Thajské pobřeží Andaman
Thajské pobřeží Andaman je zemí superlativ: najdete zde nejvyšší krasové formace, nejdelší pláže, nejměkčí písek a nejmodřejší moře. Kromě toho u pobřeží spatří nadšenci do potápění ty nejúžasnější podmořské výjevy.
O něco jižněji se na moři vznáší největší ostrov Phuket, ráj požitků, který Vám poskytne náznak toho, co přijde.
Charakteristické skalní věže z vápence porostlého džunglí dosáhnou svého vrcholu v Krabi - krása Ko Phi-Phi Donu předčí i ta nejvyšší očekávání. V Railay mohou lezci vnímat scenérii a přitom se houpat jako ozdoby na vánočním stromku.
Národní park Khao Sok, i když je úředně součástí provincie Surat Thani, leží mnohem blíže k Andamanskému moři a charakterizuje ho klasická andamanská krajina, rozeklané útesy mířící přímo k nebi.
Khao Sok je svěží vlhká džungle a součást nejstaršího deštného pralesa na světě, kde se ve změti popínavých lián prohánějí hadi, opice a tygři.
Kousek přes vodu se nachází Khao Lak, kde hlavní lákadlo představují plavby s potápěním, při kterém můžete prozkoumávat úžasná souostroví Similan a Surin. Z oblastí, které byly nejhůř poškozeny tsunami v roce 2004, utrpěla právě oblast kolem Khao Lak nejvíce.
Na sever od Khao Lak asi 60 km od pobřeží leží pětice ostrovů tvořících Národní park souostroví Surin vzdálený pouhých 5 km od barmské námořní hranice.
Tyto nádherné tyčící se ostrovy ze žuly se vyznačují zdravým pralesem, spoustou pláží s bílým pískem v krytých zátokách a skalnatými výběžky vyčnívajícími do oceánu.
Čistá voda umožňuje úžasný podmořský život a viditelnost pod vodou až do 35 m. Chráněné vody ostrova přitahují mořské tuláky, kteří zde žijí ve vesnici na pobřeží v monzunovém období od května do listopadu.
Phuket, cestovními kancelářemi nazývaný Perla Andamanu, je prvoplánovým místem pro zábavu na slunci. Je zde možnost hlubinného potápění, luxusních obědů i lenošení na lákavých plážích.
Na jižní straně leží Ao Phang-Nga, kde více jak 40 hrbatých vápencových hor tvoří dramatickou hranici mezi zemí a mořem. Vzhledu místa využili filmaři při natáčení bondovky „Muž se zlatou zbraní“ jako tropického doupěte padoucha.
Ve vnitrozemí zatím fantastická vápencová skaliska vrcholí u Railay, které představuje nejlepší pralesní tělocvičnu pro všechny nadšené horolezce.
Nejúžasnější příklad zdejší dramatické scenérie se však nachází na ostrovech Phi Phi Don a Phi Phi Leh. Jediný pohled na fantastické pohádkové hřebeny a útesy změní surovce v básníky a skeptiky ve věřící.
Ko Phi-Phi je součástí Národního mořského parku Ko Phi-Phi Don, který zahrnuje také vedlejší neobydlení ostrov Ko Phi-Phi Leh.
Leh je z ostrovů Phi Phi menší a zanedbanější a jeho zaoblené tyčící se útesy pronikají krystalicky čistou vodou a úžasnými korály. Uvnitř ostrova se nacházejí dvě laguny a Viking Cave, které je největším hnízdištěm asijských ptáků salangana.
Ko Lanta, dlouhá, štíhlá a celá blond, je sexy sousedkou Krabi. Je relativně plochá ve srovnání s krasovými formacemi u svých sousedů, takže můžete ostrov snadno projet na motorce. Ko Lanta, celým názvem Ko Lanta Yai, je největší z 52 ostrovů v souostroví chráněném Národním mořským parkem Ko Lanta.
Poslední ze spících obrů leží kolem Trangu v blízkosti malajských hranic. Charakteristické vysoké vápencové věže se zde už začínají snižovat, ale ještě pobřeží poznamenají pár antropomorfními strukturami.
Trang je teritoriem místních mořských tuláků, kteří zde nahazují udice mezi nejkrásnějšími korály. Toto tiché útočiště je zatím nejlépe střeženým tajemstvím Andamanu.