Abú Dhabí
Metropole Spojených arabských emirátů byla vždy konzervativnější než sousední Dubaj, ale co Abú Dhabí (Abú Zabí) postrádá na atraktivitě, to si vynahrazuje v oblasti kultury. To však neznamená, že by místu konání nejdražší Grand Prix světa byla neznámá okázalost a lesk. Město se může chlubit spoustou zářících nákupních center, hotelů a nočních klubů, které se vyrovnají těm v Dubaji. Město a emirát Abú Dhabí má také rádo vše ve velkém stylu a sbírání rekordů: je to nejen technický div v podobě mrakodrapu Capital Gate („Brána metropole“, což je budova s největším sklonem na světě), ale i tematický park Ferarri World s nejrychlejší horskou dráhou na světě. Také se zde rychle uchytily řetězce mezinárodních hotelů, jako je Westin, Rocco Forte a Hyatt.
Dalším fantastickým počinem v emirátu je ostrov Saadiyat, který byl ještě před pár lety neobydlenou pustinou. Dnes je zaplněný resorty a plážovými kluby, kam míří na bílé písečné pláže milovníci slunce z Abú Dhabí. Na ostrově se nachází také další působivá nová stavba, kulturní okrsek, který zahrnuje nově otevřené muzeum umění Louvre Abu Dhabbi, navržené francouzským architektem Jeanem Nouvelem. Blízkovýchodní verze Guggenheimova muzea s tisíci díly moderního umění bude brzy následovat.
Abú Dhabí však neznamená jen proměnu petrodolarů v budovy a zábavní centra, jako je ostrov Yas, kde se nachází Grand Prix. V centru metropole se nacházejí nejkrásnější mešity v Zálivu, a také maličké staré město a pár zaprášených domů, které naznačují minulost Abú Dhabí coby obchodního stanoviště v poušti.
Působivá nábřežní třída s plážemi vhodnými pro celou rodinu a s dlouhou promenádou rovněž stojí za návštěvu, i když ani zde neuniknete známkám ropných peněz. Stojí tu např. exkluzivní a mimořádně drahý Emirates Palace Hotel, kde můžete spatřit např. zlaté prodejní automaty a cappuccino zdobené zlatými vločkami. Abú Dhabí sice může ve srovnání s Dubají být poměrně umírněné, přesto si neodpustí trochu luxusu a okázalosti.
Ubytování v Abú Dhabí můžete najít na portálech HotelsCombined.cz nebo Booking.com
Cestování do Abú Dhabí:
Letecky
British Airways a Etihad Airways nabízejí přímé lety z Velké Británie do Abú Dhabí, zatímco Etihad Airways poskytuje přímé lety z USA. Také aerolinie KLM, Lufthansa a Qatar Airways patří k přepravcům, kteří obsluhují město. Ceny letů jsou různé a nejvyšší bývají na počátku léta, kdy mnoho lidí opouští Abú Dhabí, a pak na podzim, kdy se zde koná mnoho atraktivních akcí.
Doba letu: z Londýna - 7 hodin, z New Yorku 13 hodin, z Los Angeles 16 hodin, Toronta 13 hodin, ze Sydney 14 hodin 30 minut
Mezinárodní letiště Abú Dhabí (AUH), nachází se 30 km východně od centra Abú Dhabí
Po silnici
V posledních letech došlo k výraznému zlepšení silniční sítě v Abú Dhabí a v jeho okolí, čímž se vylepšila plynulost dopravy.
V zemi se jezdí po pravé straně a povolená rychlost bývá obvykle 60 km/h v zastavěných oblastech, 120 km/h na hlavních silnicích a 140 km/h na dálnicích. Je nutné ji dodržovat, protože tresty za překročení rychlosti jsou tvrdé a přísně vymáhané. Dopravní kamery se nacházejí na většině hlavních silnic a překročení povolené rychlosti o více jak 20 km/h může vést až k týdnu vězení a zabavení auta na měsíc. Za žádných okolností nesmíte odejít z místa dopravní nehody nebo hýbat vozidlem před příjezdem policie, protože to by byl delikt. V SAE nulová tolerance k alkoholu za volantem.
Trasy: tři hlavní silnice vedoucí do/z emirátu (Khaleej Al Arabi, Sheikh Rashid Al Maktoum Street a Salam Street) splývají do jedné dálnice, která spoujuje město s letištěm. Jen málo ulic v Abú Dhabí je pojmenováno, takže je třeba znát nejbližší významný bod/stavbu.
Doba jízdy: z Dubaje 1 hodina 30 minut, z Al Ajnu 1 hodina 50 minut
Autobusy: společnost Dubai Bus provozuje pravidelné autobusové spojené mezi emiráty z Abú Dhabí do Dubaje; z Dubaje jezdí autobusové spojení do Maskatu v Ománu.
Vlakem:
Právě probíhá stavba nové železniční sítě, která má poskytovat nákladní i osobní spojení v rámci SAE, a později i do sousedních zemí. Novou síť bude spravovat společnost Etihad Rail, v současnosti však nejsou v provozu žádné osobní spoje.
Hlavní atrakce Abú Dhabí:
- Abu Dhabbi Corniche – nábřežní třída
- Ferrari World Abu Dhabbi – krytý tematický park
- kulturní okrsek Saadiyat
- Velká mešita šejka Zajda
- Qasr Al Hosn – „Bílá pevnost“
- Rub' al Khali („Prázdná čtvrt´“) – poušť jižně od Abú Dhabí
- ostrov Sir Bani Yas s Arabským přírodním parkem (zoo)
- Yas Waterworld - akvapark
- historická vesnice – rekonstrukce tradičního beduínského tábora
- Zayed Heritage Centre – muzeum šejka Zajda