Celoroční aktivity na pobřeží Rudého moře
Špičková potápěčská destinace u pobřeží obklopeného drsnou Východní pouští je snem všech hledačů dobrodružství. Ať už si chcete užít trochu akčních aktivit při rodinné dovolené na pláži, nebo plánujete celý výlet založit na prozkoumávání fantastického světa podmořských útesů, egyptské pobřeží Rudého moře se postará o každého.
Možnosti jednodenních výletů
Když budete mít základnu v letovisku Hurghada či El Gouna, potápěčské lokality na ostrovech Giftun (Jazā'ir Jiftūn) a v úžině Gubal pro Vás budou snadno dosažitelné při jednodenním výletě. Zahlédnout můžete výčnělky tzv. mozkových korálů (se záhyby připomínajícími mozek), když budete prozkoumávat Sha’ab Al Erg, útes ve tvaru podkovy. Pokud budete mít štěstí, můžete spatřit delfíny skákavé, kteří zde bývají pravidelnými návštěvníky. Oválný útes Gota Abu Ramada je jedním z nejoblíbenějších míst pro potápění na ostrovech Giftun, kde se ryby ploskozubci, ostenci a klipky míhají mezi trsy měkkých korálů. Nejlepší potápění v podmořských proudech (drift diving) naleznete u ostrova Malý Giftun, kde ryby štětičkovci proplouvají lesy rozvětvených vějířů rohovitek.
Potápění k vrakům
Co se týče potápění se k vrakům v Rudém moři, jedno jméno vyniká mezi ostatními. Vrak lodi Thistlegorm je známý jako jedno z pěti nejlepších míst pro tuto aktivitu na světě. Německé bombardéry zasáhly loď v roce 1941 a poslali ji do hlubin i se zásobami určenými pro severoafrické tažení Spojenců. Dnes se průzkum mořského dna podobá vstupu do časové kapsle z II. světové války: je poseto obrněnými transportéry Bren, motocykly, nákladními auty Bedford a tanky, které se nikdo nedostaly na frontu…
Pro potápění k vraku Thistlegorm je potřeba se zúčastnit výletu lodí s ubytováním vyplouvajícího z Hurghady či El Gouny. Pokud byste však chtěli raději jednodenní výlet, vydejte se na lokalitu Sha’ab Abu Nuhas, kde se nacházejí hned čtyři vraky. K nejlepším patří vrak parníku Carnatic, který najel na podmořský útes v roce 1869, a vrak nákladní lodi Giannis D, kterému se stalo totéž v roce 1983 a dnes leží na dně rozlomený na tři kusy.
Aktivity nad hladinou
Když se řekne Rudé moře, mnoho lidí si ihned vybaví potápění, avšak spoustu aktivit naleznete také nad hladinou. Skvělé podmínky pro kitesurfing jsou celoročně ve městech El Gouna a Safaga díky vynikajícím větrným podmínkám a mírně se svažujícímu pobřeží. V El Gouně se nachází obří vodní zábavní park Sliders Cable Park, jeden z největších na světě, který je rájem pro vyznavače wakeboardingu, zatímco Safaga nabízí také podmínky také pro windsurfing. Přestože obě destinace mají podmínky pro vyznavače kitesurfingu všech úrovní (od začátečníků až po pokročilé), letovisko v El Gouně nabízí také řadu restaurací, zábavy a dalších aktivit. Proto je vhodnější, pokud si chcete při své dovolené užít nějaké vodní sporty, ale nechcete ji celou orientovat kolem nich.
Koptské kláštery
Při všudypřítomném moři a slunci je snadné zapomenout, že oblast kolem Rudého moře má také bohatou historii. Pokud se odtrhnete od pláží, odlehlé koptské kláštery sv. Antonína a sv. Pavla představují skvělý protiklad k vodním aktivitám. Jsou skryté za mohutnými zdmi mezi rozeklanými skalnatými vrcholky a označují místo zrození křesťanských klášterních tradic, přičemž dodnes představují významná poutní místa pro koptské křesťany. Oba komplexy pocházející ze 4. století a ukrývají kostely, zahrady stíněné palmami a mnišské cely z hliněných cihel. Klášter sv. Antonína by si neměli nechat ujít především milovníci umění: zdejší kostel sv. Antonína ukrývá jednu z nejvýznamnějších sbírek koptského umění v Egyptě.
Východní poušť
Půldenní výlety do pouště v džípech, na čtyřkolkách ATV, na koních či na jízdních kolech si snadno můžete zařídit v El Gouně či Hurghadě, ale nejlepší způsob, jak poznat nemilosrdnou pustou krásu Východní pouště, je zamířit přímo do Wadi Gimal jižně od města Marsá Alam. Mezi jejími pustými větrnými vádími (údolími) a skalnatými vrcholky těžili Římané smaragdy a zanechali zde po sobě pár lokalit v pouštních pohořích. Hlavní římské sídlo Sikait a doly ve vádí Nugrus, kde pod nohama v písku křupají úlomky keramiky, které jsou úžasnou připomínkou dob, kdy egyptské smaragdy pomáhaly sponzorovat mocnou římskou říši.
Ostrovy El Ikhwa (Brothers Islands)
Brothers Islands jsou přístupné pouze na lodi, kde budete také ubytováni (ostrovy jsou vzdáleny 8 hodin plavby od Hurghady) a nabízejí vynikající potápění mimo davy turistů. Potápěči si zde mohou prohlédnout vrak Numidie, nákladní lodi porostlé měkkými korály, která narazila na útes v roce 1901 a dnes je domovem barakud a kranasů. Při potápění u podmořské stěny u ostrova Little Brother spatříte duhově zbarvené měkké i tvrdé korály a možná také žraloky bělocípé nebo žraloka kladivouna.
Potápění daleko na jihu
Nadšeným a dobře informovaným potápěčům je Marsa Alam na pobřeží Rudého moře dobře známá. Jen 20 minut lodí od břehu se nachází proslulý útes Elphinstone Reef, kde se technikolorová hejna ryb anthias („bradáč“) míhají kolem kolmých stěn porostlých vějíři rohovitek a černými korály. Když se vydáte na lodi s ubytováním (liveaboard) z Marsy Alam (nebo z Hurghady), můžete se dostat na odlehlé potápěčské lokality daleko na jihu, kde je k vidění to nejlepší z dění na otevřeném moři. V lokalitě Daedalus se potápějte nejlépe v dubnu či v květnu, kdy je největší šance spatřit manty a žraloky obrovské. Potápěčské lokality Fury Shoals a St John’s Reefs jsou strašidelně působící podmořská říše divů s rozsáhlými korálovými kaňony, tunely a jeskyněmi, kde hlídají hlubiny žraloci Perezovi.
Jak na to
Letiště Hurghada je hlavní centrum letecké dopravy u Rudého moře s pravidelnými spoji od EgyptAir do Káhiry, a také s přímými lety do/u Evropy od několika ekonomických aerolinií. El Gouna je vzdálena asi 30 minut cesty taxíkem od letiště. Také v Marse Alam se nachází letiště, které obsluhují čtyři lety od EgyptAir týdně, a dále pár evropských nízkonákladových aerolinií.