Čennai
Čennai (Chennai), metropole státu Tamilnádu (do roku 1996 oficiálně nazývaná Madrás), je vstupní branou do jižní Indie. Přestože je významným centrem v oblasti výroby, zdravotní péče a IT, daří se mu uchovat si prostornost, jakou postrádají jiná velká indická města. Čennai je rozsáhlá a rušná, přitom však konzervativní; má staré tradice a kulturu, která ještě neustoupila rostoucím cizím vlivům.
Historie
Čennai byla původně shlukem vesnic až do doby, než si ji v roce 1639 vybrali angličtí obchodníci z britské Východoindické společnosti pro své obchodní stanoviště. Britové zde vytvořili významné městské centrum a námořní základnu a ve 20. století se město stalo správním centrem. V nedávných letech dosáhla Čennai průmyslového rozmachu v celé řadě sektorů, a to díky příznivé infrastruktuře a dostatku místa ve městě.
Časové pásmo: UTC+5,30 hodiny; Čennai nemá letní čas.
Obyvatelstvo
V Čennaji žije asi 9 mil. lidí, takže se jedná o 5. největší město Indie (po Bombaji, Dillí, Kalkatě a Bengalúru).
Klima a počasí
V Čennaji je horké a vlhké klima, kde teploty v létě (konec května-začátek června) často dosahují 38–42 °C. Většina srážek spadne během severovýchodních monzunů, tj. od poloviny září do poloviny prosince, kdy mohou silné deště představovat problém. Teplota v zimě (od listopadu do února) poklesne na průměrných 24 °C, ne však pod 20 °C.
Letiště
Mezinárodní letiště Čennai se nachází 15 km jižně od centra města a má dobré dopravní spojení.
Doprava
Tříkolové autorikši představují nejjednodušší způsob cestování po městě, jízdné však bývá poměrně vysoké a jen vzácně se platí podle naměřené ujeté vzdálenosti. Cizincům bývají účtovány přehnané částky (i více jak dvojnásobně), takže byste měli počítat s velkým smlouváním, než zastoupíte. Taxíky v Čennaji bývají označovány jako „call taxis“ (tj. taxi na telefon): musíte si je objednat telefonicky předem, nemůžete je jen tak zastavit na ulici. Je dobré si takový taxík pronajat na celý den, než se vydáte na prohlídku památek, protože ty jsou rozmístěné daleko od sebe. Cestování autobusy bývá levné a spoje pokrývají většinu města. K dispozici je také místní vlakový spoj.
Co dělat a na co se podívat
Na rozdíl od jiných měst v Indii se Čennai nemůže chlubit žádnými proslulými památkami nebo turistickými atrakcemi. Je městem, které vyžaduje čas a úsilí, než ho skutečně poznáte a oceníte.
V blízkosti města se nacházejí dva zábavní parky: VGP Golden Beach a MGM Dizzee World. Významnou kulturní atrakcí je pětitýdenní hudební festival Madras Music Season konající se v prosinci a lednu. Také každoroční festival Pongal probíhá v lednu. Čennai však postrádá kosmopolitní noční život, jaký je známý z jiných indických měst.
Turistický okruh Čennai-Mahábalípuram- Kanchipuram bývá často označován jako Zlatý trojúhelník Tamilnádu.
Ubytování
Hotely v Čennaji jsou obecně levnější než ve městech, jako je Bombaj a Dillí: můžete zde získat ubytování v luxusním hotelu za méně než 200 USD za noc. Také hotely střední třídy nabízejí skvělou hodnotu. Vybrat si můžetenapříklad na portálech HotelsCombined.cz nebo Booking.com
Zdraví a bezpečnost
Čennai je relativně bezpečná destinace, kde se odehrává méně kriminality než ve většině ostatních velkých indických měst. Problémem jsou zde kapsáři a především žebrání: žebráci se zaměřují speciálně na cizince a mohou být poměrně agresivní. Nedávejte jim žádné peníze, protože tím byste jich přilákali k sobě celé houfy. Dalším problémem, na který byste měli pamatovat, je neukázněná doprava v Čennaji. Řidiči často jezdí nedisciplinovaně, takže při přecházení ulice musíte být velmi opatrní.
Protože je Čennai jedním z nejkonzervativnějších velkých měst v Indii, je důležité se oblékat způsobem, který to respektuje. Na pláži byste se měli vyhnout sporému nebo přiléhajícímu oblečení, a to ženy i muži. Nejvhodnější je lehké oblečení, které pokrývá paže a nohy.
Klima v Čennaji je nutné brát v úvahu s ohledem na zdraví, především v v létě a během monzunového období: při zdejších teplotách je potřeba dávat pozor na dehydrataci a další problémy spojené s horkem. Povodně během silných monzunových dešťů zase zvyšují nebezpečí bakteriálních nákaz, jako je leptospiróza, malárie a žloutenka, takže je potřeba navíc dodržovat monzunová opatření.
Tak jako všude v Indii je důležité nepít zdejší vodu a místo toho si koupit (všude dostupnou a levnou) balenou vodu.
Před cestou byste v každém případě měli navštívit svého lékaře a informovat na všechna potřebná očkování, opatření a léky.