Nedobytný hrad Pernštejn
Majestátní pevnost Pernštejn leží v Jihomoravském kraji, na východě Českomoravské vrchoviny. Pyšní se i unikátním erbem. Je to bezpochyby hrad, který utkví v lidských vzpomínkách navěky. Ne nadarmo patří Pernštejn, který byl postaven v 13. století, k historickým perlám českého národa.
Překročení vstupní hradní brány má zázračnou moc. Pohled na mramorový "Medvědí hrad" s arkýři - výstupky vyčnívající z průčelí hradu využívány pro zvětšení vnitřního prostoru ve vyšších patrech, a působivou skalní kompozicí vás přenese o několik století zpět, zasvětí do slavných dob hradu, života jeho bohatých panovníků a nakonec prozradí mnoho hradních pověr.
Nejzajímavější z nich je příběh o překrásné komorné Elišce, která místo modliteb trávila čas česáním svých nádherných vlasů. Na svou bezbožnost doplatila tak, že její duše nenašla věčný klid a bloudí po hradních chodbách. Do dnešních dob se ale s duchem nebohé Elišky nikdo nesetkal. Nevěříte?
Pak vám nezbývá, jen přesvědčit se na vlastní kůži. Ač o existenci hříšné krásky svědčí pouze zrcadlo, které je umístěno v jedné z hradních místností a stará legenda, patří příběh o komorní Elišce k oblíbeným. Neodpustíme si dobrou radu - pokud nechcete ztratit svou krásu a půvab, Eliščina zrcadlu se vyhněte.
Co můžete na Pernštejnu vidět?
Hrad je umístěn na skále v zajetí lesů, jejichž šum je neodmyslitelnou součástí života na hradě již stovky let. Vnitřek hradu podává podrobné svědectví o jeho postupném vývoji. Strohé místnosti jsou vzpomínkou na začátky osídlení hradu.
Luxusní interiér je znakem pohodlnosti, ale i bystré mysli hradních pánů. Nese se v duchu pozdní gotiky a renesance. Díky pokrokovosti Pernštejn obsahuje i řadu prvků z dob baroka, rokoka, klasicismu a romantismu.
Knihovna s tisíci svazky je jednou z unikátních sbírek knih v České republice i střední Evropě. Hradní kaple, spojována se zmiňovanou legendou o Elišce byla útočištěm těch, kteří prožívali krušné chvíle. Při návštěvě hradu určitě navštivte zajímavou hodinovou věž, kochejte se restaurování nástěnnými malbami a honosným nábytkem z různých období.
Panská sídla měli nejen své kouzlo, ale i temnou stránku. Žádný hrad se neobešel bez hrůzostrašné hladomorny, která byla výstrahou pro rebely i ničemy. Najdete ji i na Pernštejnu, a při pomyšlení na středověké mučení vám naskočí husí kůže po zádech.
Slavné období hradu nejsou jen hlasy minulosti, protože Pernštejn byl dějištěm mnoha známých filmových pohádek i v nedávném období.
Chcete vědět, jak žila středověká šlechta? Zajímají vás detaily z každodenního života panovníků hradu? Pak jste si vybrali správně. Na Pernštejnu máte možnost nahlédnout do kuchyňky s netradičně malou pecí, kde se chystali panské jídla.
Bude vám dopřáno obdivovat petrolejové lustry se složitým způsobem fungování nebo přemýšlet nad kouzlem spánku v zámeckých ložnicích. Mimochodem, dozvíte se, proč panovníkům stačily malé resp. krátké postele, jakým způsobem udržovali teplo v ložnicích během zimních měsíců, a chránili se proti nepříjemnému hmyzu. Při poslechu výkladu o středověké hygieně si uvědomíte vzácnost dnešních toalet.
Ačkoli hygiena nebyla silnou stránkou Pernštejnů, jejich ozdobou byl bystrý um. Díky jejich vynalézavosti se Pernštejn pyšní do dnešních dob přívlastkem "nedobytný". Pro své nepřátele měli majitelé hradu připravena řadu nepříjemných překvapení.
Mnozí z nich si pamatují hradní příkop s padacím mostem a tajnou místností, odkud směřovaly dobře mířené výstřely strážců hradu. Pravotočivé úzké schodiště působí na první pohled nevinně. Pravdou je, že v minulosti bylo postrachem pro nepřátele a výbornou obrannou strategií vlastníků hradu.