Historie v moderním Soulu
Beton, sklo, ocel – to je běžná představa o Soulu v Jižní Koreji. A když k tomu připočtete škody, které ve městě způsobila Korejská válka v 50. letech a následná rychlá industrializace, není překvapením, že prvním, čeho si na jihokorejské metropoli všimnete, je její modernost.
I když se to zdá nepravděpodobné, existuje také jiný Soul než jen lesknoucí se věže mezinárodních firem. Tu a tam mezi nejnovější zástavbou najdete i místa, která ukrývají něco z 2000 let staré historie Koreje. V rušném až frenetickém velkoměstě pak tyto „kapsle“ historie a přírody nabízejí vítaný oddech od okolního rychlého tempa. Zde se dozvíte, kde je najdete.
Královské paláce
Když se dostanete za hlavní bránu a vzdálíte se od hlučných školních výprav, v bývalých královských palácích najdete pár úžasných klidných míst. Dvě nejzajímavější z nich jsou Gyeongbokgung a Changdeokgung, které v srdci starého Soulu je snadno najdete.
Gyeongbokgung byl formálním sídlem korejské dynastie Joseon, jejíž králové vládli po dobu pěti staletí, třebaže byl z velké části zbourán během japonské okupace v letech 1910 až 1945. Od 90. let však zde probíhá intenzivní rekonstrukce, která vrátila jeho masivním branám a velkému trůnnímu sálu dojem královského majestátu.
Až se dostanete za rozlehlé cvičiště, kde kdysi probíhalo střídání stráží, začne jiný příběh. V mezerách mezi různými budovami se tu nacházejí menší stavby s krásně malovanými okapy, tichými dvorky a s harmonickými zahradami, kde se dá sedět a rozjímat. Všímejte si přitom soch želv, které mají chránit severní stranu stavby před zlými duchy.
Na východ odtud leží Changdeokgung, který je však méně formální než Gyeongbokgung. Po staletí byl panovníkovým pracovním palácem a jeho asymetrický design kopíruje obrysy krajiny.
Nejatraktivnějším místem je zde však rozlehlá Tajná zahrada, královské útočiště postavené kolem čtyř roklí. Kdysi byla lidem zvenku nepřístupná a král se svými dvořany zde jedl, pil, skládal básně a meditoval o přírodě. Můžete se oddělit od nepovinné prohlídky s průvodcem a sami si zkusit složit sonet…
Insadong
Vzhledem k výkyvům v historii Koreje je úžasné, že si tato oblast uchovala tolik ze svého historického kouzla. Insadong, jižní ze dvou paláců, byl po staletí domovem bohatých vládních úředníků a později se stal místem specializovaným na historii. V době po Korejské válce zde byla oblíbená umělecká a kavárenská oblast a mnoho z této atmosféry stále prostupuje její klikatící se hlavní třídou Insadong-gil. Klid zde nebývá téměř nikdy a ulici velmi často zaplavují lidé obhlížejícími si galerie a obchody s řemeslnickými výrobky, anebo mířící do některé z kaváren, které jsou dnes spolu s kávou mezi Jihokorejci velmi populární. Přitom je však velmi dobře schůdná, lemují ji nízké budovy a protínají úzké vedlejší uličky.
Pokud si zde budete chtít dát zajímavé jídlo, vyzkoušejte moderní nabídku korejského jídla v restauraci Si Wha Dam. V této oblasti naleznete také buddhistický chrám Jogye-sa, Muzeum umění Kyung-In, tradiční čajovny a knihkupectví. Na úrovni ulice se nachází korejská kultura, avšak příjemně málo rušná.
Věž N Seoul Tower
Není žádná záruka, zda výhled z věže N Seoul Tower (237 m) na vrcholku hory Namsan bude čistý a jasný. Soul je velké město, takže má i svůj smog (který se sem navíc někdy dostává až z Číny). Když se však vzduch vyčistí, vyhlídce nelze nic vytknout. Protože věž stojí v centru Soulu, je z ní panoramatický výhled na město táhnoucí se do všech stran. Kromě toho odtud spatříte i jeho přírodní zajímavosti, jeho různé parky a tmavě zelené zarostlé kopce zaklíněné mezi převažujícími bílými obytnými bloky. Neměli byste vynechat ani Namsan Park obklopující věž. Jeho zeleným areálem mezi borovicemi a kolem květinových záhonů se vine 7 km pěších stezek. Kopcovitý park je vzdálen jen pár minut od moderních výškových budov s jejich ruchem, avšak dává pocit, že je nad tím vším.
Oblast Bukchon
Mezi královskými paláci a přitom méně komerční než Insadong je oblast Bukchon, pečlivě zakonzervovaná coby archiv korejské historie. Zapomeňte však na velkolepé královské paláce – co zde najdete, jsou tradiční stavby hanok s hrázděnými stěnami a zahnutou střechou obkládanou taškami.
Velká většina těchto domů zmizela při modernizaci Soulu, v této čtvrti však byly zachovány a představují velkolepé a harmonické nahlédnutí do minulosti města. V Bukchonu není až tolik možností nakupování, spíše se hodí projít se nahoru a dolů svažujícími se uličkami a přitom obdivovat skvěle udržované tradiční stavby.
Pak si odpočiňte u čaje v některé z tradičních čajoven, anebo si vlastnoručně vyzkoušejte tradiční řemesla v Kulturním centru Bukchon či v Muzeu Gahoe. A pokud dáváte přednost kávě, zastavte se v moderní kavárně a restaruaci Garage 107 (na 30-2 Gahoe-dong).
Cheong-gye-cheon
Tento pozoruhodný lineární park je asi nejpůsobivějším prvkem moderního Soulu. Říčka Cheong-gye-cheong byla stále víc a víc znečištěná přitom, jak se město rozrůstalo, až ji v poválečném desetiletí zakryli vyvýšenou dálnicí (podle hesla „sejde z očí, sejde z mysli“). Avšak na počátku 21. století, možná při představě, že umělé materiály města potřebují protiváhu v přírodě, se představitelé města rozhodli říčku odkrýt.
Bylo potřeba mnoho plánování a práce, avšak výsledkem je nečekaně atraktivní vodní tok lemovaný stezkami, zahradami a uměleckými díly, který se nachází 6 km východně od centrálního náměstí Cheong-gye-cheon Stream Plaza. Všichni ho zde milují a je běžné vidět zaměstnance z okolních budov, jak tráví přestávku na jeho břehu, což je vítaný únik z jejich kanceláří.
A pokud jste turista, není nad uklidňující a inspirující procházku podél říčky Cheong-gye-cheon, podél vody tekoucí pod úrovní ulice, zatímco mohutné moderní věže Soulu shlíží dolů její na opěrné stěny.
Je to kus obnovené přírody v srdci supermoderního velkoměsta a připomínka, že bude vždy potřeba zachovat místo pro poklady minulosti.