Dovolená na Filipínách
Filipíny naleznete v severovýchodní části Malajského souostroví. Tvoří je zhruba 7 100 ostrovů, z nichž je cca 4 300 nepojmenovaných a neobydlených. Hlavním městem Fipilín je Manila. Prvním a předchozím hlavním městem bylo v minulosti Cebu.
Filipíny byly až do roku 1898 španělskou kolonií, a jejich území kolonizovali jak Britové, Japonci, tak i Američané, což zanechalo velmi výraznou stopu na jazyku, zvyklostech a především na náboženství místních obyvatel. 80% obyvatelstva vyznává římskokatolické náboženství.
Filipíny nepatří k těm tradičním exotickým dovolenkovým destinacím, ale o to větší je jejich kouzlo zejména pro ty, kteří kromě krásných pláží mají rádi i poznávání fauny, flory a kultury.
Většina hornatých ostrovů je zde pokryta tropickými deštnými pralesy, a jsou sopečného původu. Nejvyšší horou Filipín je Mount Apo, která měří 2 954 metrů, a nachází se na ostrově Mindanao. Galathea Depth se nachází ve filipínském příkopu a je nejhlubším bodem v zemi a třetím nejhlubším na světě. Příkop se nachází ve filipínském moři. Nejdelší řekou Filipín je Cagayan v na severu ostrova Louzon.
Na Filipínách převládá vlhké tropické podnebí s celekm ustálenými průměrnými ročními teplotami od 25 do 28°C. Nejstudenější měsíc je zde leden a ten nejteplejší je květen. Ale pozor, i během suchého období vás může během dne zastihnout tropická přeháňka, která má silnou intenzitu, ale zas trvá jen několik minut, a během horkého dne je to příjemné osvěžení.
Rozlišujeme zde tři roční období:
- tag-init nebo tag-araw je horké období sucha nebo léto od března do května (ideální čas na návštěvu)
- tag-ulan je období dešťů od června do listopadu
- tag-lamig je chladné období sucha od prosince do února
Filipíny se nacházejí v tajfunové oblasti, a většina ostrovů trpí v období od července do října přívalovými dešti.
Pro vnitrostátní dopravu ostrovní republiky má podstatný význam hustá síť leteckých linek s více než 300 letišti a lodní spojení trajekty. Na Filipínách se nachází 9 mezinárodních letišť, a železniční síť je vybudována jen na ostrově Luzon. Silniční síť má zde přes 200 tisíc kilometrů, ale jen malá část je zpevněná. Ale i přesto všechno na ostrovech dobře funguje regionální autobusová doprava.
Teď vám dáme pár tipů, kde strávit na Filipínách dovolenou:
Ostrov Bohol
Typickým znakem ostrova Bohol jsou kuželové kopce, které nabývají v období sucha čokoládovou barvu, a proto se jim říká Chocolate Hills. Bohol je jeden z Visayských ostrovů, které se nachází v samém srdci Filipín. Tomuto ostrovu, velkému zhruba jako Malorka, přísluší místo ve filipínské historii. Zde byla v roce 1565 uzavřena první formální dohoda mezi obyvateli ostrova a španělským královstvím.
Pro dnešní místní lidi je ale ostrov Bohol především krajinou Čokoládových vrchů. Na rozlehlé plošině ve středu ostrova se k sobě tiskne celkem 1 268 strmých, pravidelných kopečků, jejichž vrcholy dosahují výšky od 30 do 100 metrů. Na první pohled vypadají jako obrovské krtince než jako skutečné dílo přírody. Mají tvar navzájem si podobných kuželů, a stojí v hloučku. Jejich návštěva a výstup na místní vyhlídku určitě stojí za návštěvu.
Ostrov Bohol je známý také jako domov Okála skákavého /opička/. Jedná se o nejmenšího primáta na světě, opičku, která je typická svýma velkýma očima, které jí velmi dobře slouží i ve tmě. Tato opička je noční živočich, který přes den odpočívá schoulený kolem větviček v hustém listí nebo jiném stinném úkrytu. Kromě velkých očí mají i velký ocas a silné stehenní svaly, aby mohli naplnit své jméno - skákavý. Okál je rychlý lovec, a jeho skoky měří až několik metrů. Živí se zejména hmyzem a drobnými plazy.
Na Boholu mají tito Okálové vytvořenou i samostatnou rezervaci The Philippine Tarsier Foundation. Je to proto, že jim hrozí vyhynutí, neboť postupná likvidace pralesů, jako přirozeného prostředí pro život, má za následek jejich úhyn. Vidět a za odborného dohledu mít i možnost chytit si tuto opičku /a zase pustit/ je neopakovatelným zážitkem, který můžete zažít jen na filipínském ostrově Bohol.
Ostrov Negros
Ostrov Negros je největším ostrovem Visayského souostroví, a celkově třetím největším ostrovem Filipín. Negros a region středních Filipín je obecně uznáván jako oblast s nejvyšší prioritou pro ochranu volně žijících zvířat, a to jak z hlediska počtu endemických druhů, tak i závažnosti ohrožení. Více než polovinu z kriticky ohrožených filipínských druhů na Filipínáchnaleznete právě zde. Místní fauna a flóra je na ostrově nádherná, návštěvu tohoto ostrova doporučujeme všem, které kromě ležení na pláži zajímá i příroda a fascinují je krásné scenérie.
Mezi oblíbená turistická místa na východní části ostrova patří vodopády Casaroro. Jejich krásu si zasloužíte překonáním schodů a procházkou podél říčky, dokud nedorazíte na místo, kde vodní tok překonává značný výškový rozdíl, a padá do nádherného jezírka. Pokud je vám horko, můžete se v jezírku zchladit. Skutečnou odměnou je i pohled na nádherný vodopád, který je uložený v panenské přírodě. Snadno se k vodopádu dostanete z města Dumaguete, od kterého je tento přírodní úkaz vzdálen pouhých 10 km.
rezervace ubytování zde