Základní a praktické informace Austrálie
Austrálie láká turisty i filmové tvůrce svou velice rozmanitou krajinou. Od pustého vnitrozemí, přes náhorní plošiny a bujné tasmánské lesy až po deštné lesy a korálové útesy.
Rozloha: 7 686 848 km2
Státní zřízení: konstituční monarchie federativního typu
Časové pásmo: Česko +8 / +10 hod.
Hlavní město: Canberra
Měna: australský dolar (AUD)
Jazyky: anglický
Náboženství: katolické, anglikánské
Kód země: 61
Elektřina: napětí: 240/250 V AC 50 cyklů, typ zástrčky: 3 ploché kolíky, kulaté - cestovatelé budou potřebovat adaptér.
Podnebí:
Od tropického, monzunového až k mírně chladnému, velké oblasti mají subtropické či mírně teplé podnebí, většina centrální části je suchá a horká. Léto (prosinec až únor) může být neuvěřitelně horké, ale dá se velmi dobře strávit na pláži. Směrem na sever je letní období dešťů velmi vlhké, moře je plné jedovatých medúz. V zimě (červen - srpen) se dá lyžovat v provinciích Nový Jižní Wales, Victoria a někdy i v Tasmánii. Na jaře a na podzim je počasí příjemné.
Kreditní karty:
Mezi hlavní, které Vám v Austrálii příjmou patří: Mastercard, Visa, Bankcard, JCB a American Express.
Cestovní šeky:
Cestovní šeky v zahraniční měně můžete vyměnit ve většině bank nebo velkých hotelích. Mějte ale na paměti, že poplatky za tuto transakci mohou být vysoké.
Státní svátky:
- 1. Ledna - Nový rok
- 26. Ledna - Den Austrálie (namísto v neděli 26. Ledna)
- 3. Dubna - Velký pátek
- 6. Dubna - Velikonoční pondělí
- 25. Dubna - Den armádních sborů Austrálie a Nového Zélandu
- 25. Prosince - Vánoce
- 26. Prosince - Druhý svátek vánoční
Otevírací doby:
Banky:
Pondělí až čtvrtek: 09.30 - 16.00 hodin
Pátek: 09.30 - 17.00 hodin
Úřady:
Pondělí až pátek: 09.00 - 17.00 hodin
Pošty:
Pondělí až pátek: 09.00 - 17.00 hodin
Obchody:
Pondělí až čtvrtek: 09.00 - 17.00 hodin
Pátek: 09.00 - 21.00 hodin
Sobota: 09.00 - 17.00 hodin
Muzea:
Ve většině částí Austrálie jsou muzea obvykle otevřena Po - Ne: od 10.00 - 17.00 hodin. Pozor, muzea zůstávají zavřená na Velký pátek a Boží Hod Vánoční a přes některé další státní svátky.
Důležitá telefonní čísla:
- policie-tísňové volání - 000
- záchranná služba - 000
- hasiči - 000
Internet:
Internet je v Austrálii dostupný skoroř všude, včetně nejmenších vnitrozemských měst, ta mají většinou alespoň jednu internetovou kavárnu. V turistických destinacíchnajdete celé ulice internetových kaváren.
Pasy, víza:
Na cestu do Austrálie musí mít občané ČR cestovní pas ČR, platný minimálně 6 měsíců od plánovaného data odjezdu z Austrálie, a platné australské vízum.
Telefonní automaty:
Telefonní automaty, v Austrálii jsou většinou provozované společností Telstra. Automaty mají barvu červenou, zelenou, zlatou nebo modrou. Z červených telefonů můžete volat jen ve vnitrozemí. Modré, zelené a zlaté automaty mohou být použity pro mezinárodní hovory. Některé z automatů přijímají mince, některé přijímají telefonní karty a některé dokonce přijímají obojí.
Telefonní karty si můžete zakoupit v trafikách, supermarketech a lékárnách. Hodnota tel. karty je 5, 10 a 20 AUD.
Musíte vidět:
Queensland - velký bariérový útes (Great Barrier Reef), 2000 km dlouhý, 71 korálových ostrovů, 350 druhů korálů, stovky druhů ryb. Deštný prales, osady Aboriginal.
Brisbane - přístavní město ve východní Austrálii, hlavní město členského státu Queensland, leží na Zlatém pobřeží (Gold Coast), s písčitými plážemi a rušným nočním životem. Na Whitsunday Islands si můžete pronajmout jachtu. Na severu státu leží deštný prales Daintree, který je součástí světového přírodního dědictví. V regionu Black Marlin můžete pozorovat krokodýly a lovit exotické ryby.
Nový Jižní Wales - město Sydney s monumentální budovou Opery, velkými parky a nádhernou okolní přírodou.
Tasmánie - koloniální architektura, Národní park na západě ostrova.
Victoria - Výlety po řece Murray na kolesovém parníku. Vinařská oblast Grampian a místa připomínající řádění dávných zbojnických band. Kosmopolitní město Melbourne, ve kterém se konají závody Formule 1., univerzitní a kulturní centrum země.
Jižní Austrálie - Region Barossa a městečko Coober Pedy jsou proslulými nalezišti opálů. Velká Viktoriina poušť atraktivní pouštní oblast Flinders Ranges. Pobřeží poloostrovů Eyre a Yorke je jako stvořené pro surfování a rybolov.
