Perfektní den v Chicagu
Spisovatel Nelson Algren shrnul Chicago nejlépe: „Je to jako milovat ženu se zlomeným nosem – můžete najít hezčí, nikdy ne však však tak hezkou a přitom tak skutečnou.“ Tohle město mrakodrapů s jeho kombinací vysokého umění a hmotných potěšení má v sobě něco okouzlujícího.
Ranní umění
Probrat se na začátku dne můžete v Lou Mitchell’s nedaleko stanice Union Station. Klasický podnik podávající snídaně vyrostl v době vrcholné slávy trasy Route 66, která v Chicagu začínala. Číšnice zde stále podávají silné francouzské toasty a omelety velké jako talíř, spolu s koblihami a karamelami Milk Duds.
Posilněni snídani se vydejte na procházku dlouhou asi kilometr a půl na východ pod trasou rachotícího vlaku El a přes centrum města, kde se točí peníze, až k Chicagskému uměleckému institutu. Druhé největší umělecké muzeum v USA vystavuje řadu uměleckých děl, především impresionistů a post-impresionistů. Najdete zde pointilistickou „Neděli na La Grande Jatte“ od Georgese Seurata nebo „Americkou gotiku“ od Granta Wooda. V Moderním křídle zaplňují celou místnost díla Picassa a Miróa, na které budete hledět minimálně pár hodin.
Stříbrně se lesknoucí most pro pěší vede ze sochařské terasy ve III. patře muzea až do Millennium Parku. Kde mezi tím vším modernistickým designem začít? U Pritzker Pavilionu, klenoucích se lesklých kovových obručí od Franka Gehryho v samém centru parku? U Korunní fontány (Crown Fountain) od Jaume Plensy, kde portréty místních lidí plivají vodu jako chrliče? Nebo u „Fazole“ od Anishe Kapoora, což je 110 tun vážící stříbrná skulptura ve tvaru kapky? Když se přidáte k masám lidí, spatříte odraz siluety města.
Odpolední architektura
Odpoledne se vydejte směrem na sever po Michigan Ave zvané Skvělá míle (Magnificent Mile) na které stojí obchodní domy významných značek v lesknoucí se řadě. Tribune Tower zvedá svoji gotickou hlavu na východní straně Skvělé míle brzy poté, co překročíte řeku. V dolní části jejích zdí spatříte zabudované kusy z Tádž Mahalu, Parthenonu a z dalších slavných budov světa.
Naproti přes ulici budova Wrigley z roku 1920 bíle září podobně jako stejnojmenná žvýkačka. Pár kroků na sever odtud vedou schody do podzemní Billy Goat Tavern, kam chodí pít po celá desetiletí místní novináři. Je to zároveň místo, které dalo vzniknout pověstnému „prokletí týmu Cubs“. Objednejte si zde burger a pivo Schlitz, podívejte se po stěnách vyzdobených novinami a budete znát detaily.
Pozdě odpoledne je ten pravý čas vydat se do výšek. Centrum Johna Hancocka na 875 N Michigan Ave, Zlaté pobřeží, jedna z nejvyšších budov Chicaga, nabízí několik možností. V 94. patře se nachází vyhlídka, kde se konají informativní výstavy, a také je zde TILT, což je okno od podlahy ke stropu, do kterého se postavíte a které se pak vykloní, čímž získáte úžasně děsivý pohled dolů (za příplatek).
Pokud o takové výstřelky nemáte zájem, vydejte se spolu s místními rovnou do Signature Lounge v 96. patře, kde budete výhled zdarma, když si zde dáte něco k pití. Z výšky Hancockova centra na břehu jezera se nepochybně nabízejí nejkrásnější výhledy ve městě.
Večerní baseball
Pamatujete si na kletbu Billyho Goata? Vypravte se vlakem na sever na Wrigley Field, kde ji uvidíte v praxi. Břečťanem porostlý baseballový stadion z roku 1914 má své kouzlo, přestože hostil žalostně neúspěšné Cubs, kteří nasbírali více jak 105 let marnosti ve Světové sérii. Že nemáte lístky? Nahlédněte do „díry“, což je otvor o velikosti dveří do garáže se na Sheffield Ave, odkud se budete moct dívat zdarma. Anebo si můžete zatančit swing a dát si pivo v Sluggers, což je jeden z mnoha ambiciozních barů, které obklopují Wrigley.
Pokud nehrají Cubs, plán B je být nasednout na modrou trasu vlaku mířícího do okrsku Wicker Park. Vystupte na zastávce Damen a večer pak můžete strávit prohrabováním se vinyly v hipsterských prodejnách, v galeriích a v bazarem v ulicích North, Milwaukee a Division St.
Knihkupectví Quimby's ztělesňuje ducha místa: naleznete tu nízkonákladové časopisy a grafické romány, přičemž představuje základní pilíř chicagské undergroundové kultury. Večeři si dejte u stolku v Dove's Luncheonette, retro podniku podávajícím kuchyni Tex-Mex, zatímco Vám bude gramofon hrát soul a na výběr budete mít 70 druhů tequily z lahví vystavených za barem.
Noční blues
Zavolejte si taxík a večer zakončete v podniku Buddy Guy’s Legends. Jeho poloha je sice trochu drsnější, ale zdejší hudebníci dokážou rozpálit struny. Sám pan Guy zde zapojí kytaru a zazpívá blues během své lednové štace.
Rezervovat letenky do Chicaga si můžete rezervovat na two-wings.cz