Navštívili jsme jeskyně v Thajsku
Hluboko v džungli Krabi a přístupná pouze lodí se nachází jeskyně Phi Hua, domov nejrozsáhlejší thajské sbírky starověkého skalního umění.
Pronikli jsme hustou džunglí, propluli podzemními řekami a prolezli spoře osvětlenou jeskyní. Vše na setkání s panem Liningem. Přesto ho stále nemohu najít v této komoře, i když třímám baterku.
"Rohy, má rohy," říká mi můj thajský průvodce a drží si ukazováčky na temeni hlavy jako vizuální pomůcku.
Průvodce přesně ví, kde se pan Lining skrývá. Již dříve ho představil mnoha návštěvníkům. Takže nakonec mé opuštěné pátrání ukončí přesným paprskem pochodně. Nepolapitelný muž byl těsně nad námi, usazený na stěně jeskyně.
Vědci, kteří ho objevili a pojmenovali, se domnívají, že je starý 2 000 až 5 000 let, spolu se zbytkem starověkých lidí a zvířat zobrazených v jeskyni Phi Hua. Tato pozoruhodná galerie skalního umění, ukrytá mezi mangrovovými lesy a vápencovými vrcholy Krabi, je zásadní pro thajskou historii.
Thajsko má mnoho slavných jeskynních systémů, v neposlední řadě Tham Luang v Chiang Rai, který je světově proslulý díky záchraně fotbalového týmu v roce 2018. Phi Hua, jednomu z nejdůležitějších archeologických nalezišť v zemi, je však věnována malá pozornost. Tuto jeskyni, do které se lze dostat pouze lodí, zdobí více než 200 pravěkých maleb. Vědci věří, že jsou důkazem, že společnost zde existovala již před 3000 lety před naším letopočtem, což z ní činí jednu z nejstarších civilizací v Thajsku.
Vybledlý nápis u vchodu do Phi Hua říká, že se zde nachází největší thajská sbírka starověkého skalního umění. To z něj dělá mimořádné místo. Navzdory tomu je zcela odstraněn z turistické stezky Krabi, které dominují pláže, výlety po ostrovech a lezení po skalách. Rockové umění bohužel není hlavním lákadlem.
Jen velmi málo lidí slyšelo o Murujuze, největší světové sbírce skalního umění, kterou vědci zbožňují, ale turisty a obyvatele WA ji ignorují. Phi Hua však pravděpodobně těží ze svého nízkého profilu. Křehké archeologické naleziště by nereagovalo dobře na přívaly turistů. Je dostatečně vzdálený od letovisek na Krabi a strašidel batůžkářů, aby zůstal v anonymitě.
Při cestování může cesta někam často představovat velkou část zábavy. To je jistě případ Phi Hua.
Moje oblíbené filmy, když jsem vyrůstal, byly franšízy Indiana Jonese. Kdysi jsem se pokoušel napodobit dobrodružství titulárního hlavního hrdiny a pomocí klacku jsem se prosekal keři na zahradě mého australského domova.
Cesta do Phi Hua odemkla v mém mozku něco, co mě vrátilo do těch bezstarostných dnů. Byl to radostný pocit, který se výrazně lišil od úžasu stát na vrcholku hory, plavat na nedotčené pláži nebo vychutnávat jídlo s michelinskou hvězdičkou.
Pocítil jsem závrať, když má loď s dlouhým ocasem odplouvala z vratkého dřevěného mola pod vrcholky zahalenými džunglí a hemžícími se divokou zvěří. K tomuto molu hluboko v národním parku Than Bok Khorani to byla hodina jízdy z Ao Nang, než jsme ušli 2 km podél řeky Tha Pring. Všude kolem nás byla nespoutaná, neobydlená, neuvěřitelná krajina.
Druhá komnata je obzvláště velkolepá – vysoká a široká, z okenních otvorů na jejím východním konci vykukuje zeleň. Kdyby to nebylo místo pro pravěké malby, stále by to stálo za návštěvu. Umění rozptýlené v této jeskyni není vizuálně poutavé, většinou je menší než 50 cm na délku a silně vybledlé kvůli obrovskému plynutí času.
Jejich význam je však obrovský. Phi Hua byla objevena až v 50. letech 20. století. Když to v roce 1979 poprvé studovalo thajské vládní oddělení výtvarných umění, našlo obrazy a lidské kostry z prehistorických dob. Spolu s lidmi a zvířaty toto umění zobrazovalo lodě a rybářské sítě a odhalovalo, jak se zde starověká civilizace živila až před 5000 lety.
Zatímco cestovní ruch je nyní králem v Krabi, mnoho místních obyvatel se stále živí vytahováním úlovků z řek a oceánů. Tímto způsobem zůstávají spojeni s lidmi, kteří dokumentovali jejich starověký svět na zdech Phi Hua. Pravěcí malíři svou fantazií a dovedností osvětlili temný prostor a vytvořili fenomenální podzemní uměleckou galerii.
Neviš kde se ubytovat a najít nejvýhodnější ceny?
Na internetu je nepřeberné množství lepších či horších stránek, kde hledat různé ubytování. Zde jsme pro vás vybrali tři nejlepší weby, kde začít s hledáním.
Booking
Jako první a nejjednodušší možnost je hledat ubytování na těch nejlepší stránkách – Booking.com. V jejich databázi najdete nejvíce sta hotelů, apartmánů, penzionů a hostelů po celém světě. Vše můžete filtrovat podle různých parametrů. Stránky jsou kompletně v češtině a poskytují 24/7 klientskou telefonní podporu v českém jazyce.
Hotelscombined
Hotelscombined.com Je srovnávač ubytování, kde můžete porovnat všechny ceny za stejný hotel na jednom místě. Občas se ceny za stejný pokoj mohou velmi lišit a zde to můžete krásně odhalit.
Agoda
Agoda.com je jedním z největších poskytovatelů ubytování na světě. Nabízí možnost rezervovat si hotel na spoustě skvělých míst po celém světě za výhodné ceny!
Sháníš radu na cestu?
Jak se dostat z letiště, jaký je limit zavazadel, co vidět v destinaci nebo kde se ideálně ubytovat?
Toto a mnohem více najdeš v našich cestopisech:
průvodce destinacemi
průvodce letišti
průvodce aerolinkami
rady a tipy na cestu