Kam se v Alžírsku vydat
Alžírsko je největší země na africkém kontinentu s rozmanitou krajinou a může návštěvníkům nabídnout opravdu mnoho. Cesta z Evropy není dlouhá, ale rozdíly mezi oběma kontinenty jsou ihned patrné, což má pro turisty své kouzlo a dává pocit dobrodružství. V Alžírsku se nachází mnoho krásných měst s klikatícími se uličkami a s úžasnou architekturou, středozemní pobřeží, svěže zelená krajina a římské ruiny, které mohou směle soupeřit s těmi v jiných zemích.
Hlavní atrakcí země je však oblast Sahary s nekonečným pískem a tajemnými městy, která upoutají představivost i nejzkušenějších cestovatelů.
Přes to všechno se však objevují doporučení, že země není pro cestování bezpečná a že některé oblasti jsou nepřístupné. Většina Alžířanů ale turisty nadšeně vítá a ráda sdílí svůj způsob života. V každém případě by si měli cestovatelé nejprve udělat pečlivý průzkum, zjistit si aktuální situaci a doporučení, aby byli obeznámeni s tím, jaká pravidla při cestě uplatňovat. Zde se podíváme na turisticky nejzajímavější místa v Alžírsku.
Alžír
Alžír je hlavní město Alžírska a má odhadem 3 500 000 obyvatel. Založeno bylo osmanskými Turky a oplývá historií a krásnou architekturou.
Nejstarší část Casbah je tvořena bludištěm uliček, kterým prochází větší ulice podobající se pestrým řekám. Za průzkum stojí také Dar Hassan Pacha, kdysi nejokázalejší sídlo ve městě. Budova je od roku 2005 v renovaci, a proto bohužel není přístupná návštěvníkům. Město Alžír nabízí turistům ze Západu ostrý a přitom krásný kontrast a pozoruhodný pohled do minulosti, současnosti i budoucnosti Alžírska.
Atakor
Planina Atakor nacházející se v Národním parku Ahaggar je obtížně přístupná, pokud nemáte vlastní vozidlo, stojí však za vynaložené úsilí a nepohodlí.
Krajina je vyprahlá, rudo-hnědá a tyčí se v ní drsné strmé vrcholky. Terén vypadá jako ze sci-fi filmu a pohled na něj jen tak nezapomenete. Hlavní atrakcí planiny je vrchol Assekrem, což v řeči Tuaregů znamená „konec světa“: příhodné jméno při pohledu z vrcholu na drsnou skalnatou krajinu kolem...
Tamanrasset
Tamanrasset (někdy nazýván zkráceně „Tam“) je moderní a rušné město, které naleznete, když pojedete přes Alžírsko na jih směrem k Nigeru. Najdete zde vše, co můžete očekávat od moderního města, jako je řada obchodů, restaurací, bank a zařízení pro návštěvníky. Město představuje skvělou základu pro poznávání Národního parku Ahaggar, a přitom si uchová pohodlí a je dobře vybavené.
Z více důvodů však město není v současnosti považováno za bezpečné a je možné je navštívit pouze s plně organizovaným výletem (zájezdem). Při příjezdu do města je pak nutné předložit doklad o organizovaném výletu s průvodcem. I když je to v současnosti požadavek, výhodou je, že se tím zlepšuje bezpečnost návštěvníků, navíc jsou výlety často spojeny vyhlídkovou projížďkou v terénním vozidle 4×4.
Oran
Oran je druhé největší a nejvýznamnější město Alžírska, rušný přístav s vlastním charakterem a krásou. Je atrakcí sám o sobě a nachází se zde historické budovy a spousta věcí k objevování, např. krásné mešity Casbah a Le Theatre. Nabídka krásné architektury je možná nejlepší ze všech měst v Alžírsku. Oran je také skvělé místo pro hloubkové potápění, ochutnání alžírské kuchyně a poslouchání živé lidové hudby Rai, která má svůj původ právě v tomto městě.
I přes řadu dobrých důvodů pro návštěvu města je však v Oranu patrná řada známek politických potíží země v 90. letech. Město kdysi naplnilo spisovatele Alberta Camuse takovou hrůzou, že sem umístil děj svého románu Mor (z roku 1947).
Annaba
Existuje řada důvodů a výhod, proč Féničané založili město Annaba právě na tomto místě, a ty jsou patrné dodnes, stejně tak jako jsou důvodem pro relativní prosperitu města. Nachází se zde přírodní přístav, kterým prochází velkou část vývozu ze země, pro cestovatele je však jeho hlavní atrakcí jeho historie a kultura, především Hippo Regius. Ruiny města Hippo Regius jsou obklopeny olivovníky na jedné straně mořem na druhé a byly v nich nalezeny mozaiky, bronzové poháry a trosky vil a chrámů.
Constantine
Constantine je přírodní div, který se v průběhu času proměnil v úžasné místo vyhledávané turisty. Město bývalo metropolí berberského království Numidie, pak římská Numidia, a samozřejmě zde vždy hrála svoji roli politika a moc. K většině budov ve městě se dostanete pouze po mostě přes kaňon, což dodává městu na fantastičnosti, kterou si uchovává už od římských dob. I přes unikátní vzhled města a jeho úžasnou historii zde však není příliš atrakcí k vidění, takže turistům bude na návštěvu stačit pár dní.
Ghardája
Ghardája je částí shluku pěti měst ležících na samém okraji Sahary, ale tohle jméno se často používá pro celý shluk. Ghardája je téměř samostatnou zemí s vlastním národním oděvem, náboženstvím a společenskými tradicemi. Je potřeba mít průvodce, abyste mohli navštívit krásné staré město nebo mešitu Sidi Brahim. Jídlo a ubytování se zde (jako ve většině alžírských měst) velmi liší co do ceny a kvality. Pokud se při své návštěvě Alžírska rozhodnete navštívit Ghardáju, možná pak budete mít pocit, že jste navštívili více zemí.
Tlemcen
Úžasné maurské budovy naleznete v Alžírsku především v Tlemcenu. Zdejší budovy mohou svojí krásou soupeřit s těmi v jižním Španělsku nebo v Maroku. Město bylo významné pro Římany, ale bohužel se z té doby nedochovalo příliš svědectví. K pamětihodnostem patří Velká mešita, Eiffelův most a vodopády v nedalekém Národním parku Tlemcen. Tlemcen hledí do budoucnosti a v současnosti staví plánovaný největší univerzitní kampus v zemi.
Setif
Další z alžírských měst, která založili Římané, je Setif (Sétif) ležící v oblasti Malá Kabylie více jak 1100 m nad hladinou moře. Stojí za to si vyhradit čas na důkladnou prohlídku zdejších římských ruin. Kromě Římanů zanechali svoji stopu ve městě také Francouzi. K pamětihodnostem patří hlavní náměstí s římskými sochami. Turisté jsou tu k vidění poměrně zřídka, což může být pro někoho důvod se sem vypravit a poznat „skutečné Alžírsko“ mimo obvyklé turistické trasy; to má však i své nevýhody a turisté ze Západu by měli být obezřetní.
El Oued
El Oued přezdívaný „město tisíce kopulí“ je město v oáze ležící v nekonečném moři písku. Jeho přezdívka má původ v mnoha kopulovitých střechách, jejichž účelem je ochrana před inzentivním slunečním žárem v době léta. Jedním z hlavních důvodů, proč se turisté vydávají do El Oued, je nakupování – v tomto směru je nepochybně nejlepší v celé zemi. K oblíbenému zboží patří koberce a tradiční alžírské papuče affanes. Na tržiště však vůbec nechoďte, pokud nejste ochotní smlouvat o cenu tak jak to dělají místní; v pátek bývá na tržišti (souq) velmi rušno.
Djanet
Djanet vypadá téměř jako město ve Středozemí s bílými budovami s modrými střechami, přitom se však jedná metropoli oblasti pohoří Tassili. Leží v oáze porostlé palmami a působí téměř tropickým dojmem. Město je malebné, má však pouze velmi malé centrum pouze s poštou, bankou a pár restauracemi a obchody. Město ožívá o víkendech, kdy sem přijíždějí francouzští turisté, aby si užili klidu a exotického prostředí Djanetu.
Batna
Batna není daleko od Constantine, ale působí úplně jiným dojmem. Od Constantine ji oddělují drsné solné pláně a je metropolí oblasti pohoří Aurés, které je pokračováním pohoří Atlas. Historie Batny se však nedá srovnávat s jinými městy v Alžírsku, protože existuje teprve od roku 1848 od podpisu dekretu Napoleonem III.. Díky poloze v údolí zde bývá v létě velmi horko a v zimě velmi chladno. Nachází se zde živá studentská scéna, kdy ve městě žije více jak 30 000 studentů.
Timgad
Pouze 40 km od Batny, ale úplně jiný typ atrakce, je Timgad tvořený rozsáhlými ruinami celého římského města. Ruiny jsou rozsáhlé a zahlcující, ale odmění ty, kdo si udělají čas a prozkoumají každou řadu a silnici. Platí se zde vstupné, ale tento výdaj se vyplatí, protože se nesporně jedná o jednu z nejúžasnějších římských památek na světě. Nic jiného v Alžírsku se nedá rozsahem srovnat s římskými ruinami v Timgadu.
In Salah
Oáza In Salah vděčí za své jméno slané vodě, která je často jedinou pitnou vodou, takže nezbývá než si přinést vlastní zásoby, pokud chcete vodu neslanou. Budovy jsou v súdánském stylu a zdejší mešitu v In Salah pomalu pohlcuje pohyblivá písečná duna. Ta se pohybuje rychlostí 1 m za 5 let, a když pohltí jednu budovu, často odhalí zase jinou, která byla nějaký čas pod pískem.
Bejaia
Bejaia leží na alžírském pobřeží Středozemního moře a její hlavní turistickou atrakcí je přístav. Historie města je rozsáhlá, bylo osídleno Vandaly, Byzantinci, Maročany a osmanskými Turky. Muzeum ve městě představuje různé artefakty, které dokládají bouřlivou historii. Kromě muzea se zde nachází také působivá španělská pevnost a tzv. „Opičí vrch“, který je domovem ohrožených opic magotů (pozn. těch, co žijí také na Gibraltaru).