Dubaj
Dubaj s mrakodrapy lemujícími dálnici šejka Zajda, řadou obřích nákupních center a miliardovými stavbami ostrovů u pobřeží může působit jako chrám petrodolarů, pokud zde však strávíte víc než jen pár dní, také poznáte, že město má mnohem více podob.
Dubaj má také svoji starou část, z níž většina leží kolem čtvrtí Al Satwa, Deira a přístavu Port Rashid; hemží se životem a stojí zde nejstarší budova města, britská pevnost ze 17. století.
Právě zde poznáte chuť „staré Arábie“ v podobě tradičních lodí abra, které obsluhují záliv, a rušných tržišť (souk) s kořením a zlatem, která se během let změnila jen nepatrně. Čtvrtě Al Satwa a nedaleká Al Karama jsou skutečným tavicím kotlíkem národů, kde žijí spousty indických a pákistánských přistěhovalců, ale také lidí z Libanonu a Sýrie.
Díky tomu se zde snadno můžete dobře a levně najíst, ať už si dáte na tržišti kompletní libanonský kebab a chuťovky mezze nebo navštívíte pákistánskou restauraci Ravi’s vybavenou umakartovými stoly, která se stala oblíbeným podnikem přistěhovalců.
Přistěhovalci přitom městu dominují: většina lidí ze Západu je shromážděna v luxusní pobřežní čtvrti Marina, na atraktivních Palmových ostrovech nebo ve zbrusu novém centru Dubaje. Tam se také tyčí nejznámější stavba Dubaje, obří mrakodrap Burdž Chalífa, a neméně obrovské nákupní centrum Dubai Mall. Okrsek leží dál od pobřeží a je plný moderních hotelů.
Opět u dálnice šejka Zajda (Sheikh Zayed Road) nedaleko letiště se nachází NC Wafi Mall, chrám nakupování s egyptskou tématikou, který je zřejmě nejkrásnější kvůli luxusnímu souku umístěnému pod ním. Dále na jih leží nákupní centra Mall of the Emirates a Ibn Battuta Mall, která jsou rovněž obrovská a prodávají vše od značkového oblečení až po pronikavý arabský parfém oudh.
Nezůstaňte však pouze u obchodů a nakupování. Město se rovněž může chlubit nádhernými plážemi a na okrajích pozoruhodnou pouštní scenérií, kde se kdysi pohybovali beduíni.
Cestování do Dubaje
Letecky
Aerolinie British Airways, Emirates, Qantas, Royal Brunei a Virgin Atlantic nabízejí přímé lety z Velké Británie do Dubaje. Pokud byste cestovali z USA, přímé lety nabízí aerolinie Emirates. K hlavní sezóně letů patří doba školního pololetí, Vánoc (pro lety v obou směrech) a červenec (lety ven ze země), zatímco nejlepší ceny bývají v době mimo hlavní sezónu, jako je doba ramadánu a nejteplejší měsíce (od června do září).
Doba letu: z Londýna 7 hodin, z New Yorku 12 hodin 30 minut, z Los Angeles 15 hodin 50 minut, z Toronta 12 hodin 45 minut, ze Sydney 14 hodin 15 minut;
Mezinárodní letiště Dubaj (DXB); leží 4 km jihovýchodně od Dubaje
Po silnici
Autem:
Spojené arabské emiráty se mohou chlubit výbornou sítí prvotřídních silnic, které spojují významná města a vesnice, včetně mnohaproudové dálnice mezi Dubají a Abú Dhabí. V SAE se jezdí po pravé straně. Povolená rychlost bývá jasně vyznačena na dopravních značkách a obvykle to bývá 60 km/h v zastavěných oblastech, 120 km/h na hlavních silnicích a 140 km/h na dálnicích. Dávejte pozor na četné kamery, které Vás vyfotí, pokud překročíte povolenou rychlost! Některé menší dopravní přestupky vedou pouze k pokutě na místě. Policie se však musí volat ke každé dopravní nehodě, i sebemenší, a její účastníci musí zůstat na místě i se svými vozidly.
Pro řízení v Dubaji je nutné mít platný mezinárodní řidičský průkaz, národní řidičský průkaz (tj. vydaný v ČR, SR apod.) a cestovní pas. Návštěvníci z mnoha evropských, severoamerických a asijských zemí mohou získat dočasný místní řidičský průkaz, pokud nemají mezinárodní řidičský průkaz; k tomu je potřeba mít svůj platný řidičský průkaz, cestovní pas a dvě fotografie.
Řidiči musí mít nejméně 18 let a pojištění třetí strany je povinné. Další informace Vám může poskytnout Arabská automobilová asociace.
Trasy: silnice E11 vede přes Dubaj z Abú Dhabí na západě a pokračuje východním směrem do města Rás al-Chajma nedaleko hranic Ománu. Silnice E88 spojuje Dubaj a město Šardžá a E66 spojuje emirát Dubaj a město Al Ajn. Nejrychlejší trasa z města Fudžajra je po silnici E84.
Doba cesty: z Al Ajnu 1 hodina 20 minut, z Abú Dhabí 1 hodina 50 minut, z Maskatu 4 hodiny.
Autobusy:
Autobusy do Maskatu (Omán) odjíždí a parkoviště u Leteckého centra (Airline Centre) na Al-Maktoum Road, Deira. Jízdenku si můžete koupit u řidiče nebo v Leteckém centru. Autobusová nádraží Gold Souk Bus Station u Al-Khor Street a Al-Ghubaiba Bus Station na Al-Ghubaiba Road jsou hlavními stanovišti pro odjezdy místních a meziměstských spojů. Další info Vám můžete poskytnout Dubaj na stránkách http://www.dm.gov.ae.
Společnost Dubai Bus provozuje pravidelné autobusové spojené mezi emiráty z Abú Dhabí do Dubaje.
Vlakem
Právě probíhá stavba nové železniční sítě, která má poskytovat nákladní i osobní spojení v rámci SAE, a později i do sousedních zemí. Novou síť bude spravovat společnost Etihad Rail, v současnosti však nejsou v provozu žádné osobní spoje.
Lodí
Dubajské přístavy Jebel Ali Port a Port Rashid leží 30 km od centra města. Přístaviště osobních lodí (Dubai Cruise Terminal) v Port Rashid slouží turistům, kteří sem připlují po moři.
Trajekty
Trajektové spojení z Šardžá míří do přístavů v Íránu, jejich použití se však turistům nedoporučuje a plavební řády bývají nepravidelné. Předloženy byly plány na další rozvoj komplexní regionální trajektové dopravy, v současnosti jsou ale odloženy.
Doprava do města: taxi představuje nejlepší způsob, jak se dostat do města; přístaviště osobních lodí má vlastní stanoviště taxi a provozuje bezplatnou kyvadlovou dopravu do nedalekých nákupních center.
Některé atrakce Dubaje:
- Burdž Chalífa – v současnosti nejvyšší mrakodrap světa
- Burdž al-Arab („Plachetnice“) – luxusní hotel
- Dubai Creek – záliv
- Muzeum Dubaje
- mešita Jumeirah
- Aquaventure – venkovní akvapark
- Bastakiya – historická čtvrť
- Galerie Isabelle van den Eynde
- Heritage and Diving Villages – komplex tradiční vesnice
- Dubai Fountain – jezero s řadou vodních prvků
- Palmové ostrovy a Svět – umělé ostrovy