Navštivte chrám Wat Rong Khun v Thajsku
Pokud si myslíte, že byste se nikde jako na nebi necítili, no, asi vám budeme oponovat. Všude kam se podíváte, uvidíte zářivě bílou, která vám bude oči přímo tahat.
Ptáte se, kde takové místo je? Tak vězte, že v Thajsku. Pokud byste i tak nebyli překvapeni, a řekli byste si „to je toho“, tak až vejdete do interiéru, úžasem oněmíte.
Mnoho turistů z celého světa jezdí do chrámu Wat Rong Khun obdivovat dokonalost thajské architektury.
Když se na chrám Wat Rong Khun mezi turisty znám jako Bílý chrám, podíváte z dálky, vidíte klasický honosný buddhistický chrám, který se nachází zhruba 13 kilometrů od města Chiang Rai v Thajsku, a od jiných se na první pohled velmi neliší.
Když ale přistoupíte blíže, zjistíte, že to co se vám z dálky zdálo jako stavba z dávné historie, je ve skutečnosti moderní provedení uměleckého propojení buddhismu s aktuální kulturou.
O toto netradiční dílo se postaral thajský národní umělec Chalermchai Kositpipat. S nápadem a konceptem přišel kolem roku 1997, ale chrám se mu podařilo dostavět až o téměř 20 let později.
Proč je právě tento chrám takový populární? To zjistí všichni hned po příchodu k chrámu. Nejedná se totiž o obyčejný buddhistický chrám plný tradičních předmětů a thajských dekorací. Zde se autor a majitel posunul více k potřebám turistů.
Celá výzdoba tohoto chrámu v sobě propojuje moderní motivy s tradičními buddhistickými prvky. Uvidíte zde, jak z podzemí pod můstkem k nebi tahají ruce, které chtějí dosáhnout nirvánu, dopravní kužely jsou zde ozdobeny lebkami, vnitřní stěny chrámů jsou vyzdobeny freskami, na kterých se objevují Superman, Spiderman, Batman a jiní. Také zde uvidíte scény zobrazující katastrofické události, které ničily planetu Zemi.
No a uprostřed tohoto chaosu a scény ničení se zlatými květy kolem sedí bílý Buddha před ještě větším Buddhou, který je obklopen andělskými božstvy plovoucí v nebeském království. Také zde uvidíte např. vstup na můstek, a tedy i do chrámu, který střeží složité sochy démonů, které jsou ozbrojeny meči.
Ale když je tento chrám velice netradičního vzhledu, tak je to pořád buddhistický chrám, který je určen na modlení, rozjímání a meditaci. Pokud se pozorně zadíváte, tak uvidíte, že i prvky jak moderní nebo tradiční, vždy vyobrazují souboj zla s dobrem.
Další úrovní, s kterou autor pracoval, je rozeznávání hodnot. Proto je chrám zářivě bílý. Upozorňuje totiž na Buddhovu čistotu. Zrcadla zde zase odrážejí světlo a tedy i Buddhovu moudrost do celého světa a vesmíru.
Bohužel je chrám v dnešní době částečně uzavřen (rekonstrukce) – zemětřesení. Rekonstrukce bude trvat cca dva roky, a tak se jistě máme potom na co opět těšit. Pokud se ale budete chtít k chrámu přece jen vydat, můžete i vnější fasády jsou nádherné.