Západní Austrálie - Perth - město na Labutí řece, bílé písečné pláže jen několik minut od centra města. Fermantle, strategický přístav. Monkey Mia - delfinárium, Národní park, lesy, divoké pláže, místní víno a památky spojené se zlatou horečkou.
Severní teritorium - Kakadu National Park je součástí světového přírodního dědictví. Zde se nachází rudý skalní útvar Ayers Rock, kde domorodci dosud pořádají své náboženské obřady. Zajímavé je pobřeží poloostrovů Arnhem Land a York.
Bezpečnostní rizika:
Austrálie se považuje za relativně bezpečnou zemi. Ani v jednom ze států Austrálie není omezeno cestování. Ve větších městech hlídkují policisté a na vesnicích vždy najdete alespoň jednoho strážníka. Samozřejmě musíte také dodržovat určité bezpečnostní opatření. Doporučujeme nenosit u sebe větší peněžní částky, cennosti, doklady a důležité dokumenty si uschovejte například v hotelovém sejfu. Je dobré si pořídit fotokopie pasu a dalších dokumentů, pro případ ztráty nebo krádeže.
Zdravotnictví:
Soukromé zařízení poskytují lepší servis, ale kvalita ošetření je stejná jako ve veřejných nemocnicích. Bez místní zdravotní karty pojištění, dokonce i v případě placení v hotovosti, je hospitalizace problematická. Zubní ošetření je možné pouze soukromé. Je kvalitní a platí se v hotovosti. Mezi Českou republikou a Austrálií neexistuje vzájemná dohoda o bezplatném ošetření, proto je nezbytné, abyste si před cestou uzavřeli pojištění léčebných výloh.
Očkování:
Očkování se při vstupu na území Austrálie a Nového Zélandu nevyžaduje, ale je třeba počítat s případným nákazou nebezpečnými druhy chřipky, výskytem žloutenky a alergickými reakcemi na štípnutí hmyzem. Zvlášť nebezpečné je pokousání jedovatými pavouky a hady, které v případě, kdy se zraněnému nepodá sérum, může vést k úmrtí. V nekontrolovaných částech pobřeží hrozí napadení žraloky a jedovatými medúzami (jelly fish).
Jak se dostat do Austrálie:
Letadlem:
Tím, že z Evropy do Austrálie trvá cesta letadlem 22 - 30 hodin, jinak než letecky je nemyslitelné se tam dostat. Vždy si cenovou nabídku na letenky pečlivě projděte, protože se mezi nima mohou vyskytnozt celkem velké cenové rozdíly. Čeští turisté mohou využít služeb leteckých společností Air New Zealand nebo British Airways, které mají mezipřistání v Londýně.
Doprava v Austrálii:
Letecky:
Austrálie je ohromně velká, s obrovskými vzdálenostmi, více než 80% návštěvníků využívá leteckou dopravu. Největší leteckou společností je Quantas, její nízkonákladovou pobočkou je Jetstar. Největším konkurentem, létajícím po celé zemi je společnost Virgin Blue. Jednotlivé společnosti poskytují na vnitrostátních linkách široký systém slev, včetně slev naslepo, nebo zlevněné letenky koupené prostřednictvím internetu.
Autobusem:
V zemi je několik společností orientujúcich se na dálkové autobusové linky. Jediným skutečně národním dopravcem je Greyhound Australia. Autobusy jsou komfortní, ale cesty mezi jednotlivými většími městy trvají velmi dlouho.
Autem:
Mnozí turisté si společně auta kupují nebo půjčují. Auto je poměrně výhodným dopravním prostředkem, pokud se často nekazí. Maximální povolená rychlost je 60 km/h v obci, 100 – 110 km/h na dálnici. Jezdí se zde vlevo a musíte být připoutáni jinak Vás čeká velká pokuta.
Vlakem:
vlakové tratě spojují největší australská města. Vlakem cestuje méně návštěvníků, často je nejpomalejším způsobem dopravy, též je poměrně drahý (i když je komfortnější, hlavně při nočních cestách).
Kontaktní české úřady v Austrálii:
Více informací zde
Dějiny:
Kontinent osídlovali paleolitičtí lovci z jihovýchodní Asie, přicházející přes Novou Guineu, asi před 35 000 lety. První Evropané, kteří zkoumali pobřeží severní Austrálie, byly Nizozemci (1606). V roce 1770 na východním pobřeží kontinentu přistál James Cook a vyhlásil ho za Anglické území. Původně byl kontinent nazvaný Nové Holandsko, teprve od 19. století se začalo používat pojmenování Austrálie (tz Jižní zem).
V r. 1788 byla nedaleko dnešního Sydney založena trestanecká kolonie jako první stálá evropská osada; do poloviny 19. stol. byla kolonizována většina Austrálie. V letech 1900 - 1901 bylo šest dosud samostatných kolonií (Nový Jižní Wales, Queensland, Jižní Austrálie, Victoria, Západní Austrálie a Tasmánie) spojeno do federace (Australský svaz). V roce 1911 bylo připojeno Severní teritorium (dosud nemá statut svazového státu).
Austrálie se po boku Velké Británie účastnila první i druhé světové války a získala v Tichomoří řadu mandátních území (Papua-Nová Guinea a další.) Od roku 1931 je Austrálie samostatná, zachovala si však členství v Commonwealthu. Hlavou státu je britská královna, kterou zastupuje generální guvernér.