New York City – po stopách Johna Lennona
Yoko Ono kdysi řekla, že Johna Lennona New York nikdy nezměnil, protože už se jako Newyorčan narodil. Samozřejmě, fotografie Lennona ukazujícího znamení „peace“ v tričku bez rukávů s nápisem „New York City“ ho navždy spojilo s tímto velkoměstem. Bohužel stejně tak jako jeho vražda, ke které došlo 8. prosince před 35 lety před domem Dakota, kde Lennon a Ono bydleli (jedná se o stylový dům s luxusními byty na rohu Central Park West a W 72nd St). Zpráva o tom tehdy přerušila dokonce i televizní vysílání…
Lennonovi fanoušci pravidelně chodí ke dveřím, kde ho Mark David Chapman čtyřikrát postřelil, a na místo zvané Strawberry Fields v Central Parku, kde se nachází mozaika s nápisem „Imagine“. New York Johna Lennona je však rozsáhlejší.
Abyste se mohli vydat po stopách, kde žil v posledních 9 letech svého života, je dobré si poslechnout jeho málo známou píseň z roku 1972 s názvem „New York City“, která je bezdechým dováděním v hipsterském New Yorku počátku 70. let a která zůstává ukryta v jeho otevřeně politickém albu Sometime in New York City. Zde uvádíme hlavní zastávky:
105 Bank Street, Greenwich Village
Většina lidí si spojuje New York Johna Lennona s Dakotou, avšak první domov Johna a Yoko byl v Greenwich Village. Píseň začíná tím, že dvojice stojí „na rohu“ a později „jede na kole přes Village“, nejspíše z prostého městského domu na maličké Bank Street za rohem od slavného baru White Horse Tavern, který kdysi často navštěvoval básník Dylan Thomas, spisovatel Jack Kerouac - a dokonce i postavičky ze South Parku.
Max's Kansas City
Při procházce po Manhattanu, jak ji líčí výše zmíněná píseň, bylo první Lennonovou zastávkou epicentrum přívrženců nezávislého stylu indie (ještě předtím, než se objevil termín „indie rock“). Kdysi útulný noční klub s vlastní scénou byl místem, kam chodil Andy Warhol nebo Lou Reed s jeho Velvet Underground. Dnes je z něj prodejna delikates, předtím však podnik prošel několika inkarnacemi, než byl roku 1981 zavřen. Album Live At Max's Kansas City od Velvet Underground zde bylo nahráno na přenosný magnetofon.
Trajekty na Staten Island
Snad kvůli čerstvému vzduchu se Lennon vydal na trajekt na Staten Island, který ho spojuje s newyorským přístavem (New York Harbor) nedaleko Sochy svobody. Trajekt má ve skutečnosti oproti 70. letům jednu velkou východu: je zadarmo.
Fillmore East, East Village
Lennon hrál „ za mír a svobodu“ ve Fillmore a Apollo, dvou klasických divadlech v New Yorku. Divadlo Fillmore, které bylo původně jidáš divadlem, proslulo rock'n'rollem v letech 1968 až 1971, kdy zde nahráli svá klasická live alba Allman Brothers a Neil Young. Lennon a Ono zde hráli svoji dlouhou „Scumbag“ spolu s Frankem Zappou v roce 1971 a píseň se objevila na albu Sometime in New York City. Toto místo naleznete na 105 2nd Avenue nedaleko E 6th St, a pak si můžete koupit jedno z triček „New York City“, jaké měl Lennon, u prodejců na nedalekém St Marks Place.
Rezervovat letenky do Nwe Yorku si můžete na two-wings.cz
Apollo Theater, Harlem
Divadlo Apollo je harlemská legenda, která však stále vzkvétá. Ve 30. a 40. letech zde hráli velikáni jazzu, jako byl Charlie Parker a Duke Ellington, a tělo Jamese Browna sem bylo dopraveno na voze taženém koňmi při pohřbu roku 2006. Nejvhodnější doba, kdy sem můžete přijít, je vždy ve středu večer na známou „Noc amatérů, kde divoký a nemilosrdný dav oslavuje nebo se posmívá účinkujícím – to vše je ale jen zábava. Kromě toho se zde konají denní prohlídky za 16 USD.
Ubytování:
Ubytování v této oblasti najdete přes portál hotelscombined.cz nebo booking.com