Jak oslavit svátek Hólí v Indii
Nejbouřlivější hinduistický svátek Hólí představuje rozloučení se zimou a přivítání jara v celé duze barev. Slaví se převážně na severu Indie a oprávněně je známý jako Svátek barev: při hlučných oslavách provázejících poslední den Hólí vyrážejí děti i dospělí do ulic a házejí po sobě barevný prášek gulal. Kromě toho stříkají barevnou vodu z injekčních stříkaček, lijí ji z kbelíků a dávají do balonků, které pak házejí na ostatní lidi. Jedná se o povolenou anarchii, a coby návštěvník budete představovat speciální cíl, takže počítejte s tím, že na konci dne budete vypadat jako červené lepivé indické cukroví gulab jamun…
Úřady sice naléhají, aby se používaly přírodní barvy, které lze snadno odstranit a vyčistit, ale může se stát, že ještě po celé následující dny a týdny budete vypadat jako živý vzorník barev. Přestože Hólí trvá tři dny, většina aktivit a zájmu se soustřeďuje na poslední ztřeštěný den. Noc před ním se na hlavních křižovatkách ve městech zapalují obrovské ohně, na nichž se pálí figuríny démona Holiky, což má symbolizovat triumf dobra nad zlem. Ale jestli si budete myslet, že další den bude triumfovat dobro či zlo, bude záviset také na tom, kolik prášku gulal na Vás přistane…
Oslavy Hólí můžete sledovat na mnoha místech Indie. V Udajpuru pořádá královská rodina nákladnou oficiální slavnost v Městském paláci (City Palace), zatímco ve státě Uttarpradéš jsou města Mathura, Nandgaon, Vrindavan a Barsana spojena s narozením a dětstvím boha Krišna, čímž získávají oslavy Hólí zvláštní význam. V Nepálu je tento svátek znám jako Fagu a jedná se o zdrženlivou kombinaci indického Hólí a thajského svátku Songkran.
Ubytování v této oblasti najdete přes portál hotelscombined.cz nebo booking.com
Svátek zde spadá do pokročilého období sucha, kdy jsou největší horka, takže se kolem rozstřikuje voda jako připomínka chladných monzunů, které mají přijít. Stejně jako v Indii se rozhazuje barevný prášek a rozstřikuje barevná voda, především červená, a také zde se dostává cizincům zvláštní pozornosti.
O původu svátku Hólí toho není známo mnoho, ale odkazy na něj se datují už do doby kolem 3. stol. př. n. l..
Důležité skutečnosti: pokud chcete během Hólí zůstat nezabarvení, nejlepší bude zůstat celý den uvnitř budov. Pokud už půjdete ven, vezměte si na sebe staré oblečení, u kterého Vám nebude vadit, když se zabarví. Během Hólí se navíc tradičně ve velkém pije alkohol a konzumuje se bhang (výrobek z konopí). Ženy turistky byly nejednou osahávány intoxikovanými muži, a to především v turistických oblastech, proto indičtí úředníci ženám nedoporučují během svátku Hólí chodit samy ven. Vstupenky na královskou oficiální slavnost v Udajpuru můžete zakoupit v luxusním hotelu Shiv Niwas Palace Hotel.
Místní atrakce: v chrámu Kesava Deo v Mathuře spatříte kamennou desku, na které se prý před asi 3500 lety narodil Krišna. Udajpur je jedním z nejromantičtějších měst v Indii s lesknoucími se mramorovými paláci a modrými jezery. V nepálské metropoli Káthmándú pak znovu prožijete „Hippy stezku“ ve zdejší uličce Freak Street.
Místo: po celé severní Indii a Nepálu
Datum: v březnu, tři dny kolem úplňku
Úroveň účasti: 5 – počítejte s tím, že se bude házet barevný prášek a že jím budete posypaní
Rezervace letenek: two-wings.cz