Záhadné Uluru
V Austrálii nenajdete tajemnější místo. Obrovský monolit Uluru se tyčí uprostřed vyprahlé australské pustiny, přitahuje k sobě déšť a podle domorodců je místem, kde duchové bdí nad dušemi živých. Výstup na posvátný vrchol sice není oficiálně zakázán, ale nosí prý smůlu. A navíc je pořádně nebezpečný.
Cedule upozorňující turisty na to, že se procházejí po posvátném území Anangu, by se po desetikilometrovém obvodu Uluru daly spočítat na stovky. Člověk by podle nich neměl opustit chodník, neměl by se dotýkat vybraných míst a měl by být co nejvíc potichu. Nejposvátnější místa jsou dokonce "natvrdo" oplocené a je u nich striktní zákaz focení.
Samotný výstup na plošinu, která je ve výšce 348 metrů nad okolní planinou, sice zakázán není, ale pokud se na cestu vydáte s domorodým průvodcem, bude vás od vašeho úmyslu odrazovat. Duchové, kteří na vrcholu Uluru žijí, nesmějí být totiž rušeni.
A snahy domorodců jsou v tomto směru hodně úspěšné.Zatímco ještě před pár lety absolvovalo cestu na vrchol sedm z deseti turistů, kteří k Uluru dorazili, dnes se jen čtyři lidé z deseti nenechají odradit vyprávěním o temných silách a smůle, která se na vás přilepí, pokud se nahoru vydáte, nebo pokud si domů jako suvenýr vezmete odlupující se kousek skály.
Svou roli v tom ale hraje i fakt, že výstup na horu je poměrně nebezpečný, a zemřelo při něm již několik desítek lidí. Nejenže za mokra je pískovcový povrch velmi kluzký, ale ve čtyřiceti pěti stupňovém horku také několik turistů zemřelo na infarkt. Nejznámější přírodní symbol Austrálie má v tomto ohledu pořádný mínus.
A zároveň přitahuje i milovníky konspiračních teorií. V souvislosti s Uluru se například hovoří o mimozemských civilizacích, o tom, že jde o kus spadlé komety, že se v jeho okolí záhadně ztrácejí turisté, a že Anangu zde ve skutečnosti střeží vstup do ohromného podzemního města.
Vědci ale velkou část těchto teorií vyvracejí. Uluru vzniklo přirozenými horotvornými pochody asi před 600 miliony let a odhaduje se, že nad zemský povrch vyčnívá zhruba jen jedna desetina celkového objemu. Monolit je podle nich "zavrtán " až do hloubky pěti kilometrů. Ale i to, co vyčnívá nad povrchem, je kolosální.
Vrcholová plošina je 348 metrů nad okolní krajinou, rozměry jsou 3,6 a 2,4 kilometru. Procházka po obvodu tak není v místním parném létě žádný med - je totiž dlouhá zhruba deset kilometrů.
Ideální dobou, kdy se k Uluru vydat, je úsvit nebo západ slunce. Tehdy totiž skalní kolos hraje všemi barvami - ještě před východem je našedlý, pak se zabarví do růžova, tmavě fialové, která projde přes tmavě červenou do oranžové. Turisté zde cvakají fotoaparáty a prodejci suvenýrů nestíhají inkasovat.
The Rock, jak skále říkají samotní místní lidé, je ohromným tahákem a ceny výletů a ubytování v "blízkosti" jsou velmi vysoké. Na špici tohoto žebříčku se drží "kemp" Longitude 131 °, který tvoří luxusní chatky a stany v blízkosti monolitu.
Východ slunce se tu dá pozorovat přímo z postele přes prosklenou stěnu, západ zas třeba od večeře, kterou zaměstnanci připraví v poušti kousek od střediska. Dovolit si podobný zážitek ale může málokdo - noc zde totiž stojí zamilovanou dvojici v přepočtu 1 600 eur.