Nejvýznamnější místa a památky na Manhattanu
Na mapě je Manhattan velmi nenápadný, má ostatně rozlohu pouze asi 60 km². Přesto odtud vzešly politické, umělecké i finanční změny, které se pak přenesly do celého světa. Skvělé je, že návštěvníci města mohou přijít až ke dveřím budov, kde se zrodily (nebo byly vytvořeny) legendy.
Některá z těchto míst jsou skutečně obrovská, takže se jen tak nevejdou do jediného snímku, zatímco jiné mají lidštější rozměry a představují inkubátory talentů a snů. A právě tahle útržkovitá směsice nenápadného, vlivného i syrového dává Manhattanu jeho nezkrotnou energii.
Socha svobody
Postava oblečená v tóze a nesoucí pochodeň, vysoká 46 m a stojící na jižním výběžku Manhattanu vítá návštěvníky New York City už od roku 1886. Po více jak desetiletí nevyrovnaného přístupu je dnes Socha svobody opět přístupná návštěvníkům, i když samozřejmě její poselství svobody pro všechny, kdo přijedou do Ameriky, zde nepřetržitě září už více jak století.
Divadlo Apollo
Divadlo Apollo bylo otevřeno v roce 1934 a od začátku bylo přehlídkou afroamerických talentů z okolního Harlemu i z větší dálky. Historicky se jedná o jednu z prvních kulturních institucí zřízenou pro černé hudebníky hrající od blues, jazz, soul, funk a R&B. Ve svých 17 letech zde dubutovala Ella Fitzgerald, zatímco nahrávka James Brown’s Live at the Apollo dnes patří k americké klasice. Program sice už není tak nabytý, jako býval kdysi, avšak budova je krásně zrenovovaná, a stále se zde ve středu koná její slavná Noc amatérů.
Wall Street
Manhattan byl vždy poháněn penězi, a to i v době, kdy byla Wall Street pouze hraniční zdí holandského obchodního sídla Nový Amsterdam. Od té doby se tato ulice stala synonymem pro finance, tak jako je Hollywood synonymem pro film, a to převážně díky Newyorské burze (11 Wall St), která je největší na světě. Návštěvníci sice nemají povolen vstup dovnitř, ale mohou se vyfotografovat alespoň s obří sochou „útočícího býka“ na křižovatce Broadway a Morris St, a pak se dostatečně vynadívat na zlato při prohlídce Federální banky rezerv v New Yorku pár bloků odtud severně na 33 Liberty Street.
Nuyorican Poets Café
Umělecká scéna Nuyorican Poets Café byla založena v roce 1973, aby dala prostor a hlas silnému latinskoamerickému literárnímu a sociálnímu hnutí ve formě mluvené poezie, hudby i dalšího. Zakotvena je v silně portorickém podniku Alphabet City, a to i přesto, že byl okrsek gentrifikován. Díky závazku být místem pro mluvené představení byla po celé roky místem přednášení slamové poezie umělecké skupiny The Moth (i když ta se díky popularitě přesunula do větších podniků). Když půjdete kolem, podívejte se dovnitř – možná budete svědky příštího velkého objevu.
Stonewall Inn
Jednou večer v roce 1969 se policejní zátah v gay baru Stonewall Inn proměnil ve rvačku a pak v otevřené nepokoje. Násilné protesty proti policii přerostly ve větší celonárodní kampaň proti americkému útlaku gayů a lesbiček. Bar, který je otevřený dodnes, stojí na trase průvodů každoročního pochodu Pride March a stal se místem setkávání jako historický milník v oblasti práv homosexuálů, jako např. při příležitosti, kdy stát New York State legalizoval manželství gayů.
Hotel Chelsea
Ztrápený waleský spisovatel a básník Dylan Thomas se upil k smrti právě zde, zatímco punker Sid Vicious zde zabil svoji přítelkyni. Avšak velkolepá budova z červených cihel s černými kovanými balkony nenabízí jen morbidní příběhy. Hotel Chelsea byl po celá desetiletí útočištěm pestrého seznamu umělců a spisovatelů, od Madonny až po Arthura C. Clarka. Změna majitele nejspíš přinese méně vstřícný přístup ke zdejšímu dlouhodobému uměleckému osazenstvu, avšak opětovné otevření pro přenocující návštěvníky je plánováno na rok 2016.
Budova Empire State Building
Nejslavnější newyorský mrakodrap Empire State Building je nepochybně tím, co nejlépe symbolizuje obrovské ambice velkoměsta, přestože je k jejich splnění potřeba nemálo úsilí. V roce 1931 tato budova sebrala prvenství mrakodrapu Chrysler Building, který překročila asi o 60 m. Její sláva pak byla upevněna díky filmu King Kong a v současnosti slouží jako jakýsi barometr, kdy se barva jejího osvětlení mění podle aktuálních svátků a dalších událostí.
Spojené národy
Světové ústředí Spojených národů, které bylo zřízeno po II. světové válce, stojí na východním okraji Manhattanu. Komplex s moderní 39 patrovou věží je tvořen směsicí designů od dvou nejvlivnějších architektů poloviny 20. století, Oscara Niemeyera a Le Corbusiera. Otevřena byla v roce 1952 a od té doby je úlem mezinárodní diplomacie. Po praktické stránce většina obyvatel New Yorku posuzuje vliv Spojených národů podle dopravního chaosu způsobeného návštěvami vysokých státních představitelů; za nejhorší období bývá považována doba proslovu amerického prezidenta k Valnému shromáždění vždy na podzim.
Budova Decker Building
Zatímco si budete vybírat organickou kapustu na farmářském trhu na Union Square, věnujte také chvíli obdivování budovy Decker Building na 33 Union Square West. Bylo to druhé (a umělecky nejplodnější) místo, kde se nacházela The Factory Andy Warhola: tady žil, pracoval i pořádal party. Také tu vytvořil většinu svých filmů, zdokonalil svoji metodu sítotisku a zatlačil své přátele do procesu výroby. Kromě toho kapela spojená s The Factory, The Velvet Underground, bývá často považována za nejvlivnější v americké rockové historii.
Café Wha?
Café Wha?, která sama sebe označila v 60. letech za „nejmodernější kavárnu v Greenwich Village“, je místem, kde vzkvétala folková scéna, „trocha amatérského country ve velkoměstě“ při folkových (hootenanny) večerech. Kromě toho byla také místem pro komedii, takže jak písničkář Bob Dylan, tak komik Richard Pryor vděčí tomuto místu za impuls ve své kariéře. A přestože se od té doby změnili majitelé, podnik stále hostí živou hudbu sedm večerů v týdnu.