Nakupování v severo thajském Chiang Mai
Mlžným oparem zahalené vrcholky hor staré kulturní provincie Chiang Mai lákají odedávna turisty, aby toto jižní předhůří Himalájí prozkoumali.
Návštěvníci, které sem obvykle přilákají pověsti o slonech a džungli plné lián, bývají příjemně překvapení Chiang Mai, které je uvolněným kulturním velkoměstem.
Dále zde bývají návštěvníci udiveni hrdými menšinovými kmeny, které žijí ve vysoko položených horských údolích a snaží si udržet si svou etnickou nezávislost. Dalším lákadlem tohoto severothajského města bylo a je nakupování.
Chiang Mai se rozprostírá na jedné z největších křižovatek Asie na jižním výběžku Hedvábné cesty, takže představuje odedávna obchodní a kulturní spojnici mezi místy na sever a na západ odtud, v dnešní Číně, Laosu a Barmě.
Dávné obchodní karavany přivážely opium, hedvábí i stavební dříví. Dnešní známý Noční bazar v Chiang Mai leží na dohled od původních obchodních sdružení, která do oblasti dovážela hedvábí, opium, čaj, sušené ovoce, výrobky z lakovaného dřeva, pižmo, poníky, muly, zlato, měď, bavlnu, jedlá ptačí hnízda, betelové oříšky, tabák, slonovinu… a mnoho dalších.
Abyste mohli co nejlépe nakoupit, je důležité dorazit do Chiang Mai ještě před víkendem. Jak začíná víkend, místní prodejci mizí z ulic poté, co je vyzdobili lákavou barevnou přehlídkou místních uměleckých a řemeslných výrobků, módy a šperků, až bude Vaše kreditní karta prosit o milost (místní však karty neberou).
Počkejte si na Nedělní uliční trh, kde najdete nadprůměrně kvalitní výrobky a zboží s notnou dávkou místní kultury. Pověstný Nedělní trh je zároveň připomínkou potulné obchodní tradice starých čínských karavan.
Když vyrazíte brzy ráno, uvidíte, jak prodavači vybalují své nadité balíky a úhledně aranžují přehlídku svého zboží.
První prodej večera bývá někdy následován krátkým rituálem modlitby v naději, že dnes bude následovat více než jen obchod.
Mnohé z výrobků se ručně vyrábějí v okolí Chiang Mai, a to včetně bavlněných šátků, kožených sandálů a výrobků z vyřezávaného dřeva.
Na trhu naleznete také spoustu krásných etnických šperků, nebarvených bavlněných triček, ekologických plátěných tašek a dalších hippie propriet.
Až při nákupech v ulicích Chiang Mai dostanete hlad, v chrámech podél cesty, které hostí i stánky s jídlem, dostanete aromatická jídla severothajské kuchyně a další lákadla vytahující peníze z Vašich kapes. Poblíž areálu Wat Chedi Luang na Th Phra Pokklao se podívejte po keramických mísách se směsí kôw soy.
Po setmění nabízí město zase jiné atrakce: pouliční hudebníci si vyhradí místa na pěší zóně a zpívají davu staré hity i hudební novinky.
Až budete z nakupování unavení, obsaďte si jednu z masážních židlí, kde odpočívají natažení další zákazníci.
Až všechno ostatní zavře, rozsvítí se Noční bazar. Nenajdete zde nic nového ohromujícího. Vyhněte se stánkům stojícím podél silnice a vejděte rovnou do prodejních budov za nimi, kde najdete spoustu stolů se starožitnostmi a s ručními řemeslnými výrobky.
Přes ulici se nachází Galare Night Bazaar, kde je k dostání luxusní oblečení a doplňky do domu, a také Galare Food Centre s malými restauracemi.
Tržiště Anusan je méně stísněné a zaplňují ho prodavači pletených čepic, tvarovaných mýdel a dalších domácích výrobků.
Hlouběji v tržišti pak najdete Anusan Food Centre s jídlem. Kvalita ani ceny zde nejsou tak působivé jako především lákadlo obrovského výběru zboží.
Oproti Nedělnímu uličnímu trhu si Anusan získává pověst autentičtějších místních výrobků a menší komerčnosti. To je však trochu přehnané, protože většina prodavačů působí na obou trzích zároveň.
Avšak atmosféra místa s jeho stříbrnictvími a se starými dámami zabalenými v thajském hedvábí dává pocit návratu v čase.
Jedna rada nakonec: když budete cestovat do Chiang Mai, vezměte si jedno prázdné zavazadlo navíc a pamatujte na dobrého cestovního delegáta, protože se může stát, že nakoupíte tolik suvenýrů, že by jimi šlo vybavit celý dům. Berte to jako varování!