Výprava do pouště v Súdánu
Pro většinu světa představuje severoafrický Súdán zemi hrůz a utrpení. Máto to být žhavá jednotvárná poušť, kde je válka, genocida a utrpení denním chlebem. Přestože jsou některé aspekty této představy založené na skutečnosti, větší část je přinejmenším nepřesná.
Do Súdánu se vydává jen velmi málo cestovatelů, a kdo se sem vypraví, přichází obvykle kvůli zájmu o zdejší starověké chrámy, hrobky a památky. V této zemi se nachází více pyramid než v samotném Egyptě, bývají přitom nedotčené turisty, takže návštěvníci často musí odmetat pouštní písek, aby získali lepší přístup ke chrámovým freskám vytvořeným v době, kdy tato část Sahary ještě byla zelenou savanou.
Není to však pouze čirá romantika starověkých míst, která Vás uchvátí. V Súdánu najdete vynikající podmínky pro potápění podél jeho (z větší části neprozkoumaného) pobřeží Rudého moře, písečné duny meruňkového barvy, kterými protéká životodárný Nil, a v jižní a západní části také zelené zalesněné hory. Nejen na zdejší scénérii však budete ještě dlouho vzpomínat. Jou to také místní lidé, kteří představují skutečnou etnickou mozaiku a patří k nejpřátelštějším a nejvstřícnějším, s jakými se můžete setkat.
Úžasný staroegyptský chrám v Solebu je jednou z hlavních historických atrakcí severního Súdánu. Chrám byl postaven ve 14. stol. př. n. l. za vlády faraona Amenhotepa III., který nechal postavit také slavné chrámy v Luxoru v Egyptě, takže design i rytiny jsou podobné.
Pozoruhodně krásné rozpadající se pyramidy v Nuri nedaleko Karimy jsou roztroušeny mezi bouřlivým mořem a oranžovými písečnými pláněmi a patří k nejromantičtějším pyramidám v Súdánu. Pocházejí zhruba ze 7. stol. př. n. l. a jsou to nejstarší a zároveň největší pyramidy v zemi.
Cesta z Darfuru do Egypta na velbloudech trvá jeden až dva měsíce. Místní pastevci jsou však velmi tvrdí a drsní a podle jejich slov, raději takto cestují v létě než v zimě, kdy je prý „příliš chladno“ (což znamená asi 30°C).
Zdánlivě bezvýznamné město Kerma by dnes mohlo být zbytkem světa zapomenuto, to není tomu tak. Jedná se o jedno z nejstarších obydlených měst v Africe a místo obrovského historického významu. Oblast kolem Kermy je osídlená už minimálně 8 000-10 000 let, město však dosáhlo svého vrcholu v letech 1800-1600 př. n. l., kdy bylo hlavním městem království Kuš (Núbie) a důležitým obchodním centrem pro egyptskou Střední říši. Právě v této době králové v Kermě postavili dva obří chrámy z nepálených cihel známé jako deffufa, nejstarší a nepochybně největší stavby z nepálených cihel na africkém kontinentu. Západní deffufa má výšku asi 19 m a je dlouhá 50 m. Nikdo si není zcela jistý, k čemu sloužila, ale většina se shoduje na tom, že to bylo k náboženským účelům.
Moderní město Karima je prašná vesnice na břehu Nilu s malým významem, ne vždy tomu tak přitom bylo. Hora Džebel Barkal s plochým vrcholkem tyčící se na jižní straně města přestavovala v době 18. dynastie posvátné místo pro Egypťany, kteří spolu s Kušity věřili, že je domovem boha Amona.
U paty hory se tyčí několik dobře zachovalých pyramid, Amonův chrám a freskami vyzdobený Chrám bohyně Mut věnovaný této egyptské bohyni nebes.
Naga se skládá z velkého a dobře zachovalého Amonova chrámu z 1. století a Lvího chrámu zasvěceného bohu války s lví hlavou Apedemakovi. Přesný účel místa však zůstává nejasný, protože se nachází v oblasti, která nikdy nebyla trvale osídlena.
V Begrawiyi se nachází dvě hlavní skupiny pyramid, které jsou nejznámějšími v Súdánu, oddělené od sebe několika sty metry písečné pouště. Celkem zde stojí asi 100 pyramid nebo jejich zbytků v různém stadiu rozpadu.
Důvodem, proč mnohé pyramidy postrádají svůj vrcholek, je aktivita italského „archeologa“ v 19. století, který se domníval, že se uvnitř ukrývají poklady, a místo aby je pracně otvíral, pouze odstranil jejich vrcholky - a k překvapení mnohých opravdu poklad našel!
Zahraniční turisté jsou v Súdánu skutečnou vzácností, ale pár domácích turistů sem přijíždí z Chartúmu o víkendech, aby si užili jízdy na velbloudech kolem pyramid v Begrawiye.