Peking - metropole Číny
Peking, který je prodchnutý příběhy o císařích, povstáních, okázalostí a pýše, je mimořádně lákavá turistická destinace. Jedná se o významné velkoměsto s mimořádnými historickými památkami, ačkoli díky investovaným miliardám před OH 2008 je dnes také zcela moderní metropolí. Naleznete zde hojnost špičkových hotelů a restaurací, systém metra světové úrovně a výrazně současnou architekturu.
Většinu návštěvníků však zajímají spíše tradiční atrakce města. V centru Pekingu se nachází rozlehlý areál královských paláců Zakázaného města a otevřený prostor Náměstí Nebeského klidu (Tiananmen), které společně překlenují éru dynastií císařů i revoluční vlády Mao Ce-tunga. Dále odtud stojí Chrám nebes a Letní palác na břehu jezera, které představují zase jinou tvář minulosti města.
Ve velmi odlišném duchu je pak síť tradičních uliček hutong, které dodnes představují jedinečnou atmosféru vnitřního města a jeho pomalým životním tempem.
Nejslavnější z památek je pak táhnoucí se Velká čínská zeď, která se klikatí po zvlněných zelených kopcích; snadno k ní můžete z Pekingu podniknout jednodenní výlet.
Jako metropole nejlidnatější země světa je Peking rovněž ideálním místem, kde můžete ochutnat nespočet různých kuchyní a kuchařských stylů, které se v Číně vyskytují. Ať už si troufnete na místní lahůdky (jako je např. smažený štír) na Nočním trhu v Donghuamen, pochutnáte na pekingské kachně v luxusní restauraci nebo vyzkoušíte něco ze sečuánské či ujgurské kuchyně, jedno bude jisté: v Pekingu berou jídlo vážně.
Na kulturní úrovni je zde rovněž mnoho co objevovat. Od čínské opery po akrobaty, od muzeí umění přes klasický tanec i rock až po trhy se starožitnostmi, změna je v tomto městě stálá, budovy sahají stále výše a každodenní život působí závratě. V Pekingu žije asi 11,5 mil. obyvatel, takže není divu, že je jejich domov jedinečný.
Cestování do Pekingu
Letecky
K aeroliniím nabízejícím přímé lety z Velké Británie do Pekingu patří British Airways a Air China, zatímco z USA létají přímo aerolinie Air China a United. Letenky za dobré ceny můžete sehnat po celý rok, snažte se však vyhnout čínským státním svátkům, především Čínskému novému roku (leden/únor). Také v prvním týdnu v květnu a v říjnu bývají lety do Pekingu dražší, a to z důvodu školních prázdnin (červenec-září); levnější jsou téměř vždy nepřímé lety.
Doba letu: z Londýna 10 hodin, z New Yorku 13 hodin 30 minut, z Los Angeles 12 hodin 40 minut, z Toronta 13 hodin 15 minut, ze Sydney 11 hodin 50 minut.
- Mezinárodní letiště Peking Město (PEK)
Po silnici
Pro řízení auta v Číně je potřeba mít čínský řidičský průkaz, a abyste ho získali, je nutné mít povolení k pobytu (turistické vízum obvykle nestačí). Zahraniční turisté sice mohou přijet do Číny vlastním autem, obnáší to však obrovské byrokratické komplikace. Řízení ve městech bývá chaotické, silnice ucpané, a často se zdá, že řidiči jen málo dbají na pravidla a předpisy.
Doprava jezdí po pravé straně a minimální věk pro řízení je 18 let. Maximální povolená rychlost je 30-60 km/h ve městech a 100-120 km/h na dálnicích. Dopravní značení bývá ve velkých městech čínsky i anglicky, ale v odlehlejších oblastech jen čínsky. Cizincům, kteří chtějí cestovat po Číně autem, se obvykle doporučuje pronajat si auto i s místním řidičem.
- V Číně nefunguje žádná poruchová služba.
Trasy: mnohé trasy vedoucí z Pekingu jsou pojmenovány po městech, kam směřují, např. dálnice Peking-Tchien-ťin-Tanggu, dálnice Peking-Š’-ťia-čuang-Tchaj-jüan, dálnice Peking-Šen-jang a silnice I. třídy Peking-Čcheng-te-Zhangjiakou.
Doba cesty: z Tchaj-jüanu 6 hodin, z Čcheng-te 3 hodiny 30 minut, z Tchien-ťinu 2 hodiny.
Autobusy: cestování autobusem do menších provinčních měst může být děsivý zážitek, kdy autobusy jsou nekvalitní a řízení ještě horší. Zato cestování autobusy mezi většími městy bývá pohodlné a celkem příjemné. Kvalita autobusů je velmi různá, od starých zakouřených „kostitřasů“, které zastavují v každé vesnici na trase, až po moderní klimatizované autobusy s TV, sklápěcími sedadly a hosteskami podávajícími zdarma minerálku; za kvalitu si však připlatíte.
Pokud bude k dispozici spací autobus, berte ho. Noc v autobuse není nikdy tak příjemná jako ve vlaku, ale jízdenky na autobus jsou mnohem lépe k seznání, protože spoje jsou časté, takže ani nemusí být potřeba rezervace předem. Pamatujte však na to, že jízdenky na novější moderní autobusy mohou být dražší než na vlak.
V Pekingu se nacházejí desítky autobusových stanic a zastávek, ale hlavní stanice pro dálkové jízdy jsou Bawangfen a Sihui na východě města, a Liuliqiao a Lianhuache blízko sebe na jihozápadě města. Autobusová stanice Dongzhimen, která je spojena se systémem metra, je praktické pro cesty autobusem do blízkých destinací.
Po železnici
Rozsáhlý železniční systém v Číně je světovou špičkou co se týče rychlosti a efektivity, ačkoli jízdenky (především pro „tvrdé spaní“) jsou těžko k sehnání a pro cizince nemluvícího čínsky je jejich zakoupení problematické; může Vám však při tom pomoct Váš hotel.
Vlaky v Číně mají 4 třídy: „tvrdé sezení“, „měkké sezení“, „tvrdé spaní“ a „měkké spaní“; jízdenky pro „tvrdé spaní“ (lůžka nejsou ve skutečnosti vůbec tvrdá) jsou přitom nejžádanější. Jízdenky můžete zakoupit na nádražích nebo u turistické společnosti CITS. Místa si můžete rezervovat předem, především pro „tvrdé spaní“, ale pouze max. 10 dní předem.
V Pekingu se nachází 3 hlavní vlaková nádraží. Nejblíže centru leží Pekingské vlakové nádraží, které obsluhuje sever a východ. Novější Pekingské západní vlakové nádraží obsluhuje jih a západ a ze supermoderního Jižního vlakového nádraží jezdí vysokorychlostní vlaky do nedalekého Tchien-ťinu.
- Státní dopravce/operátor Čínské dráhy provozuje všechny vlaky v Číně.
Trans-sibiřské spoje do Ruska a Mongolska odjíždějí z Pekingského vlakového nádraží. Jízdenky zakoupíte v kanceláři CITS v Beijing International Hotelu jeden blok severně od nádraží. Vlakové spoje z Číny do Tibetu jezdí z Pekingského západního vlakového nádraží, stejně tak jako vlaky do Hongkongu a Vietnamu.
Doba cesty: z Moskvy 5-6 dní, z Lhasy 42 hodin, z Hongkongu 24 hodin, z Kantonu 9 hodin, ze Si-anu 5 hodin 30 minut, ze Šanghaje 5 hodin.
Některé atrakce Pekingu:
Pekingská městská komise pro turistický rozvoj, 49 Di’anmen Xidajie , Xicheng, Peking, 100009, Čína
- Gulou a Zhonglou – bubnová věž a zvonice
- Zakázané město
- tradiční uličky hutong
- Letní palác
- Chrám nebes
- Náměstí Nebeského klidu (Tiananmen)
- Pej-chaj Park
- Pekingské Zoo
- Ťing-šan Park
- Yonghe chrám/lamaserie
Ubytování:
Pokud budete v Pekingu hledat ubytování, můžete se obrátit na portály HotelsCombined.cz nebo Booking.com