Dubaj jak ho neznáte
Nekonečné duny, minimální vegetace a velbloudi, tak si většina z nás představuje Dubaj. Málokdo ale ví, že zde může najít i tučňáky, aquaparky nebo nekonečné růžové záhony.
Dubaj v posledních desetiletích neúnavně dokazuje, že patří k zemím neomezených možností, kde nic není nemožné. A tak přední dubajští inženýři přišli s návrhem využívat pro zavlažování odsolenou mořskou vodu. Díky tomu zde mohly vzniknout profesionální golfové greeny, rekordy lámající botanické zahrady i sjezdovky.
Běh v poušti
Pokud máte rádi jogging, nemusíte se svého hobby vzdávat ani při návštěvě dubajského emirátu. A nemluvíme jen o rekreačním běhání kolem vašeho dovolenkového resortu. Pro ty s lepší kondičkou je zde i fungující běžecký okruh, který kromě vynikajících podmínek pro běžce všech levelů organizuje i šest závodů ročně.
Hřiště a greeny
Ačkoliv by to málokdo čekal, v emirátu je již více než 20 golfových hřišť, a to nejen písčitých na trénování odpalů z tzv.. "Bunkrů". Jak prozrazuje manažer agronomie golfového resortu Jumeirah, na zavlažování využívají ošetřenou odpadní vodu: "Expertní systém dodává přesné množství vody v závislosti na topografii daného území, směru větru a půdních podmínkách." Ceny za vstup do jednotlivých resortů se pohybují od 360 dirhamů.
45 milionů květů
Starat se ve vysokých vedrech o jakoukoli zahradu, to chce pořádnou snahu. Představte si navíc, že v plném rozkvětu se snažíte udržet 45 milionů květin v poušti. To se překvapivě daří, 7-hektarové atrakci zahradě Dubai Miracle Garden. Různorodé druhy květin uspořádány v netypických geometrických a uměleckých tvarech si už vysloužily i několik rekordních záznamů, Nachází se zde i nejdelší stěna květů (800 metrů), největší pyramida a největší hodiny z květů. Dospělí zaplatí za vstup cca 20 dirhamů.
Tobogany
Nejen Dubaj, ale celé Spojené arabské emiráty se dnes pyšní obrovskými vodními parky, byť před pár desetiletími by byl nápad klouzat se v poušti po vodě považován za blábol. Přímo v Dubaji se můžete jít pobavit do Wild Wadi či Aquaventure, Abú Dhabí vám zase nabídne Dreamland a Yas Waterworld. Všechny aquaparka využívají odsolenou mořskou vodu, a čerpadla s takovou silou, že vodu ženou až rychlostí 80 km / h, což i z "líné" řeky umí udělat pořádnou divočinu.
Tučňáci a sníh
Ačkoli to zní jakkoliv, tak v Dubaji si přijdou na své i milovníci sněhu. Mall of the Emirates, který byl otevřen v roce 2006, zastřešuje na ploše 25 tisíc metrů čtverečních pět indoorových sjezdovek, nechybí zde ani lanovka a vlek. Dvouhodinový skipas stojí cca 200 dirhamů, celodenní 300 dirhamů. Tato velká chladnička udržuje denní teplotu těsně pod bodem mrazu, a noční klesá asi na -6 ° C. Velké sněhové děla ale nepřipravují pouze dokonalý umělý sníh, starají se i o vytvoření prostředí pro 20 tučňáků, kteří zde našli domov.
Ptačí divočina
Pouze pár mil od neúnavně pulzujícího srdce moderního Dubaje je ptačí rezervace Ras al Khor, která je domovem přes 50 tisícům ptáků z 67 druhů. V solných lagunách zavlažovaných z dubajské zátoky se zabydleli brodiví ptáci jako např. volavka, kolpík a plameňák. Nechybí zde ani dravci, kteří rezervaci dodávají atmosféru skutečné divočiny. Vstup do areálu je volný.