Na co si dát pozor při cestě do Pekingu
Rozpory, na které v Pekingu narazíte, jsou právě tím, co vytváří to pravé dobrodružství pro návštěvníka, který sem zavítal poprvé. Neonová světla září hned vedle houpajících se tradičních luceren, obří náměstí se rozprostírají vedle labyrintu tradičních uliček hútòng, zatímco hlasy trhovců a troubení aut tomu všemu vytvářejí stálou zvukovou kulisu.
V metropoli, která je tak ohlušující a zároveň okouzlující, je snadné se vyčerpat hned při své první návštěvě. Proto se vyhněte následujícím sedmi nejčastějším úskalím, aby Vám nezpůsobila komplikace při Vaší první návštěvě Pekingu.
Chyba 1: sestavit si příliš obsáhlý program
Všichni chceme vidět co možná nejvíce. Existuje však nejeden případ turisty, který téměř zkolaboval poté, co se snažil/a do jediného dne nacpat prohlídku chrámů a paláců spolu s jídlem, nakupováním a procházením uliček hutong. Zní to sice nelogicky, ale pokud chcete získat ze svého času v Pekingu co nejvíce, je potřeba zkrátit seznam plánovaných míst.
V Pekingu s jeho bezpečnostními prohlídkami, bludištěm v metru a obrovskými vzdálenostmi čas opravdu ubíhá rychle, pokud nejste seznámeni s fungováním v tomto městě. Skutečnou zkouškou nervů by bylo naplánovat si oběd v místě vzdáleném kilometry od památek, které si chcete prohlédnout ráno, čímž byste museli odložit návštěvu Vámi vytouženého muzea na další den.
Při prohlídce Pekingu postupujete po jednotlivých částech města. Zakázané město a Náměstí Nebeského klidu jsou základní dvojicí památek, zatímco na prohlídku Letního paláce budete potřebovat celý den. Do Dà Shānzi (798 Art District) se dostanete pouze metrem a pak autobusem, takže počítejte s celým odpolednem. Když budete plánovat celodenní výlet, vydejte se časně a vraťte se také časně, abyste se vyhnuli hněvu skutečného čínského draka: dopravní špičce v Pekingu.
Chyba 2: ignorovat smogovou situaci
V Pekingu musíte být připraveni na zdejší vzduch. Znečištění je neblaze proslulé a kvalita vzduchu bude mít přitom na Vaši návštěvu větší vliv, než byste čekali. To nejlépe poznáte při prohlídce Letního paláce, nádherných zahrad a lodí, s očima slzícíma a kýchající…
Kvalita vzduchu má vliv nejen na Váš výhled (a samozřejmě také fotografie), ale také na Vaši únavu a vyčerpání. Když budete plánovat své aktivity podle kvality vzduchu, bude se Vám vést mnohem lépe. Každodenní stav ovzduší můžete sledovat mj. na speciální aplikaci pro tento účel. Pokud bude špatné ovzduší, znamená to vydat se prohlídku muzeí a galerií. Dobré ovzduší pak znamená návštěvu chrámových areálů a paláců, kde se budete procházet po venku.
Pokud si svůj program vytváříte sami a můžete ho měnit, přidejte si do něj čas strávený relaxací v kavárně v době, když bude venku špatné ovzduší – je to skutečně nejrozumnější, co můžete udělat.
Chyba 3: ostýchavost ve frontách a na křižovatkách
Jednou jste třetí, pak čtvrtí, to když někdo proklouzne před Vás třeba ve frontě a toalety, a Vy si uvědomíte, že je zde potřeba mít ostřejší lokty. Ve velkoměstě s více jak 11 miliony obyvatel je pochopitelné, že se lidé pohybují účelově. Přestože tato metropole jinak překypuje kultivovaností a slušností, turisté mohou být zaskočeni předbíháním ve frontách nebo na chaotických silnicích.
Když na Vás bude a křižovatce nebo na rohu z blízkosti troubit auto, neberte si to nijak osobně. Také odolejte pokušení vrhnout zlostný pohled nebo zasyčet, když někdo nenápadně přistoupí vedle Vás při čekání ve frontě u přepážky. Prostě si držte své místo a jděte si svým směrem. Ve spoustě případů však prohrajete (obyvatelé Pekingu jsou totiž opravdu zběhlí). A především, nenechte se vyvést z míry zdánlivou nahodilostí všeho – řečí těla je potřeba stále působit sebevědomě a postupovat vpřed.
Chyba 4: váhavost u bezpečnostních kontrol
Součástí života v mnoha čínských velkoměstech jsou bezpečnostní prohlídky, nikde však neprobíhají v takové míře jako v Pekingu. Batoh Vám budou prohlížet na vlakových nádražích, rentgenovat, kdykoli vejdete do metra, a prohledáni můžete být také předtím, než vstoupíte na některá veřejná prostranství, jako je Náměstí nebeského klidu.
Tělesná prohlídka však často bývá jen zběžná a někdy hlídači trvají na tom, že chtějí vidět Váš pas, a pak se do něj sotva podívají. Pravidla Vám někdy mohou přijít až nesnesitelná, např. při důkladné prohlídce před vstupem do Maova mauzolea, jestli nemáte fotoaparát – berte to však jako součást Vašich zážitků z Pekingu. Buďte vždy připraveni ve stanicích metra na to, pohotově poskytnout svůj batoh ke zrentgenování, a ochotně všem přikyvujte. Díky tomu bude Vaše odbavení mnohem rychlejší, než kdybyste se tvářili otráveně nebo se snažili prohlídce zcela vyhnout (což je zaručený způsob, jak dosáhnout mimořádně pečlivého prohledání).
Chyba 5: snažit se všude dostat pěšky
Je tradicí psát v turistických průvodcích, že „město s jeho památkami si nejlépe prohlédnete pěšky“. Peking však rozhodně není ten případ, takže bude potřeba si zaplatit nějakou dopravu, anebo se nechat zaškolit do používání veřejné dopravy, abyste se vyhnuli vyčerpávajícímu přebíhání mezi chrámy (které nejsou zdaleka tak blízko sebe, jak vypadají na mapě).
Pokud budete navštěvovat památky samostatně (ne v rámci organizované výpravy), je nejlepší cestovat na kole. Jízdní kolo si můžete za poplatek vypůjčit v pensionech i v půjčovnách kol rozmístěných po celém městě. Vezměte si s sebou cestovní pas, zaplaťte zálohu a kolo důkladně prohlédněte, jestli není poškozené, než na něm vyjedete.
Co se týče metra, informační tabule v latince (pinyin) zahraničním turistům pomohou nejvíce, někdy se setkáte dokonce s nápisy v angličtině. Využijte dobíjecí kartu na metro, známou zde jako IC karta, kterou získáte za zálohu je 30¥ (čínských jüanů) v kioscích v metru. Snadno si ji můžete dobít v automatech a použít také ve veřejných autobusech (nezapomínejte kartu načíst vždy, když nastupujete, a znovu, když vystupujete). Mimo centrum města se v autobusech s nápisy v angličtině téměř nesetkáte, ochotní hlídači na autobusových stanicích Vás však postrčí do správného autobusu.
Chyba 6: předpokládat, že se všude domluvíte anglicky
Hrstka tabulí a nápisů v angličtině Vám usnadní pohyb v supermarketech a v metru, ale jinak zde zdaleka tolik lidí neumí anglicky, jak byste možná očekávali. Vyzbrojte se proto jazykovou aplikací (základním slovníkem) nebo konverzační příručkou čínštiny. Komunikaci Vám usnadní už jen samotný pozdrav nĭhăo a xièxie (děkuji).
V taxících je nezbytné mít s sebou turistického průvodce nebo mapu psanou čínským písmem, na kterou budete moct ukázat (je dobré znát také frázi: dăo biăo - “zapněte taxametr“). Také si můžete vzít vizitku z hotelu nebo baru, kterou pak řidiči ukážete, anebo požádat správce hotelu či zaměstnance pensionu, aby Vám napsali cíl Vaší cesty čínským písmem.
Při dorozumívání však nepodceňujte ani obyčejný blok a tužku. Tak například v půjčovně potřeb pro lyžaře, kde nikdo nemluví anglicky (ani jiným evropským jazykem), stačí načrtnout lyže a lyžařské boty a připsat k tomu čísly svoji výšku a velikost bot…
Chyba 7: mít strach z etikety u stolu
Turisté v Pekingu se často děsí toho, že u stolu působí nějaké faux pas nebo přímo ostudu, jídlo zde však všeobecně představuje neformální záležitost. Pokud nejste zvyklí používat jídelní tyčinky, je dobré si to nacvičit ještě před cestou (už jen abyste se pak vyhnuli soucitným pohledům). Výjimku činí pouze jedno urážlivé gesto, zapíchnutí tyčinek kolmo do misky s jídlem, což se podobá zapáleným vonným tyčinkám v chrámech. Jinak můžete bez obav nudle srkat, otevřeně si vytahovat kosti z pusy, brát si jídlo jídelními tyčinkami i servírovací lžící...
Stojí za to dávat pozor a signály obsluhujících, protože ti Vám často při jídle poradí. Tak je možné se dovědět např. to, že smažený kozí sýr je výborný namočený do cukru, anebo čím si nejlépe ochutit maso. Co se však týče oběda v Pekingu, řiďte se podle lidí kolem Vás. Jídlo se zde podává v různou dobu, někteří lidé oběd do sebe rychle naházejí, zatímco jiní se s ním loudají. Avšak i přes chaotické podávání jídel odejdete nakonec naprosto spokojeni - stejně tak jako se samotným Pekingem.
Ubytování v Pekingu: booking.com
Ubytování v Pekingu: hotelscombined.cz