Toulky po Moravskoslezských Beskydech
Pokud přemýšlíte nad tím, že byste si v létě užili tuzemskou dovolenou, nemusíte uvažovat jen nad klasickými destinacemi typu Praha nebo Karlovy Vary. Můžete se vybrat do Moravskoslezských Beskyd a uvidíte, že nebudete litovat.
Ať už jste rodina, zamilovaný pár, nebo parta lidí bažící po řádném "couru", každý si v Beskydech najde to své. Tyto hory totiž své klenoty střeží až do dnešních dob.
Za návštěvu jistě stojí např. horský hraniční přechod na Bumbálce (Makov - Horní Bečva), kde se potom po sestupu z hřebene do doliny dostanete do "nekonečné" vesnice Bečva, která se dělí na Horní, Prostřední a Dolní.
Právě v Prostřední Bečvě by bylo osudovou chybou, kdybyste neodbočili směrem na Pustevny. Po výjezdu na masiv vrchu Radhošť (jezdí sem i příměstská autobusová doprava) se vám totiž naskytne hned několik skvostů. Prvním, který vám udeří do očí, budou krásně dřevěné domky původní lidové architektury. Ty se stávají stále atraktivnějším lákadlem pro přijíždějící turisty. Samozřejmě, že se dostanete i dovnitř, jsou totiž předělané podle možností na restaurace a penziónky.
Druhý skvost najdete po krátké procházce směrem na vrch Radhošť. Je jím socha pohanského boha úrody Radegasta, s býčí hlavou, rohem hojnosti, kachnou a valašskými prcky. Radegast na Radhošti ale není originálem. Je to žulová kopie, která lépe odolává náročným změnám počasí během roku. Nemusíte se ale bát, originál sochy najdete nedaleko, a to ve Frenštátě pod Radhoštěm, do kterého se z Pusteven můžete svézt i lanovkou.
Se sochou Radegasta se pojí i legenda, která říká, že modlu tohoto pohanského boha nechali svalit soluňští bratři Konstantin a Metoděj, když v 9. století na Radhošť údajně zavítali. Modla má být ale do dnešních dob ukrytá v útrobách horského masivu - v Radhošťském podzemí. Vzácné návštěvě křesťanských učenců je zasvěcena i dřevěná kaple přímo na zmíněném vrchu. V bezprostřední blízkosti kaple se nachází i sousoší těchto soluňských bratří. Samozřejmě, kdekoli se budete nacházet, čeká na vás množství nádherných výhledů po okolní krajině. Pokud se rozjedete na Pustevny 5.-6. července zažijete mimo krásných výhledů na okolí i starodávnou pouť.
Po sestupu z Radhoště určitě nezapomeňte navštívit správní centrum oblasti - Rožnov pod Radhoštěm. Toto v minulosti čistě dřevěné město totiž nabízí zejména jeden unikát - Valašské muzeum v přírodě. Je to největší a nejstarší skanzen svého druhu ve střední Evropě. Pokud máte malé děti, určitě vás potěší fakt, že přes léto to v tomto muzeu opravdu žije. V areálu je funkční mlýn, pila, lidé zde chovají dobytek a pracují na polích aj. Navíc, každý víkend se zde konají mnohé doprovodné akce, které potěší nejen děti, ale i dospělé.
Několik drobností na závěr:
- lidé jsou v tomto kraji opravdu srdeční
- pokud půjdete na čundr, bát se nemusíte, kempy zde najdete
- značení na turistických stezkách je opravdu na kvalitní úrovni
- najdou se i cyklostezky, též s kvalitním značením
- vyplatí se po cestě domů navštívit i sousední dolinu a vesničky Velké Karlovice, Karolinka, Nový Hrozenkov
- právě z Nového Hrozenkova se dostanete (i autem) na hřeben Javorníků, kde váš výlet můžete zakončit na krásné horské chatě Kohutka; na přelomu května a června se zde každoročně koná bezmezně valašení, během kterého se utužují velmi dobré vztahy lidí z obou úpatí Javorníků.