Katedrála Grace v San Francisku
Na vrcholu kopce Nob Hill v San Francisku se pyšně tyčí katedrála Grace. Tento episkopální kostel je úplně jiný než ostatní ve městě. Kromě toho, že má zlaté dveře a dva mystické labyrinty, katedrála má také kapli zasvěcenou obětem viru HIV a konají se v ní sňatky osob stejného pohlaví.
Základní kámen kostela postavili kalifornští zlatokopové během zlaté horečky, kdy na kopci nad městem vyrostla malá kaple jménem Grace. Zemětřesení a následný požár v roce 1906 ji však zničili. Bohatá rodina Crockerovcov darovala farnosti rozsáhlý pozemek a začala se nová výstavba. V roce 1928 se jí ujal architekt Lewis P. Hobart a budovu stavěl v dramatickém gotickém stylu. Katedrála Grace byla dokončena v roce 1964 jako třetí největší episkopální kostel v zemi.
Kostel přitahuje návštěvníky nejen svou liberální atmosférou, ale i nádhernou zlatou bránou. Bránu do ráje jak se jí říká vytvořil italský renesanční umělec Lorenzo Ghiberti a původně se nacházela na Baptisériu San Giovanni v Florencii. Během druhé světové války byly dveře odstraněny, prý kvůli ochraně před bombardováním, a na jejich místo se dostala dokonale vyrobená replika.
Tu později koupil filantrop Charles D. Field a daroval ji americké katedrále. Kuriózní ale je, že z této několika desetiletí staré repliky také vyrobili repliku, a až potom se dveře číslo 3 dostaly na oči americké veřejnosti. Dveře číslo 2 jsou ve skladu, protože jsou prý "příliš cenné" a dveře číslo 1, středověký originál, se zas nachází v muzeu Baptiséria v Itálii.
Kromě této zvláštností se v kostele nachází pozoruhodná sbírka uměleckých předmětů. Nástěnné malby od Jana Henryka De Rosena, vitrážové okna, tři varhany a obraz od Ketiha Haringa věnován všem osobám postiženým virem HIV jsou jen malým výčtem uměleckého bohatství katedrály Grace.
Lákadlem pro turisty jsou zejména dva labyrinty. Podle vzoru slavnějšího katedrály Notre Dame ve francouzském městě Chartres, i sanfranciský kostel se rozhodl svým ovečkám poskytnout malé překvapení - labyrint. Průchod ním si mohou vyzkoušet návštěvníci všech vyznání. Stačí shodit boty, aby vaše nohy ochladil bílý mramor a ponořit se do bludiště v tichém kostele. Pomalý pohyb labyrintem do jeho středu a zpět ven se dá přirovnat k meditaci. Odhoďte každodenní starosti a ponořte se do svého nitra. Mnozí lidé katedrálu navštěvují právě kvůli této duchovní očistě. Podobný, ale menší labyrint, se nachází také ve dvoře katedrály.
Katedrála Grace ale není konzervativním místem, které by ukládalo věřícím jen jeden správný názor. Episkopální církev se jako odnož anglikánské církve v Spojených státech amerických hlásí k dodržování všech lidských práv, bez ohledu na sexuální orientaci, původ či náboženství občanů. V samotné katedrále Grace se často konají ceremonie, při kterých uzavírají manželství osoby stejného pohlaví. Tyto obřady slouží žena, která je vysvěcena na kněze. Do katedrály Grace mají tedy cestu otevření všichni - věřící i nevěřící, běloši i černoši, zdraví i postižení. Patří zkrátka každému.