Jak se slaví Vánoce v Africe
Vánoce slaví velké i malé křesťanské komunity na celém africkém kontinentě. V Africe žije přibližně 350 milionů křesťanů. O Vánocích se zpívají koledy od Ghany až po Jižní Afriku, peče se maso, dávají dárky a podnikají rodinné návštěvy. Koptští křesťané v Egyptě a v Etiopii slaví Vánoce 25. prosince podle jejich kalendáře, kdy tento den obvykle spadá na náš 7. leden.
Severoamerická Kwanzaa se v Africe neslaví, protože to je svátek slavený Američany afrického původu. A pokud nebudete v pohoří Atlas v Maroku, je nepatrná šance, že v Africe zažijete „bílé Vánoce“.
I v některých afrických zemích, které jsem převážně muslimské, bývají Vánoce považovány za svátky hodné slavení. V senegalském hlavním městě Dakaru pouliční prodejci vítají, že mohou prodávat plastové stromečky a nafukovací Santy.
Přestože jinde sekularismus nejspíš znamenal, že si každý může slavit svátky podle svého, mnoho lidí v Senegalu si ho vyložilo tak, že by měli slavit všechny svátky.
Rezervovat letenku do těchto destinací si můžete na two-wings.cz
Dávání dárků
Ti, kdo si to mohou dovolit, obvykle o Vánocích dávají dárky, avšak svátky zde nejsou zdaleka tak komerční jako v Evropě a v obou Amerikách. Důraz je mnohem více kladen na náboženský aspekt oslav narození Krista a na zpívání v kostele než na dávání dárků. Nejběžnější věcí kupovanou na Vánoce je zde nové oblečení, které pak poslouží při návštěvě bohoslužeb. Mnoho Afričanů je tak chudých, že si nemohou dovolit dávat svým dětem dárky, ostatně ve venkovských oblastech ani mnoho hračkářství není. Pokud se už v chudších komunitách dávají dárky, obvykle mají podobu učebnic, mýdla, látky, svíček a dalších praktických věcí.
Vánoční oběd
Jako ve většině křesťanských komunit na světě stojí vánoční oběd s rodinou a s přáteli svým významem hned za návštěvou kostela. Ve většině afrických zemí jsou Vánoce státním svátkem a lidé využívají příležitosti k návštěvám svých příbuzných a známých.
Ve východní Africe lidé na místním tržišti koupí kozu, kterou pak upečou na I. svátek vánoční. V Jižní Africe slunce v tu dobu slunce pálí a pláže jsou plné rodin pořádajících zde grilování (braais), anebo tradiční vánoční oběd s papírovými čepicemi, s plněnými koláčky mince pies, s krůtou a se švestkovým pudinkem (pozůstatek britské koloniální minulosti). V Ghaně se při vánočním obědu podává fufu a polévka z okry, zatímco v Libérii je na pořadu dne rýže, hovězí a sušenky. Obyvatelé Zimbabwe jedí ke kozímu masu chleba s džemem a pijí čaj.
Bohoslužby a zpěv koled
Historie křesťanství v Africe začíná už v 1. století. Každý misionář od těch dob vždy zjistil, že Afričané jsou velmi duchovní lidé (kromě křesťanství je zde rozšířen především islám a různá domorodá náboženství. Návštěva kostela představuje hlavní bod oslavy Vánoc. Také se zde hraje vánoční biblický příběh, zpívají koledy a někdy se i tančí.
V Malawi chodí skupinky dětí od domu k domu, tančí a zpívají náboženské písně, oblečeny do sukýnek z listí a s hudebními nástroji domácí výroby. Za to pak dostanou odměnu v podobě pár drobných. V mnoha zemích se konají po bohoslužbě na Štědrý večer průvody, které jsou radostnými akcemi s hudbou a tancem. V Gambii například chodí lidé do průvodu s velkými pracnými lampiony (fanal) ve tvaru lodí či domů. Každá země má své vlastní unikátní oslavy bez ohledu na to, jak velká či malá je zdejší křesťanská komunita.
Vánoční výzdoba
V afrických křesťanských komunitách je běžné zdobení průčelí obchodů, mangovníků, kostelů i domovů. Můžete vidět umělý sníh zdobící vchody do obchodů v Nairobi, palmy ozdobené svíčkami v Ghaně nebo palmy olejné se zvonečky v Libérii.
Jak říct „Veselé Vánoce“:
v akanštině (Ghana): Afishapa
v zimbabwštině: Merry Kisimusi
v afrikánštině (JAR): Geseënde Kersfees
v zuluštině (JAR): Sinifisela Ukhisimusi Omuhle
ve svazijštině (Svazijsko): Sinifisela Khisimusi Lomuhle
In sothoštině (Lesotho): Matswalo a Morena a Mabotse
ve svahilštině (Tanzanie, Keňa): Kuwa na Krismasi njema
v amharštině (Etiopie): Melkam Yelidet Beaal
v egyptštině (Egypt): Colo sana wintom tiebeen
v yorubštině (Nigérie): E ku odun, e hu iye' dun!