel píšící o divočině John Muir nazval Yosemitský park „chrámem přírody“. Když budete hledět na tyčící se žulové monolity, jako je El Capitan a Yosemitský vodopád, který je nejvyšším vodopádem Severní Ameriky, pochopíte přesně, co tím myslel. Yosemity byly prohlášeny za přírodní památku chráněnou UNESCO díky svým unikátním geologickým prvkům vytvořeným ledovci i díky hojnosti vzácných přírodních druhů obývajících skalnaté kalifornské pohoří Sierra Nevada.
Tip: vodopády v Yosemitském údolí dosahují svého vrcholu koncem jara, což je zároveň méně hektická doba pro návštěvu parku než období léta.
Národní park Grand Canyon
Velký Kaňon je 1,6 km hluboký, až 29 km široký a více jak 443 km dlouhý, takže žádný jiný přírodní útvar v USA nepředčí svým dojmem tuto gigantickou rýhu v zemi, jenž v každém vyvolává pocit až posvátné bázně. Už samotný pohled přes okraj Grand Canyonu je dobrodružstvím, pokud však skutečně chcete poznat velkolepost místa, vydejte se na pěší túru na dno kaňonu až k rychlé řece Colorado River.
Tip: pokud se chcete vyhnout davům, navštivte Severní okraj (North Rim) kaňonu, kam chodí pouze asi 1/10 z návštěvníků, co na Jižní okraj (South Rim). Pamatujte však na to, že Severní okraj je otevřený pouze od poloviny května do poloviny října.
Redwoodský národní park
Sekvoje (redwood), které rostou na tomto mlžném pobřeží severní Kalifornie, jsou nejvyššími stromy světa. Mohou dosáhnout výšky až 116 m, takže jsou vyšší než Socha svobody v New York City, a mohou žít až dvě tisíciletí. Téměř polovina zbývajících původních sekvojí, které nikdy nebyly těženy na dřevo, je chráněna Redwoodským národním parkem (Redwood National and State parks).
Tip: bezplatné povolení k návštěvě skrytého lesa Tall Trees Grove si můžete vyzvednout v návštěvnickém centru parku Thomas H Kuchel Visitor Center na Highway 101.
Národní park Denali
V domorodém athabaském jazyce koyukon znamená jeho jméno „ten vysoký“, což je příhodné, protože hora Denali (dříve Mount McKinley) je nejvyšším vrcholem Severní Ameriky dosahující výšky téměř 6 200 m. Viditelně se tyčí nad okolní aljašskou divočinou a je ve skutečnosti vyšší než Mount Everest, když budeme měřit od její základy. Horolezci poprvé vystoupili na jižní vrchol hory v roce 1913, dnes se však o to pokouší každým rokem více jak tisícovka lidí.
Tip: vyhlídkové lety se konají z Talkeetna, železničního městečka ležícího asi 242 km jižně od Národního parku Denali.
Niagarské vodopády
Niagarské vodopády se skládají ze tří obrovských vodopádů na hranici USA s Kanadou v prostoru mezi New Yorkem a Ontariem: vodopádu Podkova, Amerického vodopádu a vodopádu Nevěstin závoj (Bridal Veil Falls). Nejsou to sice nejvyšší vodopády USA, avšak společně mají větší průtok vody než všechny ostatní na celém světě. Do jejich blízkosti do prostoru chladné spršky se můžete dostat při plavbách lodí Maid of the Mist.
Tip: na kanadské straně vodopádů se nachází více přírodních krás, proto s sebou mějte cestovní pas kvůli možnému překročení hranic.
Yellowstonský národní park
Yellowstone je nejstarší národní park v USA a zemí divů s jedinečnou geologií a živou přírodou. Je přírodní památkou chráněnou UNESCO a biosférickou rezervací, kde budete moct žasnout nad celosvětově největší sbírkou gejzírů a hydrotermálních prvků, jako jsou horké prameny, bahenní sopky a sopečné průduchy, z nichž vychází pára. Spatříte zde také stáda bisonů volně se toulajících kolem hlavních silnic v parku.
Tip: když se sem vydáte na dovolenou na počátku podzimu, vyhnete se největším davům, počítejte však v noci s mrazy a s možným sněžením.
Mamutí jeskyně v Kentucky
V samém srdci Ameriky se nachází příhodně pojmenovaná Mamutí jeskyně, která je nejdelším jeskynním systémem na světě. Dodnes bylo prozkoumáno v tomto vápencovém krasovém labyrintu vytvořeném podzemními řekami téměř 644 km podzemních chodeb. Při prohlídkách ve světle luceren zde spatříte podivně tvarované stalaktity, stalagmity a další působivé krápníkové formace.
Tip: vezměte si s sebou svetr nebo bundu, protože teplota v jeskyních se pohybuje kolem 12°C.
Národní park Acadia v Maine
Na atlantickém pobřeží bičovaném větrem a příbojem představuje Acadia přírodní mořskou pokladnici. Nenechte si ujít výstup na horu Cadillac (466 km), která je nejvyšším vrcholem atlantického pobřeží. Na Nový rok pak můžete být prvním člověkem v USA, který odtud spatří východ slunce. Neméně úžasné pohledy zde spatříte na podzim, když listí zezlátne.
Tip: do parku nemají přístup auta; abyste si park mohli prohlédnout, vypůjčte si jízdní kolo v Bar Harbor, anebo si přivezte vlastní kolo.
Monumentální údolí (Monument Valley)
Je velmi pravděpodobné, že nezapomenutelné scenérie, které jste viděli v klasických hollywoodských westernech, byly natočeny právě v Monument Valley, kde se fascinující pískovcové stolové věže (buttes) zvedají do výše až 305 m nad písečnou pouští. Dnes je údolí kmenovým parkem Navahů a nejúžasnější pohled na okolní krajinu budete mít z hřbetu koně při komentované prohlídce.
Tip: Navahové se řídí Horským standardním časem (MST), ale na rozdíl od sousední Arizony dodržují tzv. letní čas (DST).
Havaj: sopka Kilauea
Na havajském Velkém ostrově se nachází sopka Kilauea, z níž vytéká rudá žhavá láva už od roku 1983, takže se jedná o jednu z nejdelších nepřetržitých sopečných erupcí na světě. Nikde jinde v USA nemáte možnost pozorovat, jak geologické síly vytvářejí novou zemi, tak jako zde v Havajském národním vulkanickém parku, který je památkou chráněnou UNESCO. Podle havajské tradice je jezero žhavé lávy v Halemaʻumaʻu Carter domovem Pele, bohyně ohně a sopek.
Tip: ověřte si na stránkách parku aktuální situaci vulkanické činnosti a podmínky pro pozorování lávy.