Dovolená na Filipínách - ostrov Luzon
Ostrov Luzon je největší a nejdůležitější ostrov souostroví, jak ekonomicky, tak politicky. Zbývající dva z hlavních tří ostrovů (ještě Visayas a Mindanao) zdaleka nedosahují důležitosti a významu Luzonu. Jedná se o skupinu ostrovů, která se skládá ze samotného ostrova Luzon, ze souostroví Batanes a Babuyan a z hlavních a odlehlejších jednotlivých ostrovů Catanduanes, Marinduque, Masbate, Romblon a Mindoro.
Luzon se rozkládá v severní části Filipín a patří k němu ještě celá řada přiléhajících ostrůvků, které se kolem nacházejí. Povrch je zde značně členitý, se spoustou zálivů, zejména v jižní části, kde ho omývá Suluské moře, západní stranu oplachuje moře Jihočínské a východu dominuje moře Filipínské.
Luzon je nejlidnatějším ze všech filipínských ostrovů a pyšní se i statusem nejlidnatějšího ostrova na světě. Kromě desetimilionové metropole Manily se zde nacházejí známé město Angeles s vibrujícím nočním životem a výborné treky můžete podniknout ve filipínských Kordilerách.
Ostrov je ohraničen Jihočínským mořem na západě, Filipínským mořem na východě a Luzonskou úžinou, skládající se z kanálů Babuyan a Balintang, na severu. Hlavní část ostrova má téměř obdélníkový tvar s dlouhým poloostrovem Bicol vyčnívajícím jihovýchodním směrem. Na Luzonu se rovněž nachází řada sopek, k nim patří Mayon v zálivu Albay, Taal a Pinatubo, která se proslavila svou obří erupcí v roce 1991.
Ostrov Luzon je osídlen několika etnolingvistickými skupinami: ilocano, pangasinense, kapampangan, tagalog, bicolano aj. Hlavními jazyky na Luzonu jsou tagalog, ilocano, kapampangan, bicol a pangasinense; kromě toho zde mnoho lidí hovoří také anglicky.
Užívání španělštiny jako oficiálního jazyka upadlo v důsledku americké okupace Filipín. Přestože se španělsky mezi běžnou populací téměř nemluví, dodnes španělštinu používají někteří starší lidé z důvodu tradice.
Díky nedávné imigraci jsou v městských oblastech přítomni také hinduisté, lidé moros a Číňané. Kromě toho zde žijí lidé španělského, amerického, japonského, korejského a indického (desi) původu a filipínští míšenci. Většina Američanů se usadila v Angeles City a Olongapo City z důvodu někdejší přítomnosti amerických vzdušných a námořních základen v centrálním Luzonu.
Převažujícím náboženstvím na ostrově je křesťanství (římskokatolické), přítomny jsou však rovněž domorodé tradice a rituály.
Kromě toho v metropoli Manile žijí komunity hinduistů, buddhistů a muslimů, a v dalších především městských oblastech díky imigrací také lidé moro a Číňané.
Ekonomika ostrova se soustřeďuje kolem metropole Manily s jejím hlavním ekonomickým a politickým centrem v oblasti Makati. Dalšími obchodními oblastmi je Ortigas a Bonifacio Global City. Průmysl se soustřeďuje v metropoli Manile a v jejím okolí, zatímco v dalších oblastech ostrova převládá zemědělství. Hlavní plodiny ostrova jsou rýže, banány, mango, kokosové ořechy, ananas a káva. Dalšími sektory je pak chov dobytka, turistika, důlní těžba a rybolov.
Na ostrově Luzonu se nachází hojnost turistických atrakcí. Mnohé provincie jsou vzdálené jen pár hodin jízdy od metropole a představují ideální víkendová útočiště.
Centrální část Luzonu - pro centrální část Luzonu je charakteristický plochý terén známý jako Centrální luzonská pláň, která je co do rozlohy největší na ostrově; má rozlohu přibližně 11 000 km² a je největším filipínským producentem rýže. Zavlažují ji dvě větší řeky, Cagayan na severu a Pampanga na jihu. Uprostřed pláně se zvedá osamělá hora Arayat.
Západní pobřeží centrálního Luzonu je ploché a pokračuje na východ až k pohoří Zambales, kde se nachází sopka Pinatubo, kterou proslavila její velká erupce roku 1991. Hory pokračují severním směrem až k moři, kde tvoří záliv Lingayen, a jižním směrem, kde přecházejí v poloostrov Bataan. Ten uzavírá Manilský záliv, jenž je přírodním přístavištěm považovaným pro svoji velikost a strategickou polohu za jeden z nejlepších přírodních přístavu ve východní Asii.
Pohoří Sierra Madre se táhne napříč západní částí centrálního Luzonu a pak se stáčí na jih na poloostrov Bicol.
Severní Luzon - v severní část ostrova se nachází horské středisko Baguio a také úžasné rýžové terasy Banaue přezdívané „osmý div světa”. Severní pobřeží lemují provincie La Union s klikatícími se plážemi a Pangasinan s úžasným Stem ostrovů. Najdete zde i mořskou rezervaci Tubataha a Vigan s barokními kostely, koňskými povozy a s „antilskými“ domy ve španělském stylu. Více informací naleznete zde.
Jihovýchodní Luzon - jihovýchodní části Luzonu dominuje poloostrov Bicol, hornatý úzký výběžek táhnoucí se asi 150 km jihovýchodním směrem od Tayabas Isthmus v provincii Quezon až k úžině San Bernardino u pobřeží provincie Sorsogon. V oblasti se nachází několik sopek, z nichž nejznámější je 2 460 m vysoký symetricky tvarovaný vulkán Mayon v provincii Albay. Pohoří Sierra Madre končí na jihu u provincie Quezon. Po krajině jsou rozesety výrazné hory, jako je Isarog a Iriga v provincii Camarines Sur a hora Bulusan v provincii Sorsogon.
Pobřeží poloostrova lemuje řada menších poloostrovů, zálivů a zátok, k nimž patří zálivy Lamon, San Miguel, Lagonoy, Ragay a Sorsogon.
Střední Luzon - je zasvěcen civilizaci, hlavnímu městu Manila a nádherným barokním kostelům a je to hlavní oblast pro pěstování rýže.
V zátoce Lingayen ve střední části Luzonu se nachází národní park Stovek ostrovů. Výchozím místem je Lucap. Malé pláže lemují vody s korály.Pláže však podle filipínských měřítek nepatří k nejlepším. Jedním z nejhezčích kostelů v této oblasti je bazilika Agoo přestavěná po zemětřesení v roce 1892
Jižní Luzon - patří divočině, jezerům a je poměrně hornatý a bohatý na sopky. Nejzvláštnější je díky svému tvaru sopka Mayon u města Legazpi na východě. Jižnímu Luzonu dominuje majestátní kužel Mayonu – filipínský symbol a jedna z nejhezčích sopek.
Severní části jižního Luzonu dominuje Laguna de Bay, největší jezero Filipín i celé jihovýchodní Asie. Má rozlohu 949 km² a voda z něj odtéká do Manilského zálivu (Manila Bay) prostřednictvím řeky Pasig, jedné z nejdůležitějších řek Filipín kvůli jejímu historickému významu a kvůli tomu, že protéká samotným centrem metropole Manily.
Od Laguna de Bay 20 km jihozápadním směrem se nachází jezero v kráteru sopky Taal, která je nejmenší sopkou Filipín. Okolí jezera vytváří vyvýšené pohoří Tagaytay, které bylo kdysi součástí obří prehistorické sopky pokrývající jižní část provincie Cavite, Tagaytay City a celou provincii Batangas.
Jižně od jezera Laguna Lake se tyčí dvě osamocené hory, Makiling v provincii Laguna a Banahaw, která je nejvyšší v oblasti CALABARZON.
Severní hory a údolí Cagayan - pro severozápadní část ostrova, která zahrnuje většinu oblasti Ilocos, je charakteristický plochý terén táhnoucí se od pobřeží na východ směrem k pohoří centrální Kordillery.
Filipínské Kordillery, které se nacházejí v severní až centrální části ostrova, pokrývá kombinace tropických borovicových lesů a horských pralesů a najdete zde rovněž nejvyšší vrchol ostrova, horu Pulag s výškou téměř 3 000 m. V pohoří pramení řeka Agno, která se vine od svahů hory Data, podél jižních Kordiller a pak vtéká na pláně Pangasinan.
Severovýchodní část Luzonu je především hornatá, kde Sierra Madre je nejdelším pohořím Filipín, a krajina se prudce zvedá jen pár kilometrů od pobřeží. Mezi Sierra Madre a centrálními Kordillerami se táhne rozsáhlé údolí Cagayan. Tato oblast, která je druhým největším producentem rýže a hlavním producentem obilí na Filipínách, slouží jako říční kotlina Cagayan, nejdelší řeky Filipín.
Podél jižního okraje centrálním Kordiller se táhne méně známé pohoří Caraballo. To tvoří spojnici mezi centrálními Kordillerami a Sierra Madre a odděluje údolí Cagayan od plání centrálního Luzonu.
Cestování po Luzonu:
Více informací zde
Angeles City:
Angeles City je město, které se rozkládá cca 80 kilometrů od Manily. Toto město se proslavilo výbuchem sopky Mt.Pinatubo v roce 1991. Láva ze sopky zalila i nedalekou vzdušnou základnu Clark. Dnes je město známé hlavně díky prostituci. Klubů k povyražení naleznete ve městě Angeles nespočet:-).
Sopka Mayon:
Je to dodnes celkem aktivní dáma, z které mají místní lidé hodně velký respekt. Sopka se ční do výšky 2 462 metrů na zálivem Albay. Je to jedna z nejaktivnějších sopek na Filipínách. Za posledních 500 let se zdokumentovalo víc jak 55 dost silných výbuchů. Sopka Mayon má hezký souměrný kuželovitý tvar. Řadí se mezi tzv. stratovulkány. Poprvé dala sopka o sobě vědět v roce 1616 a její erupce se opakují v celkem pravidelném rytmu. Erupce bývají doprovázeny mohutným chrlením lávy, která devastuje okolí.
Rýžová pole:
Ty jsou prý osmý div světa a naleznete je na severu Luzonu, kde se nalézá pohoří Centrální Kordillery a kde ční i druhá největší hory na Filipínách Mt. Pulog, která je 2 922m. n m. Pokud pojedete na rýžová pole z Manily, vyčleňte si na to celý den, neboť na Filipínách je vše pomalé a platí to i dvojnásob o dopravě. Musíte se dostat do města Banaue na severu Luzonu. Potom cca 15 minut z centra tohoto města směrem k vyhlídkovému bodu. A jste u rýžových polí.
Výhled na ně je neskutečně velkolepý, stejně jako historie vzniku. Terasy polí byly budovány zhruba dva tisíce let za pomocí velice primitivních nástrojů. Jejich stavitelé – domorodé kmeny ifugao, znali zákon vodní mechaniky a jiné vychytávky. Vznikl tak systém teras na pěstování rýže, které se rozkládají skoro po celém Luzonu. Od města Banaue je ale výhled na ně nejhezčí.
Kmen Ifugao žil dlouho v Luzonu izolován a tak si udržel svůj styl života. Celá stavba rýžových teras začala stavbou obrovské a mohutné zdi, která obkreslovala krajinu okolních kopců. V průběhu dalších let dosáhl celý komplex až ke štítům hor. Voda do polí byla přiváděna z poměrně velké vzdálenosti. Filipínská vláda, která dosáhla i pomoci UNESCO dotuje místní obyvatele, aby se toto dílo uchovalo i pro další generace.
Subic Bay:
Subic Bay je zátoka, která se nachází nedaleko bývalé základny sedmé americké flotily. V dnešní době je Subic Bay turisty velice oblíbená destinace s bary, hotely, kasiny a restauracemi. V hluboké zátoce leží 27 vraků lodí, ke kterým se velice často vydávají potápěči. K jiným aktivitám na zátoce patří např. rybaření, windsurfing, jachting a lodní lyžování. Ze Subic Bay je coby kamenem dohodil k další sopce Mt. Pinatubo, kterou byste neměli při návštěvě Filipín vynechat.
Na filipínském ostrově Luzon naleznete kromě hlavního města Manily i mnoho zajímavých míst jako jsou rýžová pole, sopka Mayon, Subic Bay nebo Angeles city.
Odlehlejší ostrovy
Za součást ostrovní skupiny Luzon je také považováno několik vzdálenějších ostrovů: největší z nich je ostrov Palawan, Mindoro, Masbate, Catanduanes, Marinduque, Romblon a Polillo.
Životní náklady
Pokud pojedete jako baťůžkář a nepoletíte s CK, budete asi chtít vědět Vaše předběžné životní náklady. Informace zde
Jak se dostat na Luzon
Nejprve se musíte dopravit do Manily two-wings.cz, potom bude nutné využít buď lodní dopravy nebo služeb leteckých společností Philippine Airlinesi, Cebu Pacific Air, Air Philippines nebo SeAir.
Ubytování na Luzonu:
Rezervovat ubytování si můžete na hotelscombined.cz
Rezervovat si můžete si můžete na booking.com
Obecné informace o Filipínách
Základní a praktické Informace zde
Informace o počasí:
Ohledně počasí zkuste sledovat nejlepší filipínské Meteo stránky zde