To nejlepší z čínské Šanghaje
Od tradičního kouzla Starého města až po architekturu vesmírného věku ve čtvrti Pudong (Pǔdōng, Pchu-tung), Šanghaj je obtížné někam zařadit. Na nově příchozího může velkoměsto působit znepokojivě podobně jako závrať vyvolávající pohledy ze zdejších mrakodrapů, a zároveň náročně, jako jíst čínské nudle tyčinkami a nezašpinit si oblečení. S následujícími tipy a znalostmi se však v Šanghaji hned lépe zorientujete.
Až nakoupíte a povečeříte v dřívější francouzské koncesi, můžete bleskově vyjet na vrchol některého z lesknoucích se architektonických divů v Pudongu, pozorovat lidi na nábřeží Bund a nasávat scenérii Starého města a chrámů v okrsku Jìng’ān. Pak se můžete vydat do některého méně turisty navštěvovaného okrsku, abyste se seznámili s historií města a místním životem.
Hlavní atrakce a památky
Bund: první kroky většiny návštěvníků Šanghaje vedou po oblouku promenády na nábřeží Bund, s historickými stavbami na jedné straně a s vynikajícími výhledy přes řeku Chuang-pchu-ťiang (Huangpu) na mrakodrapy v Pudongu na druhé. Nejlepší doba na procházku je časně ráno ještě za mlhy, kdy zde zastihnete nadšeně cvičící místní lidi, od taichi a pouštění draků až po chůzi pozpátku.
Zahrady Yu (Yuyuan Gardens): nenechte si ujít prohlídku tradičních zahrad ve Starém městě, které patří k nejlepším v Číně. Je to však oblíbené místo, proto se sem snažte přijít časně ráno, abyste se vyhnuli davům a tlačenicím.
Chrám nefritového Buddhy (Jade Buddha Temple): Šanghaj neznamená pouze nakupování v buticích a večeře ve špičkových restauracích, navíc návštěva každého města je cennější, když poznáte také jeho kulturní a duchovní stránku. Nejlepší místo k tomu je Chrám nefritového Buddhy s barmskou nefritovou sochou Sakyamuniho (Buddhy) o výšce 1,9 m.
M50 (50 Moganshan Road): abyste získali přehled o vynořující se umělecké scéně ve městě, věnujte alespoň půl dne prohlídce studií a galerií v uměleckém okrsku M50, které se nacházejí v dřívější přádelně bavlny.
Muzeum Šanghaje: vyhraďte si celé hodiny, abyste si prošli vynikající sbírku umění a starožitností ve skvělém Muzeu Šanghaje. Naleznete zde úžasné čínské miniatury krajiny, buddhistické sochy a keramiku z doby dynastie Čching.
Přírodovědecké muzeum se nedávno přesunulo do nového domova a rozhodně byste jej neměli vynechat: spatříte zde působivé expozice, mechanické dinosaury v životní velikosti, ale také samotnou architekturu muzea; v okolních zahradách se nachází Sochařský park Jing'an.
Jídlo
Yang’s Fry Dumplings: výborné smažené taštičky shengjian šťavnaté uvnitř a obalené sezamem a jarní cibulkou jsou zde k dostání v kteroukoli denní dobu.
Jian Guo 328: chuť pravé šanghajské kuchyně za rozumné ceny, navíc je restaurace bezglutamanová; ukrytá ve francouzské koncesi a patří ve městě k nejlepším.
Fu He Hui: ochutnejte gurmánské vegetariánské pokrmy v elegantní vile, ve které sídlí jedna z nejlepších restaurací ve městě.
Commune Social: proslulý britský šéfkuchař Jason Atherton vytváří vynikající ochutnávková menu ve svém tapas baru s otevřenou kuchyní v okrsku Jing'an.
Mr & Mrs Bund: pochutnejte si na moderní francouzské kuchyni v poklidné atmosféře nábřeží Bund.
Nanxiang Steamed Bun Restaurant: nejslavnější „taštičková“ restaurace Šanghaje v prodejním okrsku Yuyuan Bazaar přitahuje davy svými proslulými plněnými taštičkami xiaolongbao.
Weixiang Zhai: misku velmi chutných kořeněných sezamových nudlí majiang mian „za babku“ si můžete dát v tomto podniku se základním vybavením.
Pití
Hlavní tip: alkohol zde není levný, proto se určitě zaměřte na „happy hour“, která obvykle bývá od 17 do 20 hod.:
Glam: bar nabízí špičkové drinky s úžasným výhledem na nábřeží Bund.
Speak Low: stylový bar ve francouzské koncesi nabízí míchané drinky patřící k nejlepším ve městě.
Boxing Cat Brewery: projděte si střídající se nabídku různých druhů piva v oblíbené francouzské koncesi a přidejte k tomu některá klasická jídla jižních států USA.
Sumerian & Dogtown: ať už toužíte po odborně připravené speciální kávě nebo po něčem alkoholického, poslouží Vám kavárna Sumerian a vedlejší malý bar Dogtown; v neděli v poledne zde bývá zdarma pivo Asahi, dokud se soudek nevyčerpá
Flair: pozorujte blednoucí noc kolem TV vysílače Oriental Pearl TV Tower („Perla Orientu“) z venkovní terasy baru Flair v Pudongu.
Nakupování
Tianshan Tea City: ochutnejte a zásobte se čaji oolong, pu'er nebo jasmínovým v prodejně čajů zabírající 3 patra a nacházející se v západní Šanghaji.
Old Street („Stará ulice“): ulice ve Starém městě, kde můžete nakoupit suvenýry.
Spin: projděte si krásnou předváděcí místnost ve Spin v okrsku Jing'an, kde najdete pozoruhodné keramické nádobí a čajové soupravy.
Dong Liang: nejlepší místní módu si prohlédněte ve stylové prodejně ve francouzské koncesi.
Ubytování
a) Ekonomické:
Mingtown E-Tour Youth Hostel: díky spoustě prvků se jedná o ubytovnu patřící k nejlepším v Šanghaji: od malebné polohy a tichého dvora až po příjemné pokoje a 2úrovňový bar.
Le Tour Traveler’s Rest: vynikající ubytovna pro mladé s cihlovými stěnami a s podlahami z leštěného betonu nacházející se v historickém prostředí okrsku Jìng’ān.
b) Střední třída:
Pentahotel: elegantní designový butikový hotel s dobrou hodnotou u Zhongshan Parku v západní Šanghaji.
Kevin’s Old House: prostorný domácky působící apartmán v 4poschoďové vile z roku 1927 ve francouzské koncesi, který ani nebudete chtít opustit!
c) Luxusní:
Langham Xintiandi: zde můžete hledět z obrovských oken sahajících od podlahy ke stropu na Nákupní centrum Xintiandi a pak se ponořit do dřevěné vany v japonském stylu.
Waldorf Astoria: nachází se v dřívějším exklusivním pánském klubu na nábřeží Bund a některé z předních apartmánů mají senzační výhled a atmosféru starého světa.
Urbn: první „uhlíkově neutrální“ hotel v Číně nacházející se v okrsku Jing'an má otevřený plán pokojů postavených z recyklovaných cihel a dřeva z francouzské koncese shikumen („dům s kamennou branou“).
Doprava
Z letiště: vysokorychlostní vlak Maglev (využívající magnetickou levitaci) dorazí z mezinárodního letiště Pudong na zastávku metra Longyang Road, trasa 2, za 8 minut. Odtud se můžete dopravit k dalším linkám metra. Mezinárodní letiště Hongqiao je spojeno s centrem Šanghaje linkami metra 2 a 10.
Metro: šanghajské metro je rychlé, efektivní a levné, snažte se však vyhnout dopravní špičce, kdy je přelidněné a nastupování a vystupování znamená jeden obrovský chaos. Pamatujte také na to, že metro končí jízdy už ve 22-23 hodin.
Taxi: taxi je levnou a skvělou alternativou poté, co metro večer zavře.