Souostroví Galapágy
Galapágy se do povědomí veřejnosti dostali v roce 1535 díky Španělům, a později hrály významnou roli při Darwinově evoluční teorii.
Západní část Jižní Ameriky patří Ekvádoru. Prezidentské republice, která se navzdory nestabilní politické situaci může pyšnit bohatstvím v podobě nerostných surovin a zejména souostroví Galapágy. Ty můžeme klidně nazvat pozemským rájem.
Galapágy, které jsou omývány křišťálově čistými vodami tyrkysové barvy a podnebím ovlivňováním oceánskými proudy, leží přibližně tisíc kilometrů od Ekvádoru. Jsou velmi zajímavé z několika důvodů.
Jedním z nich je, že protínají rovník. Domovem třinácti hlavních, sedmnácti menších a dalších drobných ostrůvků je Tichý oceán. Přitažlivé podnebí má zásluhu na unikátní flóře a fauně Galapág. Jen těžko byste na ostrovech hledali opravdu velké savce, které kralují potravinovému řetězci. Díky této skutečnosti je fauna opravdu výjimečná.
Můžete zde poznat hravé tuleně, netečné leguány nebo si vychutnat plavbu mezi delfíny. Zvířata jsou zde mimořádně klidná a nebojí se lidí, protože nemají důvod pokládat je za nepřátele. Flóra se v závislosti na konkrétním ostrovu rozděluje do čtyř až sedmi zón.
Při dělení ještě chvíli zůstaneme, protože Galapágy jsou podle charakteristických rysů jednotlivých ostrovů rozděleny do čtyř hlavních skupin. Femandina a drsná Isabela jsou domovem aktivních sopek a patří k Západním Galapágám. Charakteristické uskupení jsou kaktusy a mangrovy. Tyrkysové vody oceánu poskytují útočiště přátelským velrybám a delfínům. Zajímavostí této části Galapág jsou nelétaví kormoráni.
Opakem Západních želvích ostrovů jsou nejstarší Jižní Galapágy, kde byste aktivní sopky hledali marně. Ostrovy San Cristobal, Espanola (nejstarší ze všech ostrovů) a Floreana navzdory lidskému zásahu nabízejí pestré složení rostlinného a živočišného světa. Přívlastkem "podivuhodné" můžeme označit severní část želvích ostrovů a znakem Středních Galapág jsou kozy, fregaty, tuleni a leguány.
Ekvádor a zejména Galapágy jsou vzpomínkou na časy, když si člověk přírody vážil a žil s ní v absolutní harmonii. Časem se turismus podepsal i na oblasti želvích ostrovů. Unikátní souostroví bylo od roku 2007 zařazeno mezi ohrožené oblasti Seznamu Světového dědictví, ale bohužel v červenci 2010 bylo toto rozhodnutí zrušeno.