Poprvé v Číně
Přestože se o Číně stále mluví a píše, jen málo kdo si uvědomí, jak je tato země obrovská a úžasně rozmanitá, přičemž představuje destinaci s nesporným kouzlem. Cesta do Číny je sice vzrušující představou, pro toho, kdo se tam vydává poprvé, však může zároveň přinášet spoustu obav. Abychom Vám pomohli při Vaší výpravě do neznáma, uvádíme zde základní informace pro začínající cestovatele do nejlidnatější země světa.
Překonejte jazykovou bariéru
Překážkou číslo jedna, kterou budete muset při cestování po Číně zvládnout, je jazyková bariéra. I dnes, kdy se čínské děti učí anglicky už od základní školy, je to stále bariéra, která se někdy zdá až neproniknutelná. Je vhodné se naučit pár slov a frází předtím, než se vydáte do kterékoli odlehlé oblasti, v Číně je to však téměř nutností. Zkuste se před cestou zapsat na kurzy mandarínské čínštiny (je to univerzální jazyk ve většině oblastí Číny) nebo se sami snažte naučit se její základy.
Až se pak vydáte do Číny, vezměte si s sebou některého z následujících pomocníků:
- konverzační příručku mandarínské čínštiny
- čínský kapesní slovník
- překladačové aplikace – např. Google Translate
Bez ohledu na vše výše uvedené, vždy s sebou v Číně noste vizitku svého hotelu v čínštině nebo míst, která chcete navštívit, abyste ji mohli ukázat kolemjdoucím, řidičům taxi, průvodčím v autobuse apod..
Zaměřte se na jednu oblast
Čína je obrovská a neuvěřitelné rozlehlá. Nachází se v ní nejvyšší hory světa, některé z největších pouští světa, odlehlé džungle, zdánlivě nekonečné travnaté stepi, a samozřejmě některá z největších měst světa. Potřebovali byste mnoho měsíců cestování, abyste poznali aspoň to nejdůležitější z každé oblasti. Proto při své první cestě místo klouzání po povrchu celé země si raději zvolte oblast, nebo jen provincii, a důkladně ji procestujte. Zde jsou tři nejznámější a nejoblíbenější:
Sečuán: jedna provincie, tři regiony; v jeho středu a na jihu najdete dusné bambusové lesy a historické vesnice z doby dynastie Ming, na severu nádherná jezera zasazená ve vysokohorské krajině, a na západě rozsáhlé travnaté stepi tibetské plošiny.
Kuang-si: bujné krajině, která se téměř podobá džungli a která je ideální na pěší turistiku, cyklistiku a plavby po řece, dominují úhledné rýžové terasy a fantastické krasové vrcholky.
Peking: nestačí sem přiletět, je potřeba tu nějaký čas pobýt; Peking nabízí více světoznámých památek než mnohé celé země, je to např. Velká čínská zeď, Náměstí Nebeského klidu (Tiananmen), Zakázané město, Letní palác v Pekingu, tradiční staré uličky hutong, majestátní císařské parky… a mnoho dalších.
Hlídejte si předpověď počasí
V každé roční době je v Číně nějaké místo, kde je právě ideální počasí na cestování, ale téměř nikde není počasí ideální po celý rok. Proto si ověřte předem, jak bude v oblasti, kam se chystáte, aby Vaši návštěvu Číny nezkazil silný vítr, energii vysávající vedra nebo silné deště. Zjistěte si, kde bude horko a kde chladno v měsíci, na který svoji cestu plánujete. Všeobecně platí, že nejpříjemnějším obdobím tu bývá jaro a podzim, to však neplatí ve všech provinciích; navíc v mnoha částech Číny trvá jaro a podzim jen pár týdnů.
Používejte veřejnou dopravu
Vyhněte se taxíkům a letadlům a raději cestujte autobusy, vlaky nebo na kole, abyste poznali Čínu takovou, jakou ji vidí místní. Samozřejmě že je jednodušší letět z jednoho města do druhého letadlem a pak si na cestování po něm objednat taxi - přijdete tím však o ty nejzajímavější zážitky. Systém veřejné dopravy v Číně je rozsáhlý a každý rok se dále rozšiřuje a zlepšuje. Mnohá města jsou dobře uzpůsobená pro cyklistiku, hojnost cyklistických stezek najdete např. v Pekingu. Nemusíte si přitom dělat starosti, že byste se mohli ztratit. Číňané všeobecně bývají velmi přátelští, ochotní a čestní, zvláště k cizincům, kteří neumí čínsky, takže vždy bude po ruce někdo místní, kdo Vám ukáže cestu.
Jezte a zase jezte
V Číně najdete spoustu úžasných věcí, avšak nepochybně největší atrakci představuje jídlo. Čínská kuchyně se velmi liší od oblasti k oblasti, a dokonce i snídaně může být útokem na Vaše smysly, proto ochutnejte co nejvíce, co zvládnete. Neposlouchejte lidi, kteří Vám budou radit, abyste se vyhýbali pouličnímu jídlu, protože právě to často bývá nejlepší částí kulinářských zážitků ve velkoměstě.
Ještě uvedeme jeden tip, který doporučují lidé, kteří Čínu už navštívili: pokud nejste zvyklí jíst jídelními tyčinkami, neberte si s sebou žádná bílá trička a místo nich si vezměte více tmavých triček, halenek či košilí. Skvrny od nudlí jsou nevyhnutelnou nutností pro každého nováčka v Číně, a kdybyste v restauraci požádali o vidličku a nůž… bylo by to faux pas